Tartanovou dráhu pokřtila Zátopkova pětka

Slavnostní otevření zrekonstruovaného stadionu Emila Zátopka bylo plánované i s oslavami 100. výročí kopřivnického fotbalu na 4. července, ale bohužel koronavirová pandemie již na jaře všechno zhatila. Bylo tedy dohodnuto, že každý sport, který má na stadionu svou základnu (atletika, fotbal a plochá dráha), si své sportoviště otevře individuálně. Předseda našeho klubu Jiří Harašta se proto rozhodl uspořádat v sobotu 18. července závod na 5 km se symbolickým názvem Zátopkova pětka, který tak uvede do „provozu“ atletickou dráhu.

Den před jeho konáním Krajská hygienická stanice Ostrava zpřísnila epidemiologická opatření ke zmírnění šíření onemocnění covid-19 a stanovila maximum účastníků hromadných akcí na sto. Naštěstí závod již byl předem avizován jako neveřejný, tzn. pro zvané běžce, s minimem těch, co se náhodně přihlásí, a kapacita byla stanovena na zhruba 40 závodníků. I vzhledem k nevlídnému počasí nepřišlo ani mnoho diváků, tudíž nařízení hygieniků byla dodržena.

Na start prvního rozběhu se postavili všichni muži od 50 let a téměř všechny ženy, ve druhém běhu pak startovali ostatní muži a z pochopitelných důvodů i Petra Pastorová, pětinásobná mistryně ČR v maratonu, která by v předchozím běhu neměla konkurenci a tudíž by se neměla s kým držet. Nejžhavějším kandidátem na vítězství byl náš Jakub Ambros, který ještě z ligových závodů má s dráhou bohaté zkušenosti. Těsně před startem si však musel plnit otcovské povinnosti, a tak boj o první místo přenechal jiným. Této příležitosti se chopil další člen AK EZ Ondřej Dobiáš, který se v čase 16:31,6 min. stal historicky prvním vítězem na kopřivnickém tartanu. Druhé místo obsadil Martin Holiš (Staré Zubří) v čase 16:53,9 min. a třetí doběhl Martin Vinklárek (Sokol Opatovice) v čase 17:31,4 min. Šest sekund za ním pak finišovala celková vítězka mezi ženami i v kategorii žen nad 35 let Petra Pastorová (MK Seitl Ostrava), jež o týden dříve obsadila čtvrté místo na republikovém šampionátu v půlmaratonu. Vítězkou žen 19-34 let se stala Nikola Chovanečková (SK Kopřivnice) v čase 20:16,8 min.

Na pódiová umístění se z běžců AK EZ prosadili David Mikala (17:57,3 min.), třetí v mužích 19-39 let, Milan Sochor (17:47,1 min.), druhý mezi muži 40-49 let, David Hanke (18:08,6 min.), třetí v téže kategorii, Jiří Štefek (21:41,0 min.), třetí v kategorii mužů 50-59 let, Alexander Neuwirth (22:12,7 min.), druhý v mužích od 60 let, Jiří Zátopek (22:35,7 min.), třetí v téže kategorii, a Andrea Linhartová (22:40,0 min.), bronzová v kategorii žen od 35 let.