Nejstarší maraton v Evropě má pořád lesk

93. ročník MMM v Košicích

Na Mezinárodním maratonu míru v Košicích startovalo v neděli 2. října  11 713 běžců  z 58 států světa. V ulicích východoslovenské metropole bylo přes 60 000 diváků. V zaplněných ulicích města vládla neopakovatelná atmosféra.Tento závod, který se koná  tradičně  v první říjnovou neděli, byl odstartován v 9,00 hod. dopoledne. Nejvzácnějším hostem  byl olympijský šampion v chůzi Matej Tóth, jehož na trať nepustilo zranění podkolenní šlachy.

Tempo závodu  hned od počátku  udávali keňští a etiopští běžci. Mezičas na desátém kilometru  30:22 min. nasvědčoval volnější tempo. Pak skupinka  na čele začala zrychlovat. Na dvacátém kilometru  byl jejich čas  již 60: 30 min.  který byl  téměř totožný s traťovým rekordem z roku  2012. Bylo to i zásluhou sourodé desetičlenné skupiny běžců, jejichž tempo drželi dva vodiči.  Přestože na dalších kilometrech odpadli tři běžci, neodrazilo se to na zpomalení tempa.

Nepsaným pravidlem je, že maraton se rozhoduje po  třicátém kilometru. To platilo i v nedělním závodě.  Nejdřív odstoupil druhý vodič a na 35. kilometru  již mezi sebou  zápolilo pouze trio  Kiyeng, Kemboi  (Keňa) a Temachachu ( Etiopie). Na 39. kilometru  nasadil k rozhodujícímu trháku  David Kiyeng, kterému  nestačil ani jeho  týmový kolega. Závěrečné tři kilometry absolvoval  již neohroženě za velikého aplausu masy diváků a opozdilých spoluběžců.

dsc_0189

Kiyeng  zvítězil v čase 2:08:58, který je o 1:57 min vteřin horší než traťové maximum jeho krajana Lawrence Kimaiya  (2:07:01). Druhý skončil favorizovaný Elijah Kemboi (2:09:22). Etiopan Tadesse Temechachu byl třetí (2:10:15). Vítězný Kieng  na  východ Slovenska přišel s nejlepším osobním rekordem ze všech účastníků (2:06:26), ale zaběhl ho už před sedmi lety. V neděli byl jeho výkon  sedmnáctým nejlepším v historii nejstaršího evropského maratonu. Jde o čtrnácté keňské vítězství v historii MMM, čímž se vytrvalci této africké země dostaly na první místo v žebříčku úspěšnosti před Maďary.

,,Moje pocty jsou skvělé. Jsem spokojený s tím, jaký čas jsem dosáhl. Měl jsem plán a ten jsem i splnil. Chtěl jsem se vzdálit soupeřem po 30. km a podařilo se mi to, i když nejlepší vpředu jsme byli všichni velmi silní. Pokud mě organizátoři pozvou, rád přijedu i za rok, „řekl vítězný Kiyeng.

Náš vytrvalec Saša Neuwirth jel do Košic  s předsevzetím  pokořit rekord ČR ve své veteránské kategorii.  Nepodcenil přípravu, na trati bojoval. Jak  to všechno dopadlo, se dočtete v  jeho příspěvku, za touto reportáží….

VÝSLEDKY MUŽI:

1. David Kiyeng 2:08:58 h, 2. Elijah Kemboi (oba Keňa) 2:09:23, 3. Tadesse Temechachu (Et.) 2:10:16, 4. Daniel Kiprop 2:10:30, 5 . Henry Chirchir 2:10:39, 6. Evans Ruto (všichni Keňa) 2:13:59,

VÝSLEDKY ŽENY:

1. Chaltu Waková (Et.) 2:32:19 h, 2. Emily Ngetichová (Keňa) 2:33:56, 3. Timbe Weldegebrielová (Et.) 2:40:49, 4. Zuzana Korotvičková (SR) 2 : 58: 27, 5. N

……………………………………………………….

Diamantový klub

Existuje skupina běžců-matadorů, kteří do detailů znají nástrahy maratonské tratě v Košicích. Jde o členy Diamantového klubu, do kterého se dá dostat po úspěšném zvládnutí přesně 1 054 kilometrů a 875 metrů na trati MMM.

Do tohoto klubu přijmou každého vytrvalce ihned, jak pokoří trať MMM alespoň 25-krát. Pomyslný diamant v klopě má zapíchnutý úctyhodných 46 běžců a několik dalších již netrpělivě čeká, aby se k nim v neděli či v příštích letech přidali. Mezi nimi vévodí  Petr Polák, který se na svůj první maraton v Košicích, kde prožil celý svůj život, postavil v roce 1974. Je třeba zdůraznit, že nikdy nebyl do počtu. Zasvěcení vědí, že v roce 1980 mu v cíli naměřili výborných 2:25:20 hod. a až 28krát pokořil, většinou velmi hluboko, hranici tří hodin. V neděli se  na start MMM postavíl  po  čtyřicáté….