Nástrahy počasí versus Mořkovský zajíc

Ještě v pátek jsem byl rozhodnutý vyjet do Mořkova svým autem. V noci ale nečekaně nasněžilo. Mokrá, rozbředlá vrstva rozhodla o změně scénáře. Vyjet na letních gumách by bylo sebevražedné riziko. Tuto hořkou ironii, beru jako fakt. Přivolávám Taxi. Naštěstí jeho řidič je tolerantní vůči našemu nákladu a pomáhá nám s ukládáním čtyř přepravek a několika igelitových tašek.

Je osm hodin a plocha nad nádražím v Mořkově ožívá. Místní turisté měli sraz již před hodinou a budují univerzální základnu. Rozhodli se, že nám pomohou. Mají léta zkušeností s pořádáním řady akcí. Místo pro prezentaci se změní na stánek s párky.
Po chvilce přijíždí pan Machač, sponzor naši akce. Hned po vysednutí z dodávky uchopí hrablo a svižně odhrnuje sníh. Pak začne stavět stánek, má dost asistentů z řad turistů. Stánek je postavený za chvilku.
Bratři Macíčkové místo běhání budou na dnešním závodě v roli startéra a rozhodčího. Trať dětských závodů projedou autem. Vytyčí metu startu a cíle. Dokazují, že mají schopnost pro improvizaci. Obě důležité stanoviště zvýrazní figurkami sněhuláků.

Je obdivuhodné, že na dětské soutěže se přihlašují odvážlivci. Nejdřív vyráží na trať nejmenší potěr v doprovodu rodinných příslušníků. Cupitají ve sněhových kolejích, ale řada z nich se nebojí prodírat se tratí ve sněhové vrstvě.
Postupně se začíná plnit část parkoviště. Je to dobré. Opadává ze mne zátěž zmaru. Několikatýdenní příprava se může dnes alespoň z části zúročit.

Na start hlavního závodu se staví 80 běžců. Favorité se z počátku rozbíhají volněji, vědí že je dnes bude čekat záludná trať. Za těchto podmínek předem odhadujeme, že odolá traťový rekord. V zatáčce se objevuje dvojice běžců Vašek Bitala a Jakub Ambroz. Stupňovaným tempem bojují o vítězství v závodě. O dramatičnosti souboje svědčí fakt, že Kuba vítězí se setinovým náskokem. Tomasz Wróbel z Polska, věčný rival obou závodníků doběhl na třetím místě. Ve své kategorii doběhl Jirka Benařík z našeho klubu na třetím místě.
V kategorii žen dokazuje Petra Pastorová z MK Seitl Ostrava, že má mezi běžkyněmi v regionu výsadné postavení. Zvítězila před Adélou Esentiérovou a Ivanou Zbořilovou z Baláž Extréme Teamu Ostrava. (Výsledková listina je v následujícím článku )

Na závěr chci poděkovat všem zúčastněným závodníkům za jejich odvahu poprat se zákeřností tratě v náročném terénu.
Veliké poděkování patří i celému organizačnímu týmu z Lašského běžeckého klubu, hlavnímu sponzorovi akce p. Machačovi, KČT, ZŠ a Obci Mořkov.

Označeno v Nezařazené, Reportáže
Facebook
AK EZ Kopřivnice