Darinka a Pepík slaví úspěchy i na běžkařských tratích

Biela stopa Kremnica, Skalka  25.ledna 2019

V roce 1973 s uskutečnil první ročník tohoto maratonského běhu na lyžích z Krahúl do Banské Bystrice. Pro nedostatek sněhu byl cíl závodu přeložen do Laskomerského. O rok později, 17. února vyběhlo na trať dlouhou 51 kilometrů 421 běžkařů. Tento závod si získal postupem času velikou  popularitu o čem svědčí rekordní  účast  7 583 závodníků  v roce 1985. Začátkem devadesátých let  výrazně poklesl počet účastníků závodu a v návaznosti s tímto faktem se bojovalo o jeho  existenci.

Vedení závodu převzali mladší členové TJ Biela stopa většinou členové horské služby. Centrem dění se stala Skalka u Kremnice, která se nachází v nadmořské výšce 1200 metrů a sníh se zde drží dlouho do jara. Postupně se podařilo organizátorům Bielé stopy obohacením soutěží navýšit počet startujících na dnešních 800 až 1200 běžkařů.

Členové našeho Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice Josef Kvita a Darina Krausová, si v zimě zpestřují přípravu o účast na různých běžkařských závodech. V termínovce mají pevně zakotvenou i „Bielu stopu.“ Pro Darinku je účast na tomto závodě navíc prestižní záležitostí, protože pochází z nedalekého Martina. Přestože byly letos na Skalkách nepříznivé klimatické  podmínky, přihlásila se na nejdelší maratonskou trať dlouhou 51 km volnou technikou, kde docílila výrazného úspěchu. V celkovém pořadí  obsadila časem 3:21:56  druhé místo. Pepík Kvita na trati dlouhé 26 km byl časem  2:05:10 v kategorii  66+  třetí.

Oběma našim běžcům blahopřejeme k medailovým umístěním a  věříme, že uspějí i na blížící se Jizerské padesátce.