Tomáš i Tamara jdou za svým cílem

Po týdnu přibylo přes půl metru nového sněhu a navíc i přituhlo.Teploměr se vyšplhal na   -11 stupňů Celsia. Zcela jistě tento fakt sehrál významnou roli  na nejnižší účasti  letošního Lysacupu s 220- ti běžci.

Pod Butořankou je úzce prošlapaná stezka pod místy povislými korunami stromů,  na které se těžko předbíhá. Na rozcestníku se vše rázem  mění. Rozšiřuje se  chodník, po kterém již není problém zvolit si vhodnější trasu.

Na planině se otevírá  pohled  na vybíhající běžce, ale řadě z nich v dalším stoupáku docházejí síly a chvilkami přecházejí v indiánskou chůzi. U odpočívadla a Lukšinci jsou skupinky turistů. Řada z nich obdivně sleduje lehkooděnce zdolávající jeden z dalších svahů.

Vrchol Lysé hory se topí v prořídlém  mlžném oparu. Matador  Ondra Horák (X-Air Ostrava) si  nejlépe rozložil síly. Proklčkuje se mezi turisty a vybíhá  první k cíli. Podvědomě nastavuje ruku  Luďkovi  Bednarzovi, který mu čtečkou čárových kodů  sejme data. Ondra má čas  43:39 min. Tomáši Lichému  nadělil (Splašení  goroli)  přes minutu.

V cíli Tom kroutí hlavou: ,,Bohužel to lépe nešlo. Přes týden  jsem  marodil.“ Je příliš skromný. V letošním ročníku Lysacupu drží  primát.  Ve všech  jedenácti  závodech tohoto seriálu vždy stál na pomyslném stupni  vítězů. Třikrát zvítězil, sedmkrát  byl druhý a jednou třetí. Na juniora je to parádní vizitka!

Vítězství Tamary Stonové v kategori  žen  není překvapením. Vždy když se objeví na startu  nemá soupeřku. S časem  52:56 min.  nadělila druhé Alici Martikánové (Horolezci  FM) přes šest minut.

Po doběhu řada účastníků  zakotví v bufetu Šantán. Naproti mně si  usedá vyzáblý mladík . Je plný  emocí. ,,Chodím si  občas zaběhat . Tato akce není pro mne dominantní, protože se věnuji řadě dalších sportů. Po doběhu se těším na horký čaj zde v bufetu. Nechci testovat stav chabých kotníků, proto si zde odpočinu a bude se soustředit na opatrný seběh“ – mezi monologem usrkuje doušky čaje a spokojeně spřádá další plány.

I přes averze některých  běžců k Lysacupu, má řadu  obdivovatelů a nadšenců, kteří  s natěšením  přijíždějí i z větších dálek pokořovat tento magický kopec.

Označeno v Reportáže
Facebook
AK EZ Kopřivnice