Traťový rekord ozdobou jubilejního desátého ročníku Běhu rodným krajem Emila Zátopka

Keňan Sawe byl již od počátku pasován za favorita sobotního závodu Běhu rodným krajem Emila Zátopka. Po příjezdu do Kopřivnice mi potvrdil tato slova i jeho menežer Zsolt Benedek:
,, Pokud budou příznivé povětrnostní podmínky, Sawe bude ohrožovat traťový rekord.“

Již od počátku nasadili keňané turbotempo. Po chvilce se ztratili z dohledu zbytku závodního pole. Sawe záhy rozdělil skupinku svých krajanů a vydal se za stíháním traťového rekordu. Ve Veřovicích měl náskok přes minutu. Prudký výběh a následný seběh mu nedělal problém. Doposud panoval názor, že právě tato fáze je pro Keňany zakletá. Nesedí jim větší převýšení.Tento mýtus v sobotu zbořil Sawe.

Moderátor závodu Gusta Šulc měl kusé informace z tratě a nechával diváky v napjatém očekávání. Až když se ukázal keňan v cílové rovince, vytriskl Gusta vodopád informací s dominujícím faktem: ,, Bude to nový traťový rekord!“
¨

Saweho čas v cíli 1:10:27 hod. asi stěží najde v dohledné době přemožitele ( doposud 1:11:21 hod.Jakub Burghard ). Za ním byla dlouhá časová mezera přes sedm minut.
Všeobecný názor přihlížejících expertů tohoto sportu byl, že v případě účasti našich špičkových běžců, by tuto propastní mezeru mohli hravě zaplnit právě Češi.

Realita však byla jiná. S propastným, více jak sedmimutovým odstupem doběhl druhý keňan Ndusu za 1:17:49 hod. Těsně za ním třetí byl Biwot v čase 1: 17: 51 hod.

Nejlepším českým běžcem byl Jiří Wallenfels ( TJ Sokol Královské Vinohrady ), který doběhl celkově na páté pozici v čase 1:20:47 hod.

I když náš Radek Macíček ( AK Emila Zátopka Kopřivnice ) omezil tréninkové dávky, uspěl. Byl devátý v hlavní běžecké kategorii. Jedenáctý byl další náš běžec Martin Keller a čtrnáctý byl Tomáš Jurák.
Za povšimnutí stojí i výkon našeho Vincenta Šimka, v kategorii čtyřicátníků byl jedenáctý a David Hanke jedenadvacátý.
Petr Škrabánek ( Bílovec ), že se dovede připravit na důležité závody. V kategorii mužů nad padesát let doběhl za 1:29:33 hod. Náš Jirka Zátopek mu často sekunduje a je pro něj nepříjemným soupeřem. V nabité konkurenci ( Hanzlík, Krupička ) doběhl Jiří čtvrtý.

Ostře sledovanou kategorií z našeho pohledu jsou šedesátníci. Tentokrát se před ně dostal Tadeusz Jasek ( Radziechowy ).Jeho čas 1: 32:18 hod. svědčí o vynikajícím výkonu. Druhému v cíli Jirkovi Strakošovi ( Tatra Kopřivnice ) nadělil přes deset minut. Pepík Kvita jako jediný běžec našeho klubu AK Emila Zátopka Kopřivnice stál na bedně. Byl třetí v čase 1:47:00 hod. Další náš běžec Jirka Bednařík doběhl čtvrtý.

Kategorie sedmdesátníků měla suverénního vítěze. Slovák Vincent Bašista ( OU Demjata ) zvítězil s největším náskokem v průřezu celého spektra běžeckých kategorií. Kolují o něm informace, že běhá ,,koňské dávky .“ Jeho organismus to zvládá zřejmě proto, že začínal s běháním později. Doběhl v čase 1:44: 35 hod. Známý matador Ervin Podžorný ( Český Těšín) byl druhý za 2:01:55 hod.

V kategorie žen bylo vyvráceno pravidlo silné zahraničné konkurence především z Benedek týmu. Petra Pastorová ( MK Seitl Ostrava ) zvítězila za 1:26:11 hod. Druhá Zita Kácser ( Benedek Teamu ) zaostala za ní téměř tři minuty. Nezklamala ani Jana Klimešová ( USK Praha ). Doběhla na celkově třetí pozici.

Jubilejní desátý ročník Běhu rodným krajem Emila Zátopka je za námi. Ozdobili ho dva rekordy: Keňan Sawe časem 1:10:27 hod.vytvořil nový traťový rekord a nový běžecký účastnický rekord je 225 běžců ( doposud 205).

Mezi hosty závodu byli jako obvykle členové Českého klubu olympioniků v čele s paní Danou Zátopkovou. Již od středy na ně čekal unavující nekonečný seriál oslav životního jubilea paní Dany a šnůra návštěv sportovních a společenských akcí.

Běžci, za Vaši účast Vám patří poděkování. Věřím, že i přes náročnost tratě, si opět k nám najdete cestu a za rok se postavíte opět na start jedenáctého ročníku Běhu rodným krajem Emila Zátopka.

Výsledky ze závodu:
celkové výsledky – pdf
kategorie muži – pdf
kategorie ženy – pdf

Označeno v Reportáže
Jeden komentář “Traťový rekord ozdobou jubilejního desátého ročníku Běhu rodným krajem Emila Zátopka
 1. Anonymous napsal:

  Díky za krásnou akci, a též za velmi vstřícné startovné – 150-200,-kč – vzhledem k celému servisu,občerstvení,tričko,dvd…:-)a na všech občerstveních,křižovatkách..příjemní a povzbuzující dobrovolníci,vše dobře značené. Tenhle závod si zaslouží vyšší účast! Radomila -)

 2. Anonymous napsal:

  Taky se přidávám, moc krásný i když náročný závod.Velký dík všem organizátorům a dobrovolníkům na trati.
  … a dvd – to je takové pohlazení na duši, že si ho budu pouštět před spaním místo depresivních zpráv. :))
  Markéta
  P.S. Příští rok poběžíme zase… doufám

 3. pary napsal:

  Díky za nádhernou akci. Využili jsme nabídku všech běhů /běh dětí, Lidový běh i BRKEZ/ a zúčastnily se nás celkem 3 generace !! Počasí nemohlo být lepší, atmosféra skvělá a organizace perfektní. Co více dodat. Snad jen, že příští rok přijedeme znovu a znovu budeme čekat na startovní výstřel paní Dany Zátopkové…. Díky Žorži.

Facebook
Partneři
Činnost klubu byla finančně podpořena:

AK EZ Kopřivnice