Veterán Dan Šindelek porazil o generaci mladší závodníky

Štramberská desítka  19.5.2019

Obvykle  v závěrečné dekádě května se koná ve Štramberku běžecký svátek – „Běh dětí Národním sadem,“ a  „Štramberská desítka.“ Letos se v sobotu postavilo na start běhu dětí 251 závodníků, v šesti běžeckých kategoriích. V rámci tohoto soutěžního klání se konal již počtvrté přebor starších přípravek. Tradičně si úspěšně vedli naši mladí běžci, kteří získali celkem 17 medailí.

Další den se uskutečnil hlavní závod „Štramberská desítka.“ Nižší účast ovlivnilo konání dalších konkurenčních závodů, které přibývají jako houby po dešti. Bohužel noví pořadatelé nerespektují  termínovku a zařazují si své akce dle libovůle…

Počasí se letos o víkendu letos vydařilo, ale nahrávalo spíš relaxačnímu odpočinku a ne fyzické zátěži v náročném kopcovitém terénu podbeskydí. Těsně po jedenácté hodině se vydalo na trať 68 běžců. Hned po startu bylo vidět, že mnozí závodníci mají zakódován respekt z tratě a volným poklusem zdolávali seběh k retenční nádrži. Ale byli mezi nimi i harcovníci, kteří se rozběhli bez jakýchkoliv zábran. Následná rovinka mnohé z nich záhy vyvedla z rytmu. Po čtvrtém kilometru se běžci dostali do nejnižšího bodu. Pak následoval prudký stoupák, který byl pro většinu z nich krutou prověrkou a proto často přešli v rychlou chůzi. Poté se běželo kolem bývalého očního. Další náročnou pasáží tratě, bylo vyšplhat se chodníčkem do zahrádkářské osady. Po seběhu následoval relativně volnější úsek na Záhumenní ulici. Záhy je u Palárny čekal poslední zlomový stoupák s cílem  ve vstupní bráně v Národním sadu.

Vyrovnané závodní pole nemělo výrazného favorita. Již  od počátku si úspěšně hlídal svoji pozici čtyřiapadesátiletý veterán Daniel Šindelek (MK Seitl Ostrava). Od poloviny závodu byl to jeho sólo závod, který ozdobil svým vítězstvím. Do cíle doběhl v čase 39:33,8 min. V historii 39 ročníků je nejstarším vítězem závodu! Po doběhu neprojevoval Dan žádné emoce. Je skromný a nenápadný. Nebýt  absence dalšího veterána Saši Neuwirtha ( AK EZK) zajisté by do umístění na čelní pozici výrazně promluvil i Saša. Druhý v cíli  byl Milan Vinklárek (TJ Sokol Opatovice) za 40 11 min. Třetí místo  obsadil  Jan Valošek (AFC Veřovice)   v čase 40:27.

V kategorii žen dominovala  Jana Coufalová (MK Seitl Ostrava), která zvítězila v čase 47: 54. Druhé místo  obsadila tradiční účastnice našich závodů Helena Kovařčíková ( Políčná)  za 48:03 a celkově třetí doběhla  naše Kateřina Polášková (Pomalé šípy)  v čase 52:12.

Běžci našeho AKEZK stáli na stupních vítězů. V kategorii žen byla druhá již zmiňovaná Katka Polášková (Pomalé šípy). Stříbro bral i náš veterán Pepík Kvita. Třetí byl v hlavní kategorii mužů Jirka Kramoliš a David Hanke v mužích  40 + .

O tom, jak funguje fenomén Pomalých šípů, se přesvědčilo prořídlé pole diváků v doběhové zóně. Duo jejich Fan klubu povzbuzovalo všechny běžce, ale když se objevil žluťásek v jejich dresu, intenzita pokřiku stoupla o několik  decibelů.  Kolem sebe najednou strhli lavinu potlesku okolních diváků. Za povzbuzování si je chválili další běžci, kteří jakoby byli „politi živou vodou,“ posbírali zbytky sil k závěrečnému finiši.

Několikaměsíční příprava tohoto závodu se vyplatila. Děkuji za vstřícnost Městskému úřadu Štramberk, Cemixu Štramberk a dalším sponzorům, rozhodčím, pořadatelům, kteří vytvořili pestrý a pevný korálek s názvem ,, Štramberská desítka.“ Již teď se těšíme na jubilejní čtyřicátý ročník tohoto závodu.

Autor reportáže a fotogalerie: Jiří Harašta

Označeno v Atletika dospělí, Reportáže
1 komentáře “Veterán Dan Šindelek porazil o generaci mladší závodníky
  1. Kateřina napsal:

Krásný a rozhodně velmi pestrý, hravý závod, který se ani minutu ani kilometr nepřátelí s nudou! …jak je různorodý co do typu terénu, propadů i záludných táhlých mírných, ale běžecky výživných stoupání za dozoru Trúby a pořadatelů. Zde na 10 km nikdo nezabloudí. Děkujeme a těšíme se na vaše kulatiny příští rok!!! Snad se sejdeme v hojném počtu, ač je nač vzpomínat. Katka P.