Vaškova bojovnost slavila úspěch na Porubském čtvrtmaratonu

Podzimní  listí hraje pestrou směsí  barev –  hnědá, žlutá, zelená. Zastavím se u vzrostlého stromoví a fotím  pohádkovou  nádheru. Jasná obloha a bezvětří se vymyká z koloritu blížících se dušiček.
Porubská Hlavní třída  ožila dopoledne  nevšedním životem. Z reproduktorů  buší hudba  a moderátor láká příchozí k prvnímu  závodu. Hrstka nadšenců se staví na startovní čáru a  vydává se na  trať kondičního tříkilometrového běhu. Raduz s Petrem ostřílení harcovníci se rozhodli zgustnout předkrm jako  přípravu na hlavní závod. Na dlouhé rovince před cílem  je najednou živo. Raduz natáhne krok a rozfofruje své nohy do maximálních  obrátek a tím vyprovokuje ostatní k úprku. V atypicky sprinterském  záklonu dobíhá Raduz na medailové pozici. Až v cíli  se věnuje rozvázaným botám.
,, Ještěže jsem si nepřišlápnul tkaničky, to  by byl průšvih“ – dodává s  úsměvem.

V půl desáté je start in-linistů. Je neuvěřitelné jak  jsou schopni  vyšroubovat rychlost  tito odvážlivci na asfaltovém podkladu. Největší obdiv vzbuzují ve mne děti. Prudké zatáčky zvládají hravě  a pak to rozbalí na rovinkách do vysokých obrátek.

Do startu hlavního závodu chybí čtvrthodina. Kolem vládne poklidná nálada. To je chvilka pro mne. Vybírám si vhodné objekty pro záběry. Mezi desítkami  závodníků mě upoutá dvojice stojící na chodníku.  Přibližuji si je objektivem, přehlížejíc zvýšený obrubník. Záhy se ocitám na dlažbě. Chvíli se probírám z tranzu. Šokuje mě fakt, že se nikdo nesměje . To není možné, že by to byl  tichý soucit? O to rychleji se zvedám z dlažby. I můj foťák to přežil bez úhony. Zvěčňuji si  běžce  s číslem 149 se sympatickým doprovodem. Tvářím se, že se nic nestalo, ale cítím na kolenou lepkavé čůrky krve… Není čas na bolístky  a fotím masu běžců  hned po startu. Je dobré, že budou kroužit  po Hlavní třídě  a já budu lovcem momentek  jejich dramatických chvilek na trati.
Po prvních desítkách metrů si   čelo  závodu ovládne favorizované trio běžců. Po několika kolech  je vidět skupinky  běžců po celé trati. Nebýt  čipů by byli rozhodčí totálně dezorientováni.
Zato navzájem soupeřící běžci se navzájem hlídají a svádějí často ostré souboje. Jsou i takoví co přepálí tempo a záhy to zabalí…
Po šesti kolech  je konec.  Ani moderátor  nestačí reagovat na  rychlý průběh závodu. S pár minutovým zpožděním vystřeluje kulometní dávky žhavých informací:.
,, V novém traťovém rekordu zvítězil Ján Križák, před Tomaszem Wróblem a Václavem Bitalou.“   

Když si ve foťáku  měním baterii, osloví mě Vašek. Jeho poloúsměv naznačuje, že není zcela spokojený s třetím místem. Svěřuje se mi:

,, Od poloviny září prakticky neběhám. Práce v pneuservisu je nesmírně náročná. Denně dělám dvanáctky. Navíc  jako novopečený tatínek mám  další povinnosti.“
,,Přesto mě zajímá jaké pocity máš z dnešního závodu?“
,, Bylo dobré, že od úvodu  diktoval tempo  Jano Križák. Po dvou  kolech se od nás odtrhl a dál si běžel svůj závod. Tomasz se mě držel jako klíště.  Znám jej z předcházejících klání. Až v posledním kole se rozhodl zaútočit. Nasadil ostřejší tempo, na které jsem již nedokázal odpovědět.“- sděluje svůj monolog Vašek.
Je cítit, že je  spokojený. Zanechal za sebou více než dvousethlavý dav běžců.
Po vyhlašování výsledků a nekonečně dlouhém losování tomboly se rozcházíme domů. Byly to příjemné chvilky naplněné  pohybem. Za týden se sejdeme na Hornické desítce, kde bude  pokračovat kolotoč aktivit.Věřím, že to bude opět prima zážitek. Proto  A h o j  ve Frýdku-Místku!
Výsledky Porubského čtvrtmaratonu na 10 548 metrů:
Kategorie muži:
1. Ján Križák  ( AŠK Grafobal Skalica )  33:21 min. 2. Tomasz Wrobel ( MKS Dziegielow )  34:12 min. 3. Václav Bitala ( LBK )  34: 36 min.
Kategorie ženy:
1. Lubomíra Maníková ( AK Spartak Dubnice )  38:30 min. 2.Kateřina Bluchová  ( SSK Vítkovice )  39:21 min.  3. Simona Vozalová ( SSK Vítkovice ) 41:45 min.

( Bohatá fotogalerie ze závodu, je umístěna na rajčeti vpravo ).

Označeno v Reportáže – závody 2011
6 komentářů “Vaškova bojovnost slavila úspěch na Porubském čtvrtmaratonu
 1. Raduz napsal:

  Žorži, naprosto skvělá fotogalerie Prubského sportovního dopoledne!!! Je vidět, že jsi profík každým coulem 🙂 Díííky!!!
  Čus Raduz

 2. Anonymous napsal:

  Jiří,Dík za fotky.Natočit 787 fotek to je asi taky traťový rekord Porubského 1/4maratonu v kat. paparazzi.Roman/HOLKI

 3. Anonymous napsal:

  Jste skvělý fotograf – krásné fotky. PS pozor příště na ty obrubníky. Jiřinka Hlaváčková

 4. Lenkačlenka napsal:

  Žorži, fotky jsou BEZVA. I celý závod se vydařil. A ten náš taneček před startem rovněž :-))

 5. Anonymous napsal:

  Super fotky, ste skvelý fotograf i organizátor Zátopka. Na jedničku.

  Jano Križák

 6. Jiří Harašta napsal:

  Těší mě Vaše pochvala. I když zpravidla přichází mimo mé bydliště…Děkuji.
  Maratónky jsem musel ze zdravotních důvodů pověsit na hřebík, ale na běhání jsem nezanevřel. Naopak. Mám pocit, že psaním reportáží a fotografováním jsem s Vámi na trati. Žorž

Facebook
AK EZ Kopřivnice