Keňan Sawe byl již od počátku pasován za favorita sobotního závodu Běhu rodným krajem Emila Zátopka. Po příjezdu do Kopřivnice mi potvrdil tato slova i jeho menežer Zsolt Benedek:
,, Pokud budou příznivé povětrnostní podmínky, Sawe bude ohrožovat traťový rekord.“

Již od počátku nasadili keňané turbotempo. Po chvilce se ztratili z dohledu zbytku závodního pole. Sawe záhy rozdělil skupinku svých krajanů a vydal se za stíháním traťového rekordu. Ve Veřovicích měl náskok přes minutu. Prudký výběh a následný seběh mu nedělal problém. Doposud panoval názor, že právě tato fáze je pro Keňany zakletá. Nesedí jim větší převýšení.Tento mýtus v sobotu zbořil Sawe.

Moderátor závodu Gusta Šulc měl kusé informace z tratě a nechával diváky v napjatém očekávání. Až když se ukázal keňan v cílové rovince, vytriskl Gusta vodopád informací s dominujícím faktem: ,, Bude to nový traťový rekord!“
¨

Saweho čas v cíli 1:10:27 hod. asi stěží najde v dohledné době přemožitele ( doposud 1:11:21 hod.Jakub Burghard ). Za ním byla dlouhá časová mezera přes sedm minut.
Všeobecný názor přihlížejících expertů tohoto sportu byl, že v případě účasti našich špičkových běžců, by tuto propastní mezeru mohli hravě zaplnit právě Češi.

Realita však byla jiná. S propastným, více jak sedmimutovým odstupem doběhl druhý keňan Ndusu za 1:17:49 hod. Těsně za ním třetí byl Biwot v čase 1: 17: 51 hod.

Nejlepším českým běžcem byl Jiří Wallenfels ( TJ Sokol Královské Vinohrady ), který doběhl celkově na páté pozici v čase 1:20:47 hod.

I když náš Radek Macíček ( AK Emila Zátopka Kopřivnice ) omezil tréninkové dávky, uspěl. Byl devátý v hlavní běžecké kategorii. Jedenáctý byl další náš běžec Martin Keller a čtrnáctý byl Tomáš Jurák.
Za povšimnutí stojí i výkon našeho Vincenta Šimka, v kategorii čtyřicátníků byl jedenáctý a David Hanke jedenadvacátý.
Petr Škrabánek ( Bílovec ), že se dovede připravit na důležité závody. V kategorii mužů nad padesát let doběhl za 1:29:33 hod. Náš Jirka Zátopek mu často sekunduje a je pro něj nepříjemným soupeřem. V nabité konkurenci ( Hanzlík, Krupička ) doběhl Jiří čtvrtý.

Ostře sledovanou kategorií z našeho pohledu jsou šedesátníci. Tentokrát se před ně dostal Tadeusz Jasek ( Radziechowy ).Jeho čas 1: 32:18 hod. svědčí o vynikajícím výkonu. Druhému v cíli Jirkovi Strakošovi ( Tatra Kopřivnice ) nadělil přes deset minut. Pepík Kvita jako jediný běžec našeho klubu AK Emila Zátopka Kopřivnice stál na bedně. Byl třetí v čase 1:47:00 hod. Další náš běžec Jirka Bednařík doběhl čtvrtý.

Kategorie sedmdesátníků měla suverénního vítěze. Slovák Vincent Bašista ( OU Demjata ) zvítězil s největším náskokem v průřezu celého spektra běžeckých kategorií. Kolují o něm informace, že běhá ,,koňské dávky .“ Jeho organismus to zvládá zřejmě proto, že začínal s běháním později. Doběhl v čase 1:44: 35 hod. Známý matador Ervin Podžorný ( Český Těšín) byl druhý za 2:01:55 hod.

V kategorie žen bylo vyvráceno pravidlo silné zahraničné konkurence především z Benedek týmu. Petra Pastorová ( MK Seitl Ostrava ) zvítězila za 1:26:11 hod. Druhá Zita Kácser ( Benedek Teamu ) zaostala za ní téměř tři minuty. Nezklamala ani Jana Klimešová ( USK Praha ). Doběhla na celkově třetí pozici.

Jubilejní desátý ročník Běhu rodným krajem Emila Zátopka je za námi. Ozdobili ho dva rekordy: Keňan Sawe časem 1:10:27 hod.vytvořil nový traťový rekord a nový běžecký účastnický rekord je 225 běžců ( doposud 205).

Mezi hosty závodu byli jako obvykle členové Českého klubu olympioniků v čele s paní Danou Zátopkovou. Již od středy na ně čekal unavující nekonečný seriál oslav životního jubilea paní Dany a šnůra návštěv sportovních a společenských akcí.

Běžci, za Vaši účast Vám patří poděkování. Věřím, že i přes náročnost tratě, si opět k nám najdete cestu a za rok se postavíte opět na start jedenáctého ročníku Běhu rodným krajem Emila Zátopka.

Výsledky ze závodu:
celkové výsledky – pdf
kategorie muži – pdf
kategorie ženy – pdf

Označeno v Reportáže
Jeden komentář “Traťový rekord ozdobou jubilejního desátého ročníku Běhu rodným krajem Emila Zátopka
  1. Anonymous napsal:

Díky za krásnou akci, a též za velmi vstřícné startovné – 150-200,-kč – vzhledem k celému servisu,občerstvení,tričko,dvd…:-)a na všech občerstveních,křižovatkách..příjemní a povzbuzující dobrovolníci,vše dobře značené. Tenhle závod si zaslouží vyšší účast! Radomila -)

2. Anonymous napsal:

Taky se přidávám, moc krásný i když náročný závod.Velký dík všem organizátorům a dobrovolníkům na trati.
    … a dvd – to je takové pohlazení na duši, že si ho budu pouštět před spaním místo depresivních zpráv. :))
    Markéta
    P.S. Příští rok poběžíme zase… doufám

3. pary napsal:

Díky za nádhernou akci. Využili jsme nabídku všech běhů /běh dětí, Lidový běh i BRKEZ/ a zúčastnily se nás celkem 3 generace !! Počasí nemohlo být lepší, atmosféra skvělá a organizace perfektní. Co více dodat. Snad jen, že příští rok přijedeme znovu a znovu budeme čekat na startovní výstřel paní Dany Zátopkové…. Díky Žorži.