Loučení s Babím létem na Porubském čtvrtmaratonu

Naštěstí Babí léto se dostavilo  letos  později a vydrželo  až do závěru října. Byl to jeden z faktorů, který ovlivnil  letošní rekordní  účast 275 běžců na Porubském čtvrtmaratonu. První zádrhel u příchozích běžců se objevil u prezentace. S blížím startem závodu se prodlužoval had přihlašujících závodníků . Moderátor hlásil s klidem Angličana:,, Pokud  se na vás nedostane, můžete se zařadit mezi diváky a povzbuzovat  běžce na trati.“

Tradičně opožděné starty se staly koloritem  této akce. Půlhodinová prodleva  vzbudila mezi běžci vlnu nevole.  Z davu zazníval pískot, vyprskovaly pokřiky. V pravé poledne konečně  nastala toužebně očekávaná  chvíle a rozpohybovala se netrpělivá masa závodníků. Aleš Miko (SSK Vítkovice) se po několika metrech propracoval na čelo závodu. Překážkou mu byl nárazový vítr a hradby běžců, které ho nutili kličkovat. Snad i proto se  mu nepodařilo pokořit svůj loňský rekord  ( 33:49 min.). Zvítězil za  34:26 min. Druhý doběhl veterán  Ján Križák ( Grafobal Skalica) v čase 35:08 min. Třetí byl Karel Ketner ( OSA Incest) za  35:52 min.

V kategorii žen si hlídala vedoucí pozici  Adéla Esentiérová ( Baláž Extréme Team). Na vítězství ji stačil  průměrný čas  44: 24 min. Vždyť její  loňský  traťový rekord byl více jak o tři minuty lepší ( 41:37 min). Druhá  Andrea Krstevová (SSK Vítkovice) se na ni dotahovala, což dokládá její  výkon 44:31 min.  Třetí byla Ivana Zbořilová (MK Seitl Ostrava) za  45:10 min.

Z našich běžců uspěl  Pepík Kvita, který laboroval  po MMM v Košicích.  Postupně se dostává do formy. Jeho čas v cíli byl  45:49  min. V kategorii šedesátníků znamenal  třetí místo.  Jirka  Bednařík byl sedmý. Jirka Zátopek mezi padesátiletými doběhl na nepopulární čtvrté pozici za  41:38 min.

Agónie čekáni na něco… se pořád prodlužovala. Nejdřív to byla po doběhu posledního  běžce vyhlášená ,,destiminutovka na protesty.“ To že s ní byla půlhodinka  bylo  již ,,normální.“ Pak následovalo vyhlašování výsledků. Na závěrečné losování tomboly čekalo torzo účastníků. Jeden z vylosovaných se moderátorovi přiznal že má lístky od svých známých, kteří  nevydrželi čekat a odjeli domů. Protože měl štěstí, vyhrál ceny které si dle jeho výroku ponechá….

Porubský čtvrtmaraton, je prima akce, která by se dala vylepšit dle  mínění  širokého spektra účastníků této akce  o moderátora z tohoto ranku (třeba Gusta Šulc), který  bude v kontaktu s děním závodu. Urychlit  závěrečný akt se dá i tím, že si závodníci vyzvednou tombolu při vracení startovních čísel. Chce to jenom oprostit se  od zažitých konzervativních zvyklostí.