Contica běh na Radhošť 2024

Po 11 letech pauzy byl obnoven oblíbený závod v běhu na Radhošť, který se konal 19.5.2024. Tento závod je zařazen zpět do Českého poháru v běhu do vrchu Krakonoš – letos se koná již 20. ročník a spolu s Během na Velký Javorník, o kterém jsem psala v předchozím článku, se  vrátil do našeho regionu legendární vrchařský víkend! A že byl opravdu výživný. Mnoho běžců běželo oba závody jak na Velký Javorník tak na Radhošť nebo se v sobotu účastnilo Štramberské desítky, která je také svým profilem trati dosti náročná.

Co se týče běhu na Radhošť – na běžce čekala náročná trať dlouhá 6,5 km s převýšením 734 m, úvodní kilometr po asfaltu, poté kamenitý terén střídající se s lesními pěšinami. Cíl se nacházel u kaple na Radhošti v nadmořské výšce 1129 m n. m. A že to tedy opravdu stálo za to. Na start této těžké trati se přihlásilo celkem 104 závodníků různých věkových skupin. Start doprovázel zpočátku lehký a postupně zesilující déšť, což ale nikomu nevadilo, neboť se všichni zahřáli jak jinak než během 😊. Během závodu se počasí umoudřilo a ke konci trasy déšť pomalu ustával. Na vrcholu Radhoště nás přivítala majestátná kaple sv. Cyrila a Metoděje.

Kaple, která je naší nejvýše položenou církevní stavbou v ČR, byla vysvěcena   olomouckým arcibiskupem Theodorem Kohnem v roce 1898. Zpočátku měla podobu kamenné stavby s bílou omítkou a kupolí v byzantském stylu. Dřevěná zvonice se šindelovou střechou byla přistavěna v roce 1924 při celkové opravě – tehdy byla celá kaple obložena impregnovaným šindelem. O kapli se starají členové spolku Matice radhošťská z Trojanovic, kteří také řídili obnovu dřevěné zvonice v roce 2000.

Ale nyní zpět k závodu: naším nejúspěšnějším oddílovým běžcem se stal Jakub Ambros, který zdolal tuto složitou trasu v čase 37:58:29 jako celkově třetí běžec závodu se ztrátou na vítěze 2:25:92 a vybojoval si tak právem 2.místo ve své kategorii. Druhým nejúspěšnějším běžcem AKEZu byl Zbyněk Škuca , který zaběhl také ve velice pěkném čase 40:36:36 se ztrátou 3:49:14 jako v pořadí 7.běžec závodu a 4. ve své kategorii. Celkem se tohoto závodu zúčastnilo 11 členů našeho klubu. Podrobněji uvádím všechny členy spolu s časy v tabulce.

Z žen AKEZU nejlépe zaběhla trať naše Daniela Valová s časem 51:11:51 jako celkově 59. a 7.žena ve své kategorii. Já, Soňa Petrová, jsem zaběhla jako celkově 68. a stříbrná ve své kategorii s časem 53:09:77 a Martina Mazáčová celkově 72. a třetí ve své kategorii s časem 55:29:75. Všem, kteří absolvovali tuto trať patří velký obdiv.

Vyhlášení všech kategorií proběhlo za krásného slunečného počasí v areálu kempu v Rožnově pod Radhoštěm, bylo plné krásných setkání s našimi běžeckými přáteli a to je vždy radost když pohyb spojuje😊. Velké poděkování patří také sportovnímu klubu Sport Guides v čele s Markem Treterou z Rožnova pod Radhoštěm, protože obnovili krásný závod, který má v našem regionu tradici.