Vražedné vedro ovlivnilo Horský běh na Lysou horu

28. květen 2011

Loňský Horský běh na Lysou horu měl drsné parametry. Déšť, mlha, teplota na vrcholu kopce padala k nule. Po kamenitých stezkách se řinuly proudy vody, tráva byla nasáknutá jako houba. Kdo se převlékl po seběhu do suchého prádla, za chvíli jej smočil déšť.

Nedávno jsem se díval na video ze závodu, které ve mne evokovalo vzpomínky na tento drsný květnový den.Jedna sekvence mi z něj utkvěla v paměti:

Kameraman zastavuje běžce při seběhu a táže se jej:
,, Radime, co to držíš v ruce?“
,,To je sodovka, švestková, jemně perlivá. Řetízkuje. Zapomenutá 2,3 roky.“
Možná, že právě toto tekuté antibiotikum, Radima zachránilo před napadením škodlivého viru…

28.5.2011 Michaela Procházková v cíli

16.6.2012 Michaela Procházková v cíli

16.červen 2012

Den před sobotním závodem se naplnila předpověď meteorologů. Nebe se vyčistilo od těžkých bouřkových mraků a teploměr vyšplhal nahoru. V sobotu pokračovala gradace zlepšujících se klimatických podmínek. Azurová obloha a teplota 30 stupňů.

Po startu v jedenáct hodin se odpoutal od hlavního pole závodu Andrzej Dlugosz, mistr Polska v Běhu do vrchu. Andrzej zvítězil v čase 51: 25 min. Oproti loňskému vítězi Janu Havlíčkovi ztratil téměř čtyři minuty, ale každý závod je jiný a rozhoduje řada detailů.
Na druhé pozici doběhl Tomáš Ondráček ( Triexpert Brno ) za 52:10 min. Třetí byl Tomáš Bláha ( AK Asics Kroměříž ) v čase 53:35 min. Tomáš nedokázal uhájit druhé místo z úvodní časti závodu. Na silnici šel před něj jeho jmenovec, který zde získal rozhodující náskok.

Z kopřivnických běžců byl ve své kategorii Martin Keller ( MK ) sedmý a Pavel Michna ( Slezan F-M) sedmý. Pátý byl Jirka Zátopek ( X-Air Ostrava ). Největší úspěch sklidil Jirka Strakoš ( Tatra Kopřivnice) který zvítězil ve své kategorii za 1:08: 20 hod. Nebyla to náhoda. Na tento závod se dokonale připravil a sklidil za to největší úspěch sezony. Pepík Kvita ( MK ) doběhl v této kategorii na solidní šesté pozici.

V ženách byla suverénně nejrychlejší Iva Milesová ( PSK Olympu Praha ) za 1:03: 26 hod. . Druhá doběhla s výraznou ztrátou Lenka Dušková (Isarex Česká Třebová) v čase 1:10:42 hod. Třetí byla Jana Matyášová (Dolní Dobrouč) za 1:12:49 hod.
Iva si parádně rozvrhla své síly. V polovině tratě ji stíhaly největší její konkurentky, ale na silnici nastoupila k trháku. Poslední zatáčku před cílem vystupňovala tempo.Šla do finiše i zásluhou fandícího davu diváků…

Mezi ženami nás zajímal výkon Darinky Krausové(MK Kopřivnice). Čas 1:15:03 hod. ji vyhoupl v kategorii na druhou pozici. Mezi ženami obsadila celkové páté místo.

Po závodě mi sdělila několik faktů:
,, Na tento běh jsem se specielně nepřipravovala. Ze středy na čtvrtek jsem měla lékařskou pohotovostní službu, v pátek jsme měli na Hutisku narozeninovou oslavu. V sobotu jsem si za velké nevole osazenstva odskočila na závody.Zbožňuji kopečky a pohyb v přírodě. V samotném závodě byla pro mne nejobtížnější sjezdovka. Bubny u vleku byly skvělé. Pak jsem se rozběhla a podařilo se mi dostat před několik žen.“
Darinka je skromná. Při výběhu jsem ji viděl u kříže, jak skoky zdolává prudký svah. Každý co něco dokázal, ví kolik úsilí musí obětovat běžec(kyně) pro dosažení takového výkonu.

Tento závod získal visačku – Mistrovství ČR veteránů v Běhu do vrchu 2012, navíc byl součásti letošního Českého poháru do vrchu. Na start sobotního závodu se postavilo 278 běžců ( loňská účast byla rekordní, 329 běžců ).

Při loučení hlavní organizátor závodu Libor Bednarz ( X-Air Ostrava ) nehýřil optimismem. Váhal, zda půjde do toho v příštím roce.
Libore, na dálku Ti vzkazuji : ,, Tento běžecký závod má jedinečnou atmosféru. Je krutý, náročný, nevyzpytatelný, jako život. A proto stojí za to jít znovu do toho. Jistě máš kolem sebe řadu lidí, co podpoří Tvé snažení. Těšíme se na příští – Horský běh na Lysou horu 2013.“ Žorž a spol.

Označeno v Nezařazené, Reportáže
Jeden komentář “Vražedné vedro ovlivnilo Horský běh na Lysou horu
  1. Lenkačlenka napsal:

Krásné fotky, krásný běh!

2. Unknown napsal:

Pěkný článek, a pěkné úvodní srovnání fotek z loňska 🙂 Jen pro upřesnění, poslední odstavec se týká Libora – Luděk, ač má stejný názor, neměl mikrofon aby ho sdělil 🙂

3. Jiří Harašta napsal:

Lenkočlenko, díky za pochvalu je to pro mne zavazujíci. Jsem rád, že to má kladnou odezvu i ve Vašich e-mailech.

Před chvíli jsem se bavil s Liborem a věřím, že se najde cesta jak pokračovat v organizování tohoto prima závodu. Žorž