Naši běžci se neztratili v nabité konkurenci

Již tradičně patří  první  listopadová sobota vytrvalcům  nejen z naši republiky, ale i ze zahraničí. Ve Frýdku-Místku se koná prestižní  běžecký závod Hornická  desítka . Tato megaakce si vyžaduje od celého týmu pořadatelů nesmírné úsilí.

Neteskním, že nemohu dnes běžet. Po třiceti letech provozování tohoto sportu mám ,,ohoblované kolenní  klouby“ a jsem v pořadníku  čekajících na  jejich výměnu. Již pátým rokem se mi  úspěšně daří vyhýbat  tomuto zákroku.  Navíc mi nedávno  lékaři vystavili stopku jízdy na kole. Našel jsem cestu jak vyklouznout  z tohoto bludného kruhu. Je na to  jednoduchý recept: ,,CHODIT  A DOBÍJET  SE VESELOU MYSLÍ.“ Proto i dnes jsem se vypravil již brzy ráno do Frýdku-Místku.“ Prostor bývalého  autobusového  nádraží a  Palackého ulice se postupně zaplňuje dětmi . Za pár hodin se tato ulice stane hlavní  tepnou  dění.  V jedenáct hodin se rozběhnou první soutěžní běhy. Pak  svedou souboje  dorostenci  a po nich  účastníci Běhu  pro zdraví.

Tradičně se v Národním domě koná prezentace.  U vstupu potkávám manažera  bardejovského Demolexu: ,, Přijeli jsme před chvílí. Mám  tu i Ukrajince. Snad  se mi je podaří ještě přihlásit“ –  vypouští na mne nervózně vodopád  vět.

Čas utíká kvapem.  Blíží se první start nejmladší kategorie Běh rodičů s dětmi. Malé caparty hlídají   dospělci. Svlékají jim bundy a udílejí poslední rady. Jeden malý kluk se nechce zbavit plyšového medvídka. Nezabírá na něj ani pokřik  maminky.  Vedle něj stojí malá holčička  a svírá maminčinu ruku. ,, Neboj se, poběžíme spolu“ – povzbudivě jí utěšuje.  Po dlouhé prodlevě  se konečně  dává do pohybu  nesourodý roj  promíchaný caparty s jejich  dospělými ochránci.  Je to nejatraktivnější podívaná. Lidé na chodnících pokřikují, gestikulují a tím  dávají  náboj  hektické atmosféře. Průběh následujících závodů, je taky často dramatický.  Strkanice,  boj o lepší pozice, přinášejí občas i pády na  zem.  S věkovým rozdílem ubývá závodníků,  ale i tyto  kategorie mají gradaci.

Je potěšitelné, že  děti z naši Atletické školky AKEZK se  neztratili v početném  běžeckém poli. Svědčí o tom zisk  sedmi medailí. Nejcennější  první místo získali: Daniel Hanzelka  a Vojtěch Frýdl. Druhá byla Ema Feilhauerová a Jan Tkáč. Bronz vybojovaly – Nela Štefková , Patricie Pešlová, Adéla Tkáčová. Intenzivní  práce s dětmi  v Atletice pro děti  našeho Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice  přináší stále výraznější úspěchy.

Ve tři hodiny  se vydala  na desetikilometrovou trať  760  běžců. Závodníci absolvovali  tři okruhy  v ulicích města, které vystřídala  trasa v klidové zóně parku.  Hned po startu se odpoutala od čela trio Ukrajinců, kterým  úspěšně sekundoval  Jakub Zemaník ( SSK Vítkovice).  Ve druhém kole se  začala  i tato skupinka trhat, protože nestačili držet tempo Ruslana Pechnikova. Ten doběhl do cíle v čase 30: 10 min. Nebýt toho, že  na trati musel  kličkovat mezi běžci,  jistě by pokořil  půlhodinovou hranici.  V závěru jej začal dotahovat  Volodymir  Iurchuk, který skončil na druhé pozici  časem 30:24 min. Překvapením  je třetí místo  juniora  Jakuba Zemaníka (SSK Vítkovice) s časem 30:35 min.

V ženách  zvítězila ostřílená vytrvalkyně Petra Kamínková (Adidas running Team). Hned po startu nasadila vysoké tempo, které  udržela až do cíle. Doběhla v čase  35:43 min.  Za ní byla Polka Ewa Kucharska  za 35:55 min.  O třetí místo svedla boj Šárka Macháčková ( X-Air Ostrava ), kterou stíhala  juniorka  Markéta Baginská (BET Ostrava) . Šárka doběhla  v čase 38:14 min. a Markéta pouhých šest vteřin za ní. Našim běžcům se tradičně dařilo. Svědčí o tom tři medailová umístění.  Získali je Pepík Kvita, Jirka Bednařík a Kristina Čablová, kterým  patří veliká gratulace!

Bilance  29. Ročníku  Hornické desítky:  Celková  účast 2682 běžců. Z toho závod dětí a mládeže absolvovalo  946 , Běh zdraví 784 a hlavní závod 760 běžců.

———————————————

Celkové výsledky : Kategorie mužů:

1. Ruslan Pechnikov ( Demolex Bardejov) 30:10 min. 2. Volodymir Iurchuk  ( Demolex Bardejov) 30:24 min.3. Jakub Zemaník (SSK Vítkovice) 30:35 min.

Kategorie žen:

1.Petra Kamínková (Adidas running Team) 35:43 min. 2. Ewa Kucharska ( Pszczyna) 35:56 min. 3.Šárka Macháčková  ( X-Air Ostrava) 38:14 min.

Nejúspěšnější  běžci z našeho Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice: Muži: kat. 40-44 let:   4. David Hanke 36:24 min.  Kat.60 – 64 let:  3. Josef Kvita 42:11 min. kat. 65 – 69 let   3. Jiří Bednařík  49:04 min. 4. Petr Navara 50:48 min. Ženy:  kat.  do 34 let   3. Kristina Čablová 39:36 min.   kat. 35 -44 let   5. Darina Krausová 41:40 min.