Vítr odvál rekordy…

ADIDAS půlmaraton Praha 28.3.2015

V půl dvanácté procházím kolem Národního divadla.  Zničehonic se zvedne zlověstný vítr. Točí se mezi uličkami a žene se nábřežím. Po chvilce mírně ubere na své síle. Ze štěrbiny mezi mraky se prodere ostré slunce. Představení se muže začít. Za doprovodným autem se objeví na scéně skupinka devatenácti afrických vytrvalců se všemi adepty na přední umístění. Vytrvalci  rozběhli závod v rychlém tempu. Na druhém kilometru je již za nimi  výrazná mezera….

DSC_0182

Ještě devátý kilometr předznamenával nadějný čas. Zlomovým momentem byl patnáctý kilometr, kde začal foukat silný protivítr a běžce zbrzdil. Traťový rekord 58:47 min., který v roce 2012 zaběhl Atsedu Tsegay z Etiopie, tak neohrozili. Při  předbíhání v závěru závodu keňan Kipkemboi nešťastně zavadil o kužel a kvůli výronu musel odstoupit ze závodu. V této fázi se snažil zrychlit tempo keňan Daniel Wanjiru. Povedl se mu záměr roztrhat skupinku. Pak již neměl konkurenta a cílem proběhl v čase 59:51 min. Za ním doběhli jeho krajané Wilfred Murgor a favorizovaný Leonard Komon. Vítězný Wanjiru řekl v cíli:,,Byl to hodně těžký závod. Na patnáctém kilometru nás ještě bylo hodně, tak jsem zrychloval.“ Pak se dále svěřil:,,Rád jezdím do Prahy. Již vloni jsem zde zaběhl osobní rekord, letos jsem jej vylepšil. Doufám, že  se mi podaří napřesrok přijet  a opět vylepšit své maximum.

DSC_0304

Vítězný Daniel Vananjiru

A Komon? Ten loni udivil v Berlíně časem 59:14 min., nejrychlejším půlmaratonským debutem všech dob. V Praze běžel 27 letý Keňan na této trati teprve podruhé v životě. Leonard je jediným mužem,  kterému se podařilo zaběhnout  10 km pod bájných  27 minut ( 26:44 min.).  Proto třetí místo v závodě bylo pro něj zklamáním.

Mezi ženami byla nejrychlejší Etiopanka Workneš Degefaová za 1:07:14 hod. Zlepšila si osobní rekord, ale nebylo to prý snadné. „Byl to hodně těžký závod. Ani ne tak kvůli soupeřkám, ale kvůli počasí, které se měnilo a místy hodně foukalo,“ uvedla na tiskové konferenci. „Navíc mi docela vadily kočičí hlavy, takže to mohlo být ještě lepší,“ dodala.

Nejlepším našim běžcem byl Jiří Homoláč, který  obsadil celkově 20. místo časem 1:06:45 hod. „Běželo se mi dobře do šestnáctého kilometru, kdy mi začaly docházet síly,“ uvedl. „ Jinak jsem se  svým výkonem spokojený. Jsem první český běžec, ale čas nebyl takový, jak jsem si představoval. Vítr nám v posledních kilometrech odvál šance na dobré časy. Za měsíc poběžím maraton, chci si vylepšit osobák, tak musím ještě ladit formu.“

DSC_0406

Nejlepší naše běžkyně Anežka Drahotová

Z našich běžkyň potvrdila roli favoritky Anežka Drahotová. Doběhla v čase 1:15:10 hod., Anežka se věnuje hlavně chůzi, v minulosti se prosadila  také v cyklistice.. Před závodem myslela na lepší výkon. „Trochu se na tom podepsala únava z tréninku. Navíc jsem měla mezi dvanáctým a patnáctým kilometrem krizi, závěr už byl opravdu hrozný,“ řekla Drahotová. Nabíjí ji, když při běhu slyší své jméno a podporu diváků. Loni si i díky tomu dokázala vylepšit osobní rekord o čtyři minuty. „Každým rokem se zlepšuji, tak doufám, že se posunu i letos,“ plánuje 19 letá sportovkyně. „Diváci jsou všude kolem trati, atmosféra je tu opravdu úžasná.“ Druhé místo v domácím klání si připsala Tereza Korvasová a třetí pak Ivana Sekyrová, která za sebou nechala další skvělou veteránku Petru Kamínkovou.

DSC_0497

Mirek Vrobel v závěrečné fázi závodu

Náš Mirek Vrobel  doběhl v kategorii veteránů na krásném druhém místě v čase 1:25: 51 hod. Darinka Krausová byla se svým časem taky spokojena. Nasvědčuje tomu výkon  1:35:52 hod.  Oběma běžcům Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice blahopřejeme k výborným výkonům!

Výsledky pražského půlmaratonu

Muži: 1. Kinyua Wanjiru 59:51, 2. Murgor 59:57, 3. Komon 59:57, 4. Kipchirchir Bor (všichni Keňa) 1:00:09, 5. Takele (Et.) 1:00:26, 6. Mesel (Eritrea) 1:00:26, …20. Homoláč (AK Kroměříž) 1:06:45, 22. Dymák (Pardubice) 1:08:05, 24. Pechek (Maratonstav Úpice) 1:08:40.

Ženy: 1. Degefaová 1:07:14, 2. Meleseová (obě Et.) 1:08:21, 3. Nukuriová (Burundi) 1:09:33, 4. Jelagatová (Keňa) 1:09:42, 5. Godfayová (Et.) 1:09:51, 6. Kabuuová (Keňa) 1:10:25, …12. A. Drahotová 1:15:15, 13. Korvasová

Rekordy: Světový rekord – muži: 0:58:23 Zersenay Tadese  Světový rekord – ženy: 1:05:09 Florence Kiplagatová  Rekord závodu – muži: 0:58:47 Atsedu Tsegay   Rekord závodu – ženy: 1:06:19 Joyce Chepkiruiová  Nejrychlejší Čech: 1:03:04 Róbert Štefko  Nejrychlejší Češka: 1:14:17 Jana Klimešová

Střípky z  půlmaratonu

Týmové štafety mají imaginární přitažlivost, které neodolala řada osobností.  Zajímavé složení měla štafeta ve složení Pavel Nedvěd, Vratislav Lokvenc, Tomáš Hubschman. Čtyřlístek zpestřila Česká Miss World 2014 Tereza Skoumalová.„Když mi toto pozvání přišlo, tak jsem dlouho neváhala. Běh je pro mě hrozně příjemné odreagování, v mládí jsem dělala atletiku, odmala jsem sportovala, snad klukům neudělám ostudu,“ řekla před závodem.

Jako tradičně se závodu zúčastnila i řada známých osobností. Nechyběl kardiochirurg Jan Pirk ( čas  1: 41: 17 hod.), bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma, kuchař Emanuele Ridi( 2:09:14 hod).

Hned po závodě vyjely do ulic čistící čety. Vždyť se použilo 170 000 kelímků, 60 000 houbiček na osvěžení. Vypilo se na 16 000 litrů vody, snědlo se přes 2 500 kg banánů, 2 000 kg pomerančů, 1300 baget.