V Horské výzvě se prosadili běžci z našeho regionu

Pro mnohé účastníky druhého závodu Horské výzvy – Rock Pointu se stalo stanové městečko Hanah dočasným zázemím před náročným závodem v Krušných horách. Délka trasy 79 km s převýšením 2 000 m je pro mnohé varovným signálem.
Závodníci si balí nejnutnější vybavení, chvíli se prospí a v půlnoci se postaví na start závodu ve Skiareálu.

Hned od úvodu na ně čeká drsný výběh po Dámské sjezdovce na Klínovec(1244 n.m.). Jedenapůlkilometrový úsek má převýšení 220 metrů. Masa běžců se trhá na skupinky a na vrcholu kopce se již objevují jednotlivci, kteří se následně spojují do dvojiček, aby pokračovali dál.
Řada běžců po zdárném výběhu se ,, uvaří“ na hřebenovce. Hodně z nich by vyměnilo trekovou obuv za lehčí maratónky. Běželo by se jim snadněji po asfaltu, zpevněném podkladu a šotolině, ale už je pozdě…

Prvním testem orientace v terénu je úsek v rezervaci Božidarského Špičáku ( 1 115 m n.m. ) v lokalitě Hřebenné se snadno přehlédne ve tmě žluté značení. Některé dvojice se ocitnou mimo trasu. Po chvilce přijdou na to a vracejí se na rozcestí. Čelovky jsou v neprostupné tmě chabou výbavou.
První kontrola je na 25. kilometru v Horní Blatné. Jonťáky, salám, sýr jsou pro účastníky lákavou nabídkou. Pro řadu zbloudilců je to kromě doplnění kalorií uklidnění, že se chytli trasy. Teď již pečlivěji studují mapu a jdou kolem Liščí hory ( 996 m.n.m ), Bílé a Trousnické skály.

Do osady Pstruží na šedesátém kilometru schází ze svahu většina účastníků za světla. Je to kouzelné prostředí na soutoku říček Červené a Bílé Bystřice. U ohýnku se dá zahřát, přezout promočené ponožky. Řada dvojic, která má v nohou několik kilometrů navíc z kufrování využije možnost převozu do cíle a zabalí to.

Ti zdatnější vystupují po modré značce na kopec Plešivec. Pak je čeká řada seběhů, které prověří pevnost šlach a vaziv.


Do cíle dobíhá s náskokem dvojice Jakub Řídel a Martin Stárek(TERC) za 8: 54 :43 hod. Na druhém místě končí dvojice Lukáš a Miroslav Vroblovi ( Vroblíci ) v čase 9:28 hod. Mirek je členem MK Kopřivnice. Jeho syna Lukáše potkávám často na Javorníku. Nosným tématem našich rozhovorů je běhání a hory.
,, Okolní krajina mě nabíjí energií. Trénink v přírodě je famózním relaxem“- často si libuje Mirek.
Na třetím místě doběhl Rostislav Filipec a Jan Zemaník (SK Valašské Království) . Škoda, že Zbyněk Cypra omarodil. Jistě by s Rosťou bojovali o vedoucí pozici.
Tomáš Polášek z našeho klubu si našel na poslední chvíli partnera Jardu Maixnera pro tento závod. Byli nesourodou dvojicí, přesto se jim podařilo doběhnout na pátém místě.

V ženách zopakovali své vítězství z Jeseniků Patricia Janovská a Božena Kováčová ( Run Forrest Run ).Ttrať zvládli v čase 1:38: 33 hod. V mixu zvítězila dvojice Veronika Jerglíková a Jaromír Wojtyla ( Závisláci ) za 1:58 : 15 hod.

10. a 11. srpen 2012 v Krkonoších bude derniérou za třídílným seriálem milovníků hor. Věřím, že se opět prosadí běžci z našeho regionu. Beskydy jsou pro ně výborným zázemím pro trénink v členitém terénu.

Označeno v Nezařazené, Reportáže
Facebook
AK EZ Kopřivnice