Rozžhavený Městský běh Karvinou

Karviná leží na hranici s Polskem. Moderní Karviná vznikla v roce 1948 sloučením Fryštátu, Karviné, Darkova, Ráje a Starého Města.    K nejvýznamnějším fryštátským rodákům patří Dana Zátopková, která na letní olympiádě v Helsinkách v roce 1952 zvítězila v hodu oštěpem.
Fryštátské náměstí v sobotní odpoledne zajiskřilo novým životem. Zaplnilo se davy běžců. Nejdřív vyběhli na tratě předškoláci, pak dívky a chlapcí. Poslední závod byl určen kondičním běžcům.

Žhavá výheň, ve které teploměr vyletěl na 30 stupňů,  lákala příchozí běžce posadit se do předzahrádek útulných restaurací a v klidu očekávat čas startu. Příjemným zpestřením byla autogramiáda s mistry ČR v ledním hokeji  HC Oceláři Třinec, Brianem Mc Gregorem a Martinem Lojkem. Brian pochází z kanadského Niagara Falls. Za pár měsíců se naučil obstojně češtinu a ochotně odpovídal na všetečné dotazy.

Těsně před startem závodu, Mirek Kravčík uchopil plastovou roli a rozhodil ji na označené místo dlažby.
,, Tady bude start“ – pronesl s klidem Angličana.
,, Doneste ještě pásku, ať umravníme startovní pole běžců a jdeme na věc“.
V 17,00 hod. se vydali běžci na trať, kterou tvořily čtyři okruhy s délkou 2,5 km. Podklad tratě byl různorodý – dlažební kostky,šotolina, asfalt.

Situace na čele závodu se od počátku neměnila. Za cyklistickým vodičem se tři kola objevoval Erkolo Ashenafi, za ním se postupně prodral Jakub Bajza a Wojcziech Baczynski. V závěru docházely Ashenafimu síly a předběhli jej oba stíhající soupeři.

V novém traťovém rekordu zvítězil Jakub Bajza ( AK Kroměříž ) v čase 31:48 min. Druhý Wojcziech Baczynski ( RMD Pscyna ) za 32:14 min. Těsně za ním doběhl třetí Erkolo Ashenafi ( Benedek tým ) v čase 32:18 min.

V ženách vévodila maďarka Katalina Farkas ( Benedek tým ). Zvítězila v novém traťovém rekordu v čase 39 : 25 min. Druhá byla podle očekávání Petra Pastorová ( MK Seitl Ostrava ) za 40 : 09 min. Třetí doběhla Adéla Esentiérová ( Baláž Extréme Team ) 42: 47 min.
V kategorii D jsme měli své želízko v ohni Jirku Bednaříka, který nezklamal a doběhl na třetím místě v čase 45 : 28 min. Před ním byli pouze jeho věční rivalové, vítězný Josef Smola a Alfons Vytisk.

Erkolo Ashenafi naturalizovaný Etiopan z maďarského Benedek týmu, když mě zahlédl radostí se mu rozzářil obličej. Jme kamarádi z Běhu rodným krajem Emila Zátopka. Protože oba dva obstojně zvládáme maďarštinu, popovídali jsme si.
,,Škoda, že to nejde vrátit zpět, teď bych to udělal jinak“ – hlesl se zármutkem.
Když jsem mu řekl, že jej vyfotím, zahodil smutek stranou a vyloudil úsměv. Následně se rozmluvil o svých plánech do budoucna a věřím, že se v září opět potkáme v Kopřivnici.

Mirek Kravčík se svým organizačním týmem odvedl kus práce. Klidová zóna zámeckého parku vytvořila rám kolem výborně připraveného závodu s rekordní účastí 121 běžců.