Běh městem Valašské Meziříčí

Kromě přírody zbožňuji města, ve kterých nacházím kus historie.  Téměř všude je nahlodala ruka socialismu. Bouralo se, až  téměř do center měst. ValMez se taky neubránil síle pařátů  buldozerů.  Naštěstí zásluhou městské památkové rezervace zde zůstal zámek Žerotínů, historické náměstí s renesanční budovou radnice, měšťanským domem radnice u Apoštolů, morový sloup.
Od rána  se procházím  městem a snažím se vstřebat do sebe kus historie, které čpí z útrob domů. Při procházce historickými uličkami  mám pocit, že  místo obchůdků zde mají své dílny hrnčíři, plantéři, barvíři, zlatníci.
Dost snění a rázem se přenáším do reality. Přijel jsem  se podívat na Běh městem Valašské Meziříčí…..
Je  sobota 24.září.Babí léto drží pevně své otěže v rukou a směje se podzimu, který se jej snaží vystrnadit z křesla. Chladivý ranní vzduch se postupně protepluje. Náměstí ve ValMezu se zaplňuje skotačícími se dětmi. V 9,30 hod. se rozhořely lité souboje na trati.
Děti z Lašského běžeckého  klubu  s trofejemi po úspěšném závodě

Nejmladší kategorie má ročník narození 2008 a méně. Nechce se tomu věřit, ale caparti od tří let běží trasu 100 m. Další kategorie dětí ( roč. 2004 – 2007 ) vyběhla na  půlokruhový závod. Ti nejstarší (  roč. 2000-  2003 ) běželi kolem náměstí jedno kolo.

Občas se stalo, že některé z dětí v zápalu boje upadlo, ale všichni nakonec doběhli do cíle. Děti si užívali slavnostní ceremoniál. Nejvíc je potěšil pohár, který hrdě zvedaly nad hlavu!
V 10,30 hod. byl odstartován na náměstí hlavní závod na 10 km. Trať závodu tvořil   kilometrový seběh, pak následovala sedmisetmetrová rovinka a třistametrový stoupák s doběhem na náměstí.
Běžci tento okruh absolvovali pětkrát. Některým se tento kolotoč na závodní trati zamlouvá, ale najde se řada běžců kteří by vyměnili monotónnost za jednoduchší verzi obrátkového závodu.

Po startu se hned utvořila tříčlenná skupinka, kterou tvořili bratří Kučerovi  ( VSK Univerzita Brno ), sekundoval  jim Aleš Miko ( AV SSK Vítkovice ).

,, Strategie obou bratrů byla měnit tempo, ve druhém kole jsem začal na ně zásluhou této taktiky  ztrácet“ – konstatoval v cíli Aleš Miko.
,,V posledním kole  jsem cítil šanci a  začal jsem se jim přibližovat, ale na vystupňování tempa jsem již neměl síly“- dodal zamyšleně Aleš.
V cíli byl první Martin Kučera v čase 31:12 min. Druhý  byl Lukáš Kučera  za 31:21 min. Aleš Miko  doběhl za ním pouze s desetivteřinovou ztrátou v čase 31: 31 min.
Náš Tomáš Polášek  ( LBK Kopřivnice ) postupně  sbírá zkušenosti . Většinou se specializuje na horské závody. Ve své kategorii doběhl desátý v čase  39:32 min.  Další náš závodník Jirka Bednařík v kategorii veteránů  skončil na pátém místě v symbolickém čase 44:00 min.

V kategorii žen potvrdila roli favoritky  Marie Hynštová (AHA Vyškov). Zvítězila v čase  42:02 min. Druhá byla s výraznou ztrátou  Aneta Maleňáková  ( HC VB )   za 48:47  min. před třetí Lucií Tongelovou     ( bez odd. příslušnosti )   v čase  50:08 min.

28. ročník  tohoto závodu je za námi. Měl hladký průběh. Rozcházeli jsme se v dobré náladě a věřím, že za rok se zde  opět sejdeme…

( Bohatou fotogalerii z Běhu dětí a Běhu městem Valašské Meziříčí naleznete na našem rajčeti).