Pocta významnému rodákovi

Mnoho sportovců v historii už neslo přívlastek fenomenální.Mezi ně se řadí  Emil Zátopek. Jeho kariéra byla závratná, s dlouhým seznamem významných úspěchů. Jeho sportovní dráha se začala za druhé světové války a vyvrcholila v padesátých letech v zemi, která se proslavila svým nevděkem k vlastním hrdinům.

Jeho rodiče, maminka Anežka  a táta František bydleli ve Štěpánově ve čtvrti Valašského Meziříčí. V roce 1920 se rozhodli přestěhovat do Kopřivnice do části dvoudomku, které postavilo Družstvo včelařů. Byla to pro ně veliká úleva, protože táta nemusel dojíždět za prací. V novém bydlišti se zde se narodil jako sedmé dítě Emil a o dva roky později Jirka.

Jako kluka ho sice víc bavilo chodit do cvičení než do školy, ale o nějakém systematickém sportování se nedalo mluvit. Když ve čtrnácti vychodil školu, odešel do Zlína pracovat do Baťovy továrny. V devatnácti letech přihlásil vychovatel z internátu celou družinu na tradiční běh Zlínem, kde Emil nakonec skončil druhý. Byl to okamžik, který určil jeho příští směr. Běhání mu zachutnalo, začal se věnovat tréninku a o tři roky později vytvořil první rekord, když zaběhl patnáctistovku za 4:01 min. Na olympijských hrách v Londýně v roce 1948 zvítězil v běhu na 10 kilometrů a na trati na 5 kilometrů podlehl vítěznému Belgičanu Reiffovi o pouhé dvě desetiny vteřiny. Na olympiádě v Helsinkách v roce 1952 byli manželé Zátopkovi nejslavnějším sportovním párem světa, když v jednom dni získali dvě zlaté medaile. Dana poprvé v životě poslala oštěp za hranici padesáti metrů a Emil vyhrál běh na pět kilometrů. V Helsinkách Zátopek ještě získal zlatou za běh na deset kilometrů a za maraton.

V roce 1975 Zátopek získává jako první československý sportovec Cenu Pierra de Coubertina, udělovanou Mezinárodním výborem pro fair play při UNESCO.V roce 1997 byl Emil Zátopek vyhlášen nejlepším naším atletem 20. století, v roce 1999 pak naším nejlepším olympionikem historie.Emil Zátopek umírá 22. listopadu 2000 v Praze. Místem jeho posledního odpočinku je valašský Slavín v rožnovském skanzenu.

Na Emila Zátopka by se nemělo zapomínat, obzvlášť v jeho rodišti v Kopřivnici. I když se zpožděním, ale předse byla 1.května 2014 odhalena na jeho rodném domě pamětní deska.

Označeno v Reportáže
1 komentáře “Pocta významnému rodákovi
  1. Anka napsal:

    Trvalo to dlouho!
    Je fajn, že se to podařilo, zasloužil si to, Anka.

Facebook
AK EZ Kopřivnice