Mezi keňany se vklínili naši běžci

Běh rodným krajem  Emila Zátopka   sobota 22. září 2018

Připravit tento „ závod roku, “ znamená  důslednou přípravu mnohočetného organizačního týmu. Stačí, když někdo podcení anebo zanedbá svůj úkol, může to ve finále zadrhnout rozjetý stroj snažení. Přihlašování na BRKEZ se tradičně rozjíždí do zvýšených  obrátek  začátkem září.  To už ani  moc nevycházím z domu a soustavně žhavím počítač. Od práce u něj mě vytrhává zvonění mobilu. Některé všetečné otázky mě totálně vykolejí. Třeba týden před závodem mě oslovil jeden běžec s dotazem: „ Jaký je časový  limit závodu?“ Když jsem  mu řekl, že tři hodiny, pokračoval sdělením, že si občas v týdnu zaběhá čtyři pět kilometrů anebo vyjde na pěší túru. Svoje vyznání ukončil strohým sdělením, že mu váha vyšplhala přes metrák.Tato věta mě rozhodila a sdělil jsem mu, ať si počká rok a vygoogluje tréninkový rozpis na půlmaraton.

Den  D

Největší  pohnutí  v mysli nastalo v den konání závodu. V noci jsem občas usnul. Když jsem se náhle probudil, kapky deště bubnovaly výhružnou melodii na parapetu. ,,Je to zdání anebo realita“- podvědomě jsem se ptal sám sebe. Otevřel jsem okno a moji ruku bičovaly studené kapky deště. Až v tom okamžiku jsem uvěřil, že je to skutečnost. Naštěstí do rána přestalo pršet. Přesto jsem tušil, že vzhledem k nepohodě tohoto počasí, určitě odradí spoustu běžců přijet na závod.  Když po uzavření prezentace k závodu byl jejich konečný stav  236, se mi výrazně ulevilo.

V jedenáct hodin odstartovala paní Dana Zátopková běžecký závod, který je věnovaný odkazu jejího manžela. V davu  běžců se záhadně ztratili favorizovaní  keňané . V hektickém předstartovním  závaru  si zapomenuli stoupnout do čela závodního  pole. Tím dali šanci dalším běžcům vyhrát prémii na druhém kilometru. Povedlo se to Petru Hrdinovi. V prvním stoupání na Grosmanku se prodral do čela Mark Kipchumba Rotich (Benedek Team), který si až do cíle udržoval před svými pronásledovateli náskok a do cíle doběhl  v čase 1:14:30 hod.  Podobně jako v loňském roce obhájil  Marek Chrascina stříbro (1. Běžecký Jablunkov) za  za 1:15:13. Třetí  byl další keňan Isaac Kimutai Ngeno (Benedek Team ) v čase 1:16:01.

V ženách  se odehrál zajímavý souboj mezi keňankami. Od úvodu nasadila ostřejší  tempo  veteránka Cheuritich .Na pátý kilometr si doběhla pro prémii. Pak, po pár metrech šla do vedení o generaci mladší, její týmová kolegyně Susan Wacheke Muthoni ( Benedek Team) a tuto pozici si udržela až do cíle v čase 1: 28:26 hod. Druhé místo vybojovala  Martina Vévodová (AK Perná) 1:2942 hod.   Medailové umístění na třetí pozici si nenechala vzít veteránka Emily Jemutai  Cheuritich (Benedek Team) 1:31:48 hod.

Jak si vedli naši  běžci z Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice v jednotlivých  kategoriích? V ženách G  Kateřina  Polášková ( 1:54:07) získala stříbrnou medaili. Vašek Bitala v B -čku bral bronz za třetí místo ( 1:27:55) a Kuba Ambros (1:22:41) byl šestý v kategorii A.

V týmové soutěži  obhájil  prvenství z loňského roku  O.Němec. cz, v čase 4:27: 58 hod.ve složení  Martina Novotná, Tomáš Blaha, Václav Bitala  Druhé bylo naše  družstvo z Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice  (Kateřina Polášková, Jakub Ambros,  David Hanke) v čase 4:52:52 hod. Třetí  doběhlo družstvo  Města Rožnov pod Radhoštěm  (Petra Holišová, Radim Holiš a Martin Navařík)  v čase 5:24:10 hod. Náš  tým AKEZK se přihlásil do této soutěže na poslední chvíli, protože nemohl najít do běžkyni. Rozhodlo štěstí, kdy od přírody skromná Katka Polášková se včlenila do sestavy. Navíc Katka překvapila výborným časem, což dopomohlo našemu týmu vybojovat stříbro!

Jistě největším zážitkem pro všechny účastníky závodu byla přítomnost paní Dany Zátopkové, která přijela v doprovodu Českého klubu olympioniků. I když zdravotně není na tom nejlépe, ihned po příjezdu ochotně poskytovala rozhovory, podepisovala knihy, dopisnice i útržky papírů. Paní Dana poslední dobou omezila své výjezdy, ale nemohla vynechat místo rodiště svého manžela a místo jeho posledního odpočinku…

Na závěr patří veliké díky početnému organizačního týmu tohoto jedinečného závodu i Vám běžcům. Za rok  AHOJ  na  17. očníku Běhu rodným krajem Emila Zátopka.

———————————————————————-

Perličky BRKEZ

Mudr . Darinka Krausová,  úspěšná  členka našeho  AKEZK  byla v sobotním závodě v pozici lékařky. Je výhodou, že zná dokonale trať  a navíc  má blízký vztah k běžcům.  Další den v rámci ostravského  Runfest si zaběhla půlmaraton ve vynikajícím čase 1:32:57, čímž získala bronz ve ve své kategorii a celkové  byla pátá. Darinko, blahopřejeme Ti k tomuto úspěchu!

Stálice závodu. Všechny ročníky : nultý  až  šestnáctý ročník absolvovali pouze dva běžci  Jiří Engliš  (Vávrovice) a náš Miroslav Vrobel (Atletický klub Emila Zátopka Kopřivnice). Navíc osmdesátiletý Jiří Engliš byl nejstarším účastníkem závodu.