Rybský trhák ,,má šťávu“

„Rybský trhák“  sobota 14.října 2017

,,Babí  léto v chmurném hávu  zatažené oblohy, mě i přesto po příjezdu do Rybí naladilo do pohodové nálady.  Je to  zásluhou  zdejších  lidí.  Již od brzkého rána se připravoval  domácí tým, pod pořadatelskou taktovkou paní starostky na sportovní dopoledne. Přivstal si i nájemce bufetu u fotbalového hřiště Petr Skalka. Při letmém pohledu  na  tuto skupinku lidí, se nedalo rozpoznat kdo má jakou funkci. Všichni se  pustil do hektické předzávodní přípravy. Uklízelo se, ustavaly se stoly, vymezoval se úsek pro doběh závodníků.

B Ě H   D Ě T Í

Těsně po deváté hodině se rozjel kolotoč ,,Běhu dětí.“  V sedmi kategoriích jich startovalo celkem 125 .Osvědčil projekt z předcházejících let. Na start závodu se nejdříve postavili starší žáci.  Bylo jich poskrovnu, proto se slučoval běh dívek s kluky. Extrémem byla kategorie mladších žáků, kde startoval pouze jeden závodník domáci Adam Marek, který  si pak s požitkem vychutnal pocit vítězství. Naštěstí postupem času přibývalo účastníků a tím i gradovala atmosféra soubojů mezi dětmi. Bojovalo se o každou pozici. Vyvrcholením byl běh tříletých a mladších capartů. Někteří byli ,,jištěni“ oboustranným doprovodem  rodičů. Ale našli se i odvážlivci, kteří hrdě osamoceně cupitali ve vytyčeném prostoru směrem k cíli , za hurónského povzbuzování přihlížejícího davu diváků.

Ilustační foto J. Harašty z loňského závodu ,,Běhu dětí“ v Rybí

Tradičně největší  úspěch sklízeli reprezentanti naši „Atletiky pro děti “ z Atletického  klubu  Emila Zátopka Kopřivnice. V kategorii r. 2014 a mladší se prosadila Barbora Havelková. Další vítězství si odnesli Barbora Hezká, Tadeáš Both, Lara Quittová, Michal Mazáč, Nela Štefková, Patricie Pešlová, Daniel Hanzelka, Ema Feilhauerová, Ivana Máchová. Suma sumárum deset vítězství ze čtrnácti kategorií kluků a dívek. Vůbec nejúspěšnější byly naše dívky ročník  2010- 2011 a starší přípravka dívek ročník  2006-2007,  kde obsadily prvních šest míst.  Za to patří všem našim mladým atletům veliká gratulace!

R  Y B S K Ý    T R H Á K

V jedenáct hodin  odstartoval hlavní  závod na sedm kilometrů. Strmý výběh byl prověrkou výkonnosti  běžců. Kdo přepálil výběh brzy to pocítil. Tento druh závodu má svá specifika. Je zajímavé, že ani váhově těžší běžci nemusí mít přílišné obavy ze zdolávání svahu. Přejdou v rychlejší chůzi a zjistí, že to jde, ale podmínkou je držet tempo.

Škoda, že letos nepřijeli na tento závod známější běžci, ale přesto měl tento závod solidní  úroveň. Nejlépe si poradil s náročnou tratí Ondřej Dobiáš z Kopřivnice. Ondra již od počátku nasadil ostřejší tempo, kterému nestačili jeho konkurenti. Zvítězil v čase  25:38. Druhý doběhl náš Milan Sochor (26:51), na třetí pozici doběhl Pavel Szebesta z Burik Running Teamu (27:00).  Čtvrtý byl Jiří Kramoliš  (27:36). Jirka mi řekl po doběhu: ,, Již od počátku jsem si zvolil svoje tempo, nenechal jsem se vyhecovat  ostatními závodníky. Za  bezkonkurenčním Ondou Dobiášem běžely dvě tříčlenné skupinky, ve druhé jsem byl já. Po obrátce jsem se cítil v celku v pohodě, podařilo se mi předběhnout dva závodníky. Cením si celkově čtvrté místo a ,,bronz“ v moji v kategorii. Závod byl pořadatelsky opět skvěle zvládnutý.“

V kategorii  žen zvítězila Martina Mazáčová ( 35:17) z Příbora. O  tom, že se neustále zlepšuje reprezentantka ,, Pomalých šípů“ Monika  Máchová (37:17), potvrdila druhým místem v pořadí.

Naši  běžci  uspěli i v dalších kategoriích  ve veteránech +40  byl Radek Raška  (27:46) druhý a Dalibor Krejčí  (28:56) třetí.  Jirka Zátopek  (29:21) získal v kategorii +50  stříbrnou medaili.  Pepík Kvita  (33:23) a  Petr  Navara (44:31) neměli tentokrát žádnou konkurenci a proto stáli osamoceně na stupních vítězů.

Na  závěr chci ocenit univerzální pomoc paní starostky. Poděkování patří Petru Skalkovi a celému  týmů organizátorů tohoto závodu. Běžci, těšíme se na Vaši účast v příštím roce na 6.ročníku „Rybského trháku!“