Patrikovi Tererovi se splnil sen

Je pochmurné nedělní ráno. K mému překvapení o půl osmé není v metru je pár lidí. Kde jsou? Vždyť za chvíli startuje závod. Z podzemí vystupuji do ulice. Namířím si to na staromák, kde vládne již čilý ruch. Paparatzi využívají možnost volnějšího pohybu a vybírají si atraktivní objekty pro focení. Vmísím se mezi ně. Čas neúprosně utíká. Před startem závodu jsem na svém  oblíbeném stanovišti. Přesně v devět hodin se Pařížskou ulicí  žene přívalová vlna běžců. Začíná sportovní drama…

Tempo vodiče Petera Kiruie, vítěze dubnového Pražského půlmaratonu, postupně přestali akceptovat další, a když na 30. kilometru „pace maker“ odstoupil, zůstali v čele jen Terer a Chebet. První z nich se začal soupeři vzdalovat zhruba na 38. kilometru a v začínajícím dešti zvítězil s desetisekundovým náskokem.

„Byl silný vítr. Měl jsem pocit, že foukalo na celé trase, ale překonal jsem to,“ řekl vítěz po doběhu. Před rokem byl Patrick Terer rád z důvodu  složitých peripetií, že vůbec stál na startu. V cíli pak prohlásil:„ Příště tady vyhraju!“ V neděli tento slib vyplnil  a tak dal zapomenout  na loňskou smůlovatou anabázi. Patrick nepatřil k hlavním favoritům, do cíle doběhl první. Tento čtyřiadvacetiletý závodník  si v Praze vylepšil svůj osobní rekord o  45 sekund a po dvou vítězstvích v turínském maratonu si připsal  nejvýznamnější triumf dosavadní kariéry.  Druhý doběhl další Keňan Evans Chebet, třetí místo vybojoval Cutbert Nyasango ze Zimbabwe. Brzo po startu  odpadl  z čela  Keňan  Mores Mosop, který měl být hlavní hvězdou závodu.

Závod žen suverénně vyhrála největší favoritka Firehiwoth Dadová z Etiopie, jež ukončila čtyřleté panování Keňanek. Zvítězila v kvalitním čase 2:23:34, kterým se zařadila na druhé místo v historii závodu. Rychleji běžela jen Lydia Cheromeiová z Keni v roce 2011, a to přesně o minutu.„ Bylo to  o něco pomalejší , než jsem plánovala. Po třicátém kilometru jsem  kvůli větru běžela těžko,“ uvedla  Dadová.

Třicetiletá Dadová je teprve druhou etiopskou vítězkou po Leile Amanové, jež vyhrála v roce 2004. V neděli však běžkyně z Etiopie závod ovládly a obsadily prvních šest míst. Dadová má za sebou plejádu úspěchů.. Mezi ty největší se řadí vítězství  na  maratonu v New Yorku v roce  2011 (  2:23:15 hod. )

Pechek se na český trůn vrátil po dvou letech, kdy bral druhá místa. Ještě na 35.kilometru přitom nebyl na medailové pozici. „Nečekal jsem, že bych je mohl ještě doběhnout,“ přiznal Pechek. Za cílovou  metou zavrávoral a a sesunul se na dlažbu. Je to jeho rituál. V rozhodujících závodech se vyždímá ze všech sil.  „Chtěl jsem běžet pod 2:20, ale na to jsem neměl. Foukal vítr, v těchto podmínkách to odpovídá,“ řekl. Loňský šampion Jiří Homoláč skončil třetí za Vítem Pavlištou.

Kromě Dadové se na čele neprosadili papírový favorité, zejména majitel druhého času maratonské historie Moses Mosop z Keni, který se vrací k běhání po zranění vynucené pauze, se záhy z popředí vytratil a doběhl 12. v čase 2:20:37. Osmadvacetiletý Mosop výrazně na sebe upozornil  před třemi lety, kdy v Bostonu zaběhl nejlepší světový čas  ( 2:03:06 hod.), který byl o sedmnáct sekund  lepší aktuálního  světového rekordu Wilsona  Kipsanga. Trať v Bostonu totiž nesplňuje kritéria  mezinárodní  atletické federace IAAF, protože vede  z jednoho místa do druhého  a výkon může taky ovlivňovat vítr v jednom směru.  Navíc  jsou  poslední kilometry z příliš velkého  kopce. Mosop si letos poranil pravé koleno a následně začaly trable s levým lýtkem. Z toho důvodu vypustil třítýdenní tréninkový cyklus. Přesto před závodem prohlásil:„ Věřím, že mohu běžet dobrý čas proto jsem tady.“ Jeho sen se bohužel nenaplnil a přezdívka „ Velký motor“  tentokrát  zvolnil otáčky. Chvályhodné  pro něj je, že to nezabalil. 

Hvězdy pražského maratonu:

Muži: 1. Terer 2:08:07, 2. Chebet (oba Keňa) 2:08:17, 3. Nyasango (Zimbabwe) 2:09:52, 4. Manza 2:12:01, 5. Yego (oba Keňa) 2:12:55, 6. Kemboi (Katar) 2:13:03.
Ženy: 1. Dadová 2:23:34, 2. Etichaová 2:27:31, 3. Bekereová 2:28:03, 4. Desalegenová 2:31:25, 5. Genemová 2:32:19, 6. Tilahunová (všechny Etiopie) 2:34:14.

MČR:
Muži: 1. Pechek (Maratonstav Úpice) 2:21:41, 2. Pavlišta (Slovan Liberec) 2:21:49, 3. Homoláč (AK Kroměříž) 2:22:12.
Ženy: 1. Kriegelová (ASK Počerady) 2:51:04, 2. Kamínková (AK Olomouc) 2:53:50, 3. Havránková (Olymp Praha) 2:58:36.

 Další záběry z Volkswagen maratonu Praha  2014 naleznete na rajčeti ve fotogalerii J. Harašty. 

Označeno v Reportáže
Facebook
Partneři
Činnost klubu byla finančně podpořena:





















AK EZ Kopřivnice