ZÁVOD: Běh Novojičínským parkem-5,3km

Závod očima Miloše Macíčka

Datum konání: Úterý 28.9.2010

Profil tratě: 2,5km schodovitě nahoru s převýšením 100 metrů a 2,7 kilometrů schodovitě dolů. Trať oproti loňsku byla na zpáteční cestě pozměněna, možná proto abychom nebloudili a nebo proto abychom neběželi po kolena v bahně.

V chladném deštivém počasí se silným větrem jsem se postavil na start s nijak valným zdravotním stavem. Stále jsem se potýkal s dýchacími potížemi, ale nutnost sběru bodů do poháru „Lašské běžecké ligy“ mě donutilo postavit se na start i v takovém stavu.

Nedělal jsem si velké iluze na vítězství. Za prvé, díky mému zdraví a za druhé, díky tomu, že se zpět běží něco přes kilometr z prudkého kopce dolů a Jakub Ambros s jeho dlouhým krokem bude asi nepřekonatelný. Potřeboval bych před závěrečným kilometrem alespoň 100 metrů náskoku.

Po několika metrech po startu Jakub začal diktovat tempo a já měl co dělat, abych alespoň uvisel. Stejně jsem to brzy vzdal a běžel si svým tempem, protože zanesená dýchací soustava nebyla schopna dostatečně zásobovat kyslíkem pracující stroj. Silný boční vítr nás ve stoupání skoro až zastavoval a tak to nebyla žádná procházka růžovým sadem. Jakub mi pomalu ubíhal a mě nezbylo, než se na něj jen dívat. Ke konci každého stoupání jsem mohl pozorovat, jak Jakub tuhne, jak se mu těžce odlepují nohy od deštěm smáčeného asfaltu. Svým strojovým tempem jsem ho dobíhal až na kontakt. Na rovince, ještě dvacet metrů, byl Jakub tvrdý jak špalek, ale potom mu zase začaly nohy odbrnkávat od asfaltu a zase mi poodskočil. V dalším stoupání se to opakovalo a na rovince mi zase poodskočil. Mé vlastní tělo mě nepustilo k vyšším výkonům.

Na nejvyšší rovince jsem byl tak 10 metrů za ním, pak se trať zlomila dolů a Jakub se začal ztrácet. Ještě cestou zpět se na kilometr trať o trochu zvedla a potom narovnala, tam jsem mohl Jakuba ještě udolat. Ale byl na tom hodně dobře a nedal mi ani trochu šance o pokus ho porazit. Kilometr před cílem měl už náskok 50 metrů. I přestože jsem se pokusil překonat sám sebe, což se mi také podařilo, Jakubovým rychlým nohám jsem podlehl.

Do cíle jsem doběhl za ním asi s 20-ti vteřinovou ztrátou.