Test vytrvalosti, vůle a sebezapření

Již tento víkend se  uskuteční  pátý ročník Mistrovství ČR v horském maratonu ADIDAS 24 hodin na Lysé hoře. Týden  před tímto závodem napadal sníh. Zima se konečně oblékla do sněhobílé garderoby. Nedá mi to  poohlédnout se dva roky zpátky, kdy jsem se vydal  vyzbrojený foťákem do Ostravice s touhou zaznamenat nesmlouvavý souboj závodníků s touhou rvát se se zákeřností terénu a počasím na této drsné 24 hodinovce.

———————————————————————————————————————

V těsné blízkosti vlakového nádraží, u bývalé pily, vládne napjatá atmosféra. Organizátor závodu Libor Uher před startem konstatuje: „  Vzhledem k povětrnostním podmínkám nemůžeme očekávat rekordy jako vloni. Vrchol Lysé hory je v ledu. Bude to náročné na kotníky. Vloni jsem spadl na trati asi dvacetkrát do měkké sněhové peřiny, obešlo se to bez úhony.Vzhledem k tomu, že je málo sněhu, dnes budou pády bolet.“

S předstihem se vydávám na vrchol královny Beskyd. Po  opatrném výstupu, si v  ,,Šantánu“  dám zelňačku a po půl dvanácté vycházím směrem ke sjezdovce zachytit drsnou, ale neopakovatelnou atmosféru. Na otevřeném úseku  Lysé hory je vichřice. Teploměr ukazuje – 22 stupňů Celsia. Ostrý, ledový vítr mi bičuje obličej, pohrává se se mnou jako s loutkou. Každá minuta se vleče šnečím tempem. Podle výkřiku  jednoho z diváků upřu pozornost do svahu. Konečně. Několik metrů pode mnou  v příkrém stoupáku  vystupují z bílé tmy postavy. Jejich  obličeje jsou  ojíněné ledovou ozdobou. Hlavy mají sklopené  směrem k zemi. Se sebezapřením ukrajují  poslední metry k vrcholu. Stěží se snažím fotit. Každé zmáčknutí spouště, považuji za úspěch.

Adidas-24-hodin-Lysá-hora-25.1.2014-0434-600x331

Mezi  kymácejícími postavami, udržujícími stabilitu trekingovými hůlkami, poznávám Libora Uhra. Z jeho  obličeje vyzařuje sebezapření odhodlání ale i bezmocnost. Přitom je to jeho první dnešní výstup…

Po chvilce  mi již selhávají prsty a otáčím se a sestupuji směrem dolů. V letargii míjím ,,Šantán.“V lesním průseku hrozí nebezpečí sklouznutí na zmrazcích.Před každým krokem  si vybírám místo došlapu.  Obzvlášť nebezpečný úsek je ,,Na větrech.“Pod popraškem sněhu jsou  skryté ledové plotny.  Přes opatrné našlapování  mi podklouzne pravá noha. Bezmocně se sesouvám na kotník. Tělem se mi prožene ostrá bolest,  bránící mi v pohybu. Sklátím se na záda. Najednou  vidím kolem sebe chumel  lidí, který mě zahrnuje spoustou dotazů. Bolest mi brání kloudně soukat ze sebe slova. Dva turisté mě zvedají, ale pokus o došlápnutí na pravou nohu je marný. Podlomím se a jako sťatý strom a opětovně se ocitám na zemi.

,Je to špatné. Zavoláme záchranáře“- špitne čahoun modré bundě. I když ho potkávám  dnes poprvé, rozmlouvá de mnou jako blízký kamarád. Všichní  se již rozešli, jenom on mě povzbuzuje: ,, Vydrž, za chvíli přijede pomoc.“ Minuty plynou jako věčnost. Spěchajícího  záchranáře poznávám již z dálky, podle žluté vesty.  Zabalí mě do fólie a přemístí na nosítka. V Ostravici u Freuda, již na nás čeká sanitka, která mě odváží do Frýdecko-Místecké nemocnice.  Tam již to jde jako na běžícím páse. Po nezbytných vyšetřeních, putuji na oprerační sál. Po procitnutí na pokoji cítím závrať a krutou bolest. Stačí jenom na chvíli svěsit nohu vedle lůžka  a polije mě horko…

Největším překvapením byla  pro mne další den Honzova návštěva. Přinesl mui zajímavé čtení. Se zvídavostí hltám nejčerstvější zprávy z internetu:,,Závod nazvaný 24 hodin na Lysé hoře byl opravdu extrémní. Teploty na vrcholu Lysé hory se pohybovaly okolo  20 stupňů pod nulou, foukal nárazový vítr a pocitová teplota klesla až na – 60 stupňů.Horská služba ošetřovala desítky omrzlin.Rozhodčí po konzultaci s horskou službou vyhlásili od třetího kola stav nouze. Závodníci kvůli tomu museli mít v batohu jednu vrstvu suchého oblečení navíc nejen kvůli sobě, ale také pro případ nouze pomoci soupeřům. Někteří borci na předních pozicích, toto opatření brali jako šikanu.V 19:00 h odstoupilo 30 závodníků. O půlnoci už jich bylo 65. Špatně dopadl Libor Uher. Vzdal z první pozice po šesti výstupech.

Adidas_24_hodin_Lysa_hora_25.1.2014_077

Teno víkend se  uskuteční  již pátý ročník Mistrovství ČR v horském maratonu ADIDAS 24 hodin na Lysé hoře. Jaký bude? Co nového přinese? Určitě dramatický, plný nečekaných momentů. Proto láká na start stovky nadšenců.

 

Označeno v Atletika dospělí, Reportáže
Facebook
Partneři
Činnost klubu byla finančně podpořena:

AK EZ Kopřivnice