Naši atleti ladí formu v běžkařské stopě

Jizerská padesátka patří ke světově respektovaným běžeckým závodům. Od roku 1999 se zařadila i do světové ligy dálkových běhů Worldloppet a zároveň je součástí Ski Classics. Zúčastňují se ho pravidelně špičky běžeckého sportu i tisíce amatérských běžců, pro něž se stal běh Jizerskými horami věcí tradice i cti.

Na start letošního 52.ročníku  v běhu na lyžích se o druhém únorovém víkendu  postavilo na 7000 závodníků, ze  tři desítek států. Z  bohatého závodního menu si měly možnost vybrat délku tratí  – 10, 25 či 50 km klasicky, 30 km volně. Zpestřením byly dětské a štafetové závody či sprint na 1,5 km.

V hlavním závodě na 50 km s více než minutovým náskokem si pro první výhru v Bedřichově dojela Švédka Lina Korsgrenová. Naše dálková běžkyně na lyžích Kateřina Smutná, skončila stejně jako loni druhá. Po doběhu řekla :„Zachránily mě lyže. Asi deset kilometrů před cílem jsem měla křeče a ani nevěděla, jak dorazím do cíle. S druhým místem jsem maximálně spokojená. Chtěla jsem být na bedně a to se mi splnilo.“ Třetí doběhla švédská obhájkyně titulu a vedoucí žena seriálu Ski Classics Britta Johanssonová Norgrenová. Na čtvrtém místě si pro nejlepší výsledek v kariéře dojela další Češka Adéla Boudíková.

Mezi muži se poprvé v Jizerských horách radoval z vítězství Nor Andreas Nygaard. V závěru závod rozhodl hromadný spurt. Na stadion přijela dvanáctičlenná skupina a Nygaard se posunul do čela až v cílové rovince. Závod vyhrál v čase 2:08:09,0. Norští běžci na lyžích tak potvrdili dominanci na Jizerské 50 a vyhráli pošesté v řadě.   „Jak sněžilo, tak se nedalo ujet. Je to krásný závod a jsem super šťastný, že jsem vydržel do finiše a vyhrál,“ řekl Nygaard. Druhý byl jeho krajan Tord Asle Gjerdalen a třetí Fin Ari Luusua. Z Čechů byl nejlepší s minutovým odstupem veterán, Stanislav Řezáč na 14. místě. „ Škoda, že chyběl kousek a nedotáhli jsme velkou skupinu,“ řekl Řezáč. „Jsem spokojený. Měl jsem tři dny žaludečný problémy a v první půlce jsem byl zadřený, ale pak jsem se rozjel. Škoda, že chyběl kousek a nedotáhli jsme velkou skupinu,“ Z českých závodníků byl osmnáctý Fabián Štoček a dvacátý Jiří Ročárek. Kvůli nemoci chyběl mimo jiné lídr seriálu Nor Peter Eliassen.

————————-

Po  úspěšné „Bielej stope,“ se rozhodli absolvovat tento závod běžci našeho AK EZK Darina  Krausová a Pepík Kvita.  Darinka absolvovala „volnou 30“ již v pátek a opět  nezklamala. Ve velké konkurenci obsadila 6. misto v absolutnim pořadí a 4.misto v kategorii ve výborném čase 1.34. Pepík Kvita  další den absolvoval  hlavní závod na 50 km. Běžkaři měli ztížené podmínky, protože začalo sněžit. Pepík se zdárně vypořádal s danou situací a do cíle dojel v čase 3.24.14. Celkově byl  33 v kategorii.

Pomalu končí lyžařská sezona. Naši běžci se brzy přezují do maratonek a budou se snažit zúročit kvalitní zimní průpravu. K tomu ať se jim to povede, jim držíme palce!