Napoli city half marathon

V neděli 26. února se trojice našich klubových běžců (z devítičlenné kopřivnické skupiny) postavila na start prvního závodu sezóny ze seriálu RunCzech – půlmaratonu v italské Neapoli. Za příznivého počasí se na trať, která vedla podél malebného Amalfinského pobřeží a historickým centrem samotné Neapole, vydalo více než 4.000 nadšenců.

Z našich se nejlépe dařilo Davidu Mikalovi, který proběhl cílem v čase 1:23:34. V celkovém pořadí se David v obrovské mezinárodní konkurenci umístil na krásném 130. místě. Jako druhý z kopřivnických atletů doběhl v čase 1:27:37 Jiří Kozubík a třetí Radek Raška zapsal čas 1:30:23. Celkem se závodu zúčastnilo 138 běžců z České republiky.

V porovnání s krajany si naši chlapi vedli velmi dobře – David skončil mezi Čechy druhý, Jirka pátý a Radek desátý. Vítěz závodu, Edris Muktar z Etiopie, proběhl cílem v čase 1:00:27.

VÝSLEDKY

Neapol půlmaraton 2023

Z pohledu organizace úroveň tohoto závodu dost pokulhávala za tuzemskými akcemi podobných rozměrů. Zázemí pro doběhnuvši závodníky bylo umístěno v polorozpadlých budovách neapolského výstaviště, kde nebyly adekvátní šatny ani toalety. Prostory pro převlečení nebyly pořádně označeny, takže když kluci po doběhu zjistili, že jediná možnost převléci se uvnitř je v jednom z expozičních pavilonů, organizátoři už je nevpustili zpět dovnitř z naprosto nepochopitelných důvodů. A jelikož v mezičase přišla krátká, ale intenzivní dešťová přeháňka, nezbylo chlapům nic jiného, než se ukrýt za nejrůznější harampádí nashromážděné v prostorách areálu a převlékat se za nimi. Což se taky podařilo jen těm, kteří měli štěstí, že se jejich doprovodu podařilo ukecat ochranku před vstupem s argumentem, že nese běžci suché oblečení. Doprovod měl vstup do prostor výstaviště, opět z nepochopitelných důvodů, odepřen. Všudypřítomný nepořádek a hromady odpadků, absence odpadkových košů a popelnic, to vše kazilo celkový dojem. Celá výprava se shodla na tom, že pokud se bude plánovat další závod v zahraničí, zvolí si jinou, „civilizovanější“ zemi.

Komentáře samotných běžců k závodu:

Neapol půlmaraton 2023
David Mikala (1:23:34): Příjemným překvapením hned po startovním výstřelu bylo slyšet Smetanovu Vltavu, což je pro závody ze seriálu Run Czech typické. Samotného mě ale překvapilo, když jsem zaslechl melodii z Mé Vlasti na jihu Itálie. Trať nebyla obzvlášť náročná, užil jsem si běh tunelem, okolo pobřeží i historickým centrem města. Divácká kulisa, zejména na 400m dlouhé cílové rovince, se postarala o správnou závodní atmosféru. Organizačně nebyla takto obrovská akce dobře zvládnutá, chybělo pořádné zázemí pro běžce i doprovod, občerstvení po doběhu. Pro srovnání bych se tedy letos rád zúčastnil ještě půlmaratonu v Olomouci, který je svou strhující atmosférou vyhlášen.

Neapol půlmaraton 2023
Jiří Kozubík (1:27:37): Vyrazil jsem do závodu s hlavou nastavenou jako poslední dobou vždy – tedy „pod devadesát“. Závod organizuje sice RunCzech, ale jde poznat, že to nedělají stejní lidé a kvalita určitě není na takové úrovni jako v Praze či Olomouci. Už na startu bylo dost těsno, protože například vodiči na devadesát se nelogicky protlačili přímo do druhé lajny za elitu (a pak první tři kiláky totálně přepálili). Já si držel tempo kolem čtyř. Na první občerstvovačce jsem měl kolizi s jinou běžkyní, která šla na zem úplně, já jen na ruky. Stalo se to z důvodu, že stůl s vodou byl jen na jedné straně a udělalo se trochu nervózně těsno (zde bych ještě zmínil, že voda byla podávána v zavřených 0,5l PETkách).

Na dalších kilometrech jsem si držel víceméně rovnoměrné tempo rychlejší oproti své predikci, běželo se dobře a pořád tak nějak v davu. Trasa byla pěkná, obsahovala vracečku, takže šlo potkat i elitu a běžce před sebou a za sebou. Dva kilometry do cíle je kilometrový tunel (viz foto), který celý vede do kopce a mírně jsem se ho obával. Nakonec jsem ho se ctí vyšplhal a pak už se blížil finiš, který nakonec na displeji ukázal hodnotu 1:27:37 a to já beru jako úspěch… s ohledem na následující týdny, které budou následovat.

Fajn výlet – místní dopravu po silnicích a neskutečný nepořádek v Neapoli bych doporučil vidět každému, protože z vyprávění tomu možná ne každý uvěří. Vracet se sem znova už ale asi nemám potřebu.

Neapol půlmaraton 2023 
Radek Raška (1:30:32): Do Neapole jsem odjel s jistotou, že zaběhnu svůj nejhorší 1/2M čas, protože 3 předešlé týdny byly špatné hlavně co se zdravotního stavu týče.
Výsledny čas několik vteřin nad 1,5 hod mne tedy hodně potěšil a velmi příjemně překvapil. Docela mne to nakoplo, zkusit si na jaře zlepšit svůj osobák.
Trať závodu byla myslím ideální pro zaběhnutí dobrých časů, jen s podporou diváků v ulicích to bylo hodně slabé.

Neapol půlmaraton 2023

Hanka

Označeno v Atletika dospělí
Facebook
AK EZ Kopřivnice