Sněhová nadílka – Zázrak, aneb štěstí přeje připraveným

Jizerská  padesátka 9.2.2020

V pondělí, necelý týden před startem 53. Jizerské padesátky, pořadatelé  tradičního závodu  v běhu na lyžích vzhlíželi s despektem k obloze. Místo sněhu zkrápěl krajinu déšť. Tím z 80 % tratě zmizel sníh. Organizátoři závodu  se nevzdávali  a vymýšleli náhradní variantu. Rozhodli se, že do víkendu zprovozní  čtyřkilometrový okruh. V úterý byla na trati ještě voda a obrovské louže. Další den se všechno změnilo. Teploměr klesl těsně pod nulu a záhy napadalo přes 30 centimetrů sněhu. Pořadatelé řešili nový, ale příjemnější záležitost – odhrnovali návěje a upravovali běžecká tratě.

Na start letošní Jizerky  se postavilo na 8 000 závodníků. Z  bohatého závodního menu si měly možnost vybrat délku tratí  – 10, 25 či 50 km klasicky, 30 km volně. Zpestřením byly dětské a štafetové závody či sprint na 1,5 km.

V hlavním závodě na 50 km byl v klání mužů nejrychlejší  Nor Nygaard ve finiši pětičlenné skupiny. Zvítězil v čase 1: 59:08 hod. a tím zopakoval své vítězství z předchozího roku. O šest desetin porazil Švéda Oskara Kardina, třetí skončil se ztrátou osmi desetin na vítěze Peter Eliassen z Norska.

Nejlepší Čech Jiří Pliska obsadil 20. místo,Za vítězem zaostal zhruba minutu a tři čtvrtě. „Bylo to těžké. Běžci na špici nasadili rychlé tempo ve všech kopcích. Na větru se jelo pomalu, tam se dalo odpočinout. Necelých patnáct kilometrů před cílem jsem dostal křeče, takže jsem měl co dělat, abych stihl uviset skupinu a dojet až sem do cíle“ – řekl Jiří po závodě.

Kategorii žen  ovládla Švédka Brita Johanssonová Norgrenová. Brzy soupeřkám ujela se svou týmovou kolegyní  Korsgrenovou. Norgrenová udržela tempo až do cíle a potřetí vyhrála Jizerskou padesátku v čase 2:16:21, před Norkou Emilií Fletenovou (- 43 sec.).

Nejlepší z domácích závodníků byla v podniku seriálu „Ski Classics“ Kateřina Smutná na páté příčce.Na vítězku ztratila minutu a 15 sekund. Dvojnásobná vítězka Jizerské padesátky se neudržela ve skupině bojující o bronzovou medaili a v cílové rovince prohrála i spurt o čtvrté místo. „Třetí místo bylo kousek. Viděla jsem ji před sebou. Škoda, že to nebylo ještě tři kilometry. Posledních deset kilometrů jsem cítila, že se ve mně najednou někde vzala energie, byli tam diváci a konečně to šlo. Ale bylo to pozdě“- konstatovala Kateřina v cíli.

——————————————————-

Naši běžci Darinka Krausová a Pepík Kvita tradičně v zimě  ladí běžeckou formu  na lyžích. I když letos jejich aktivitu přibrzďoval nedostatek sněhu, snažili se trénovat v rámci možností.

Protože Jizerka je jejich srdeční záležitostí, vyjeli  již ve čtvrtek do Liberce.  Další den v poledne absolvovala Darinka „volnou 30.“  První část tratě tvořili časté  stoupáky a tím se značně roztrousilo běžecké pole. Ve stočlenném běžeckém poli obsadila mezi ženami  9. místo a ve své kategorii byla čtvrtá v čase 1:35:46 hod. Její výkon zvýrazňuje fakt, že  závodila se známými osobnostmi ( Kocumová, Moravcová, Jetmarová, Bořutová). Pepik závodil  v sobotu na 10 km a v neděli na 50 km byl celkově 1176 a 63. v kategorii za čas 3:37 hod.

Darinka si nechtěla nechat ujít prolog seriálu „Valachy Tour.“  Další den vyrazila napříč republikou z Jizerek do Velkých Karlovic  na „Noční stopu.“Nezbytný servis lyží jí provedl Karel Hlavica a záhy vyrazila na jedenáctikilometrovou trať. O tom, že si zdárně si poradila s místy se zledovatělým terénem svědčí fakt, že zvítězila ve své kategorii.

Příští víkend jede Darinka do Orlických ho, kde ji v krásném prostředí  Králického Sněžníku a Rychlebských hor čeká  závod na 20 km v rámci seriálu závodů „SKI Tour.“

Pomalu končí lyžařská sezona. Darinka i Pepík se brzy přezují do maratonek a budou se snažit zúročit kvalitní zimní průpravu. K tomu ať se jim to povede, jim držíme palce!