Překvapivý vítěz Szymaník dominoval v závěru

Běh rodnýn krajem Emila Zátopka sobota 18.9.2021

Od brzkého sobotního rána jsem sledoval oblohu. Bylo zataženo a každou chvíli se dal očekávat déšť. Do batohu jsem si přibalil deštník, foťák a nezbytné propriety. Cestou  jsem potkával účastníky závodu, se kterými jsem prohodil pár vět a pak již  jsem spěchal k prezentaci. Ve vestibulu na mne čekal nejstarší účastník závodu Jiří Engliš, který se vydal na trať s devadesátiminutovým náskokem. Před tím udělal gesto, které stojí za povšimnutí. Přestože pochází z Vávrovic u Opavy, se rozhodl darovat významnou finanční částku na sochu Emila Zátopka , která bude instalována v příštím roce v centru města.

19.ročník Běhu rodným krajem Emila Zátopka odstartoval v 11,00 hod. předseda Českého klubu  olympioniků Oldřich Svojanovský. Již od počátku se od čela závodu odpoutala  čtyřčlenná skupinka běžců, ve které byli sourozenci Lukáš a Martin  Kučerovi ( Eleven Run Team) ,Tomáš Navrátil(AK Kroměříž) a  Adam Szymanik (AKBK). O vítězství na  rychlostní prémii druhého  kilometru se rozpoutal tuhý souboj, ze kterého vzešel vítězně Tomáš Navrátil. Postupně se  tato čtveřice roztrhala v pozvolném stoupáku ve Veřovicích . Na 10. kilometru  dominoval Lukáš Kučera, kterého stíhal  v  těsném závěsu  Adam Szymanik (AKBK). Rozhodující pro celý závod byl výběh do sedla nad pramenem Jičínky a následující prudký sešup na rožnovské Dolní Paseky.

Zde  nastoupil  Adam Szymanik (AKBK) a už si nenechal vzít vítězství. Do cíle doběhl  v čase 1:16:52. Druhý byl Lukáš Kučera v čase 1:17:26 a třetí jeho bratr Martin 1:18:36. Nejlepší naši kluboví  běžci byli Ondřej Dobiáš a David Mikala, kteří byli na 13. a 14. pozici.  Zní to až neuvěřitelně, zdejší traťový rekord  vytvořil v roce 2012 Elisha Kiprotich  SAWE ve vynikajícím čase 1:10:27.

Petra Kamínková (Olomouc), každoroční  účastnice našeho závodu nasadila od úvodu ostřejší tempo. Postupně jí dotahovala  o generaci mladší Martina Hrdinová (TJ Lokomotiva Břeclav), ale nepovedlo se jí Petru  předběhnout na rychlostní prémii v Ženklavě.  Rozhodlo se až ve druhé polovině závodu v kopcích, kde předběhla Petru a zvítězila v čase 1:30:28. O pouhých  třiadvacet vteřin  byla pomalejší druhá Petra. Pomyslný bronz získala veteránka  Petra Pastorová (MK Seitl Ostrava) 1:31:11.

Obdiv si zaslouží Petra Kamínková, držitelka  40 republikových titulů na různých vytrvalostních tratích. I když před léty pověsila závodní maratónky na hřebík, nedá ji to a po práci si chodí zaběhat pro radost…

Vzhledem k tomu, že hodně běžců odrazovala v minulosti náročnost tratě, se rozhodli pořadatelé před třemi lety  přiřadit k hlavnímu závodu štafetový závod dvojic. Délka prvního  úseku je deset kilometrů s cílem ve Veřovicích. Pak druhý člen štafety  vyráží trať dlouhou 12,3 km do cíle ve Valašském muzeu v přírodě. Štafety  letos zpestřili  pořadatelé  o soutěž  v mixu, kdy tým tvoří l muž a žena. Naše duo  Milan Vinklárek – Tomáš Valentík  zvítězilo v kategorii mužů v čase 1:26:27.  V mixu  obsadil Hanke Team hezké druhé místo za 1:47:23 a třetí  byla naše Martina Tredgett s Milanem Brunou.

Milan Vinklárek mi v cíl řekl:  ,, Málem jsem propásl start na druhém úseku. Tomáš doběhl do cíle asi o minutu rychleji nad moje očekávání. Po převzetí  štafety jsem to napálil, ale po dvou kilometrech mi začal docházet dech, tak jsem musel zvolnit tempo. Seběh mi docela vyhovoval a doběhl jsem docela v pohodě do cíle.“

Letošní závod poznamenala neúčast běžců z našich partnerských měst  z důvodu přetrvávající pandemie. V minulosti jich k nám přijíždělo kolem 20 běžců. Navíc se to odrazilo i v rámci mezinárodní  účasti.

Všechny ročníky – nultý  a  osmnáct  následujících absolvovali pouze dva běžci Miroslav Vrobel (Veřovice) a třiaosmdesátiletý Jiří  Engliš (Vávrovice), který se v poslední době řadil i mezi nejstarší účastníky závodu.

Běžci, budeme se těšit na Vaši účast v příštím  20. ročníku  BRKEZ, který bude  navíc připomínkou na 100. výročí narození  kopřivnického rodáka, čtyřnásobného  olympijského vítěze Emila Zátopka!