V nepohodě se zrodily dva traťové rekordy

Leonard Patrik Komon, měl být původně běžcem, který ohrozí světový  rekord na Hervis půlmaratonu v Praze. Bohužel kvůli malárii, musel  na poslední chvíli odřeknout účast. Jeho absenci  se podařilo pořadatelům nahradit  dalším běžcem z bohaté líhně keňských  nadějí, dvacetiletým Adsedu  Tsegayem. A tento  běžec opravdu nezklamal. Zvítězil v čase: 58:47 min. Po doběhu řekl:
,,Kdybych nemusel od patnáctého kilometru  běžet sám, světový rekord bych překonal. Doufám, že se mi to povede příště. V Praze je dobrá trať. Ale dnešní závod byl složitý. Foukalo  hodně, počasí nám nepřálo.“

Přitom Tsegay z Adis Abeby začínal s profesionálním tréninkem teprve před třemi lety. Jeho fyziognomické předpoklady naznačují hodně. Do budoucna  může  ohrozit i světový maratonský rekord ( 2:03:38 hod. )  svého krajana Patrika Makaa.
Druhé místo v závodě obsadil Henry Kiplagat 1:00:01 hod. Třetí byl další Etiopan Limo Kimeli  1:00:03 hod.

Nejlepším Evropanem pražského půlmaratonu v závodě byl Jan Kreisinger ( AK Kroměříž). Doběhl na patnácté pozici v čase 1:05:42 hod. Se zklamáním v obličeji řekl:
,, Trať mi vyhovovala, byla dobře postavená. Jediné co mi vadilo byl vítr. Od šestnáctého kilometru foukalo dost nepříjemně.Obdivuji vůli afrických vytrvalců, kteří do toho jdou, vítr nevítr. Většinu tratě jsem běžel sám. Jsem na to zvyklý s tréninku. Kdybych běžel  s někým, bylo by to jistě lepší.“
Škoda,  jenom  něco přes minutu  mu scházelo do splnění  limitu na mistrovství světa v půlmaratónu ( 1:04:30 hod.).

Traťový rekord padl i  ženské kategorii. Vyhrála třiadvacetiletá  Joyce  Chepkirruiová  časem 1:07:02 hod. před svoji krajankou Lidií Cheromeyovou jejiž traťový rekord vylepšila o 31 sekund. I  ona se zlepšila . Doběhla v čase 1:07:25 hod.
Naše nejlepší vytrvalkyně v součastné době Ivana Sekyrová ( AK Sokolov ) potvrdila roli favoritky. Doběhla celkově jedenáctá  v čase 1: 16: 50 hod. Petra Pastorová  ( MK Seitl  Ostrava )  se neustále zlepšuje pod trenérským vedením Aleny Peterkové, co potvrdila  časem  1:17:17 hod. Jen tak dál Petro!

13. května přivítá Praha účastníky Volkswagen Maratonu Praha.  Již včera se začalo s přípravami  na tento den,  který se stane dostaveníčkem běžců nejen od nás, ale i z několika kontinentů. Věřím, že  se organizátoři  zvládnou  opět tento závod na výtečnou.