Anička Slívová mistryní ČR ve skyruningu U18

Má premiéra na Ještěd Skyrace

V sobotu 15.4. se v Liberci uskutečnil jeden z domácích skyrunningových závodů, a to Ještěd Skyrace, který je vyhlášen jako MČR ve SkyRace a součástí SALOMON NATIONAL GOLDEN TRAIL SERIES.

Start a cíl závodu byl v areálu skokanských můstků. Na hlavní Skyrace trati (22 km s převýšením 1450 m+)  se sešla opravdu slušná konkurence, jelikož závod byl nominací na atletické MS v horských bězích, Skyrunningové ME dospělých a mládežnické MS.

Já jsem běžela poloviční trať Skyrace Trail (13 km s převýšením 950 m+). Zpočátku jsem z toho měla trochu respekt, protože tak dlouhý závod jsem ještě nikdy neabsolvovala. Aby pořadatelé dosáhli dostatečného převýšení, na vrchol Ještědu se běželo celkem 2x.

Začátek jsem se snažila rozběhnout s rozvahou a pokusit se neodvařit hned při prvním stoupání. Už v prvním výstupu k vysílači to bylo opravdu výživné. Trasa vedla po kamenech pod dráhou lanovky a  jinak než po čtyřech to vylézt prostě nešlo. Poté následoval technicky náročný seběh zpět k můstkům. Den před závodem vydatně pršelo, a tak byla trať dosti blátivá a kluzká. To mi dělalo trochu problém, protože techniku seběhů zatím moc natrénovanou nemám a tak jsem z kopce musela běžet opatrněji. Na 5. kilometru následovalo další stoupání, tentokrát po sjezdovce. Druhý výstup na vrchol už byl pro mě výrazně obtížnější. Do samotného závěru jsem nevěděla, jak na tom co se týče pořadí jsem. Na vrcholu jsem se dozvěděla, že jsem první. V závěrečném seběhu mě ale v pořadÍ druhá žena předběhla. Na posledním kilometru do cíle, který byl už z kopce jen mírně, se mi ale podařilo tempo zrychlit a celkové vítězství na trati Skyrace Trail si urvat na svou stranu.

Vítězstvím jsem se nominovala na již zmíněné mládežnické Mistrovství světa, které se uskuteční první srpnový víkend v italském Gran Sassu, a zároveň získala titul mistryně ČR ve Skyrace v kategorii U18.

Zážitky ze závodu mám jen pozitivní a s jistotou mohu říci, že jsem se takového typu závodu rozhodně neúčastnila naposledy. Atmosféra byla opravdu úžasná. Co mě asi nejvíce nadchlo, byla právě komunita skvělých lidí i závodníků, která jinde než na horských závodech není.