Petra výrazně vylepšila osobák na Volkswagen maratonu

Nedávná tragická událost na Bostonském maratonu byla mementem – varovným signálem pro pořadatele  nedělního  maratonu v Praze. Organizační tým závodu zvýšil bezpečnostní opatření, které se navenek nedala poznat.

V neděli  po propršených dnech nepohody počasí změnilo  tvář. Oblohu  rozjasnilo slunce.  V devět hodin  se vydala na maratonskou trať lavina  9 500 běžců. Hned po startu  se na čele závodního pole vytvořila skupina afrických běžců, které se drželi jako klíšťata nejlepší maratonské štafety.

Vítěz Volkswagen maratonu Praha 2013 Nocholas Kemboi (Katar)

O vítězi  se tradičně rozhodovalo po třicátém kilometru. Keňan Nicholas Kemboi  reprezentující Katar postupně dohnal ztrátu na vedoucí dvojici. Prodral se na první místo. I když nepatřil mezi  favority, tuto pozici udržel až do cíle. Na Staroměstské náměstí doběhl v čase 2:08:51 hod. Po doběhu v euforickém opojení políbil dlažbu. Etiopan  Girmany Birhanu byl druhý za 2:09:30 hod.  Patrik Terer si zažil předzávodní peripetie s vyřizováním víza. Ještě ve čtvrtek seděl na ambasádě v Nairobi.Naštěstí ho to nepoznamenalo v jeho výkonu a doběhl na třetím místě za 2:10:10 hod.

Jirka Homoláč (1990) je nejmladším svěřencem brněnského trenéra Jiřího Sequenta. Běhá v barvách AK Kroměříž na různých distancích. Na letošním Hervis ½ Maratonu byl nejlepším Čechem. V neděli se opět zaskvěl. Nevadilo mu že běžel  prakticky sám. Přes drobné zdravotní peripetie doběhl v čase  2:21:37 hod. Přes tento úspěch  Jirka po doběhu nebyl ze sebou  spokojený. Jeho cílem bylo  zaběhnout čas pod  2:18 hod. ,,Teplo mi nevadilo, ale na nábřeží foukalo dost, jak jsem běžel sám, bylo to cítit. Aspoň jsem se za ten delší čas na trati víc opálil,“  šprýmoval Jirka.

Druhý z našich běžců v cíli Petr Pechek ( Maratonstav Úpice)

O tom, že se vydává v důležitých závodech ze všech sil přesvědčil druhý Petr Pechek. Po doběhu se sesunul k zemi. V závodě mu výborně sekundoval třetí náš běžec Mulugeta Serbessa.

V kategorii žen byla favorizována vítězka letošního Newyorského půlmaratonu   keňanka  Caroline Rotichová. Tuto roli potvrdila a zvítězila v čase 2:27:00 hod. Pouhých čtyři a  půl vteřiny zaostala za traťovým rekordem své krajanky Cheromeiové. ,, Škoda že nebylo tepleji“- postěžovala se v cíli.  Druhá byla  Philes Ongoriová ( Keňa) za 2:28:53 hod. Etiopanka  Ehitu Krosová  měla čas již nad dvě a půl hodiny – 2:30:02 hod.

Petra Pastorová dobíhá ve svém rekordním čase

Nejlepší českou běžkyní byla  Petra Pastorová ( MK Seitl Ostrava). Doběhla v čase 2:36:44 hod. a  zlepšila si své osobní maximum  o  tři minuty. Přesto zaostala za vytouženým limitem na srpnové mistrovství světa v Moskvě (2:33:30). Petra se teď zaměří na běhy do vrchu i na dráhu. Na čas si chce odpočinout od maratonu. Láká ji totiž mistrovství světa vrchařů v Bulharsku.

Druhá skončila držitelka tří maratónských titulů, s výrazným odstupem Radka Churaňová v čase  2:53:19 hod. Třetí Šárka Macháčková doběhla těsně za ní za 2:53:19 hod.

Na trati Volkswagen Maratonu  se objevila řada zajímavých osobností,kardiochirurg  Jan Pirk,  profesionální mistři světa v boxu István Kovács a Dariusz Michalczewski, badmintonista Petr Koukal (doběhl za 3:42), moderátor ČT a ČRo Martin Veselovský. Do štafety se na desetikilometrový úsek postavil dvojnásobný stříbrný olympijský medailista, veslař Ondřej Synek.  Minimaraton běželi s dcerkami boxer Lukáš Konečný i lyžařka Kateřina Neumannová.

Vítězná štafeta Juniorského maratonu

Vítězná štafeta Juniorského maratonu byla snad symbolicky z gymnázia Zátopkových v Ostravě.