Ani chmurné počasí a náročný terén neodradil běžce

„ Štramberská desítka“    neděle 21. května 2017

Letos  jme museli při pořádání  Štramberské desítky porušit tradici. Náš záměr nabourali nečekaně pořadatelé 1. ročníku „Štramberského jasoně.“ Při tom  termín našeho  závodu je již  léta pevně zafixován. Tak jsme se ocitli v nečekané pasti. Za týden se zde koná pouť a týden dozadu byl byl „Běh na Velký Javorník.“ Jediným východiskem pro nás bylo přesunout zmiňovaný závod na neděli. Aby toho nebylo málo, člen  našeho klubu Kuba Ambros měl dlouhodobě naplánovanou oslavu „kulatin.“ Tak  jsme je slavili  s výhružným varováním, kdo to přepískne, bude mu  další den udělena STOPka. O tom, že se slavit dá decentně, další den dokázal třeba  Pepík Kvita, Saša Neuwirth, Jirka Zátopek, Petr Navara. Proto smekám před jejich disciplinovaným  přístupem, což často nedokážou ani špičkoví sportovci!

Trať  Štramberské desítky má řadu záludností. Tvoří ji  převážně asfalt, místy šotolina. Strmé seběhy  střídají prudké výběhy. Převýšení 140  metrů vzbuzuje  u mnohých běžců  před startem respekt. Ti co se na Štramberku ocitli poprvé si kladli otázku:,,Zvládnu náročnou trať  v neznámém prostředí?“ Nerozhodné váhavce jsem se snažil uklidnit s povzbuzením:,, Trať je značena, na uzlových bodech budou stát pořadatelé a v případě  potíží  se mohou  obrátit na  cyklistický doprovod, který bude uzavírat  trať závodu.“

V 11 hodin dopoledne byl  odstarován již  37. ročník ,,Štramberské desítky,“ memoriál Ing. Petra Bayera. Na náročnou  trať dlouhou  10 281 metrů se vydalo  88 běžců. Již  od počátku se prodrala do čela dvojice  Ondřej Dobiáš (Kopřivnice ) a Pawel Winkler  (Winkler Team).  Navzájem si hlídali svoje tempo. O vítězství rozhodla zřejmě větší zkušenost polského závodníka  Pawla Winklera, který zvítězil  v čase  37:30 min. Kopcovitý terén dal Ondrovi zabrat, ale přesto si uhájil druhé místo ( 38:20) s  více jak  dvouminutovým rozdílem (40:22)  doběhl do cíle Filip Mooc z Ostravy.

Kategorii žen ovládla jasná favoritka Petra Pastorová z MK Seitl Ostrava, která si přijela zaběhnout ve volném tréninkovém tempu. Její čas v cíli 41:56 odpovídá pro ní vlažnějšímu  výkonu, který  jí postačil na suverénní vítězství. Druhá byla Adéla Esentiérová (43:25)  z Baláž Extreme Teamu a třetí běžkyně z Otrokovic, Dagmar  Vrajíková, z propastným rozdílem.(50:22).

Náš Radek Raška bojuje o třetí místo s Daliborem Krejčím

Z našich závodníků – Atletického klubu  Emila Zátopka Kopřivnice stála pětice našich běžců na pomyslném stupni vítězů.  Radek Raška byl třetí  v kategorii 40+. Neměl to tak jednoduché. Svého soupeře Dalibora Krejčího, ze záhadného klubu „ Štronglovaný mokasín,“ porazil  v litém souboji  o pouhé čtyři desetiny sekundy!  Jirka Zátopek byl  v kategorii 50+ druhý. Tradičně ve vítězném tažení pokračuje v kategorii 60+Saša Neuwirth.  Dokázal to i v sobotu. Výborně mu sekundoval  Pepík Kvita, což dokázal umístěním na druhé pozici.  Petr Navara v kategorii nad 70 let bral  bronz.  Za zmínku stojí  i čtvrté místo Milana Sochora, který byl  v hlavní kategorii čtvrtý mezi 38 běžci.

Za zmínku stojí neobvyklý jev. Záhy po doběhu posledního závodníka následovalo vyhlášení výsledků, což zaskočilo mnohé běžce. Několikaměsíční příprava této akce se vyplatila. Děkuji za vstřícnost Městskému úřadu Štramberk, sponzorům, moji manželce,  Jirkovi Zátopkovi,  manželům Sopuchovým, Mojmírovi Kramolišovi a řadě dalších dobrovolníků, kteří vytvořili korálek s názvem ,, Štramberská desítka – memoriál Ing. Petra Bayera.“

Autor reportáže a fotogalerie Jiří Harašta

Výsledky závodu:

Štramberská desítka 2017

6 komentářů “Ani chmurné počasí a náročný terén neodradil běžce
  1. Raška R. napsal:

Z článku nějak vypadlo jméno vítěze kat. 60+ Alexandra Neuwirtha. Jinak velký dík za tenhle závod s krásnou tratí.

• admin napsal:

Díky za připomínku, v reportáži jsem jméno doplnil.

2. Roman/HOLKI napsal:

Ahoj Jirko,Kde najdu pro kat. masters ten koeficient časů dle věku, který se počítá do lašské ligy?
    Jinak za mne díky a líbilo se mi km značení na trati a vítězná cena basa na nářadí :-).
    Byl to pro nás pohodový nedělní výklus jak jsi už psal v reportáži :-).

3. Roman/HOLKI napsal:

Ještě jsem viděl na trati na 8 km v kopečku fotit Kristýnu Čáblovou.Nemáte někdo odkaz na případnou její fotogalerii?Mohli by to být zajímavé fotky-výrazy v tom nejprudším brdku :-).