LYSACUP. Ze Šance na mlžnou Lysou horu 20.11.2011

Vodní nádrž Šance  byla vybudována  v letech  1964- 1968. Tomuto vodnímu dílu, které zásobuje  pitnou vodou Ostravsko,  musela ustoupit  centrální část obce Staré Hamry. Byla zrušena i  železniční trať Ostravice- Bílá.
O výstupové trase po žluté  turistické značce  z Šance ( 535 m ) na Lysou horu ( 1323 m ) se  traduje, že je nejobtížnější,  z toho důvodu že se vystupuje z údolního místa.Kamenitá  klikatící se  pěšina  končí  u tabulky NPR Mazák. Po chvilce se žlutá  značka spojuje s červenou, odkud je nejhezčí výhled na  panorama Beskyd.

( Vítězný Ondra Horák )

V neděli  neměli čas účastníci Lysacupu na rozhlížení, navíc jim v tom bránil mlžný opar. Na start závodu se postavilo rekordních  273  závodníků. Ondra Horák potvrdil  roli favorita a doběhl do cíle v rekordním čase  41:39 min. Již delší dobu vládne suché počasí, beze srážek.  Největším soupeřem  běžců byl pouze rychle ubíhající čas.
Ondra Horák ( X- Cobras )  doběhl tentokrát se suverénním náskokem. O další pozice v cíli se rozhodovalo  často až ve finiši. Druhý byl Tomáš Čer ( BK Sak Ložiska Karviná ), třetí doběhl Radim Kastlík         ( ( mo)mentálně  Opavské dupy ). Vynikající  dispozice pro  běhy do vrchu potvrdil šestý  Pavel Michna ( SK Valašské království) a sedmnáctý  Jirka Zátopek ( X- Cobras ), který zvítězil ve své veteránské kategorii.
Do první padesátky se dostal poprvé  i náš Tomáš Polášek  (  SK Valašské království )  a tím potvrdil trend stoupající formy. Tom postupně  získává běžecké ostruhy  a dokazuje , že  zkušenost  podporovaná tréninkovým úsilím jej bude posouvat na vyšší příčky.
V ženách zvítězila Tamara  Stonová ( Fialové Kobry ),  před  Zuzanou Weissovou ( Gumárny Zubří ).

( Urputné souboje ve finiši )

Sobotu, 26. listopadu čeká na závodníky  start  od  Rajské boudy.  Nebude to žádný pobyt v ráji , ale makačka! Protože  dle prognóz meteorologů ještě nemá padat sníh, snad tento fakt vyhecuje  i doposud váhající odvážlivce k účasti  na tomto adrenalinovém závodě.

( Bohatá fotogalerie z třetího závodu Lysacupu je na rajčeti vpravo ).