Koronavir dal šanci uspět běžcům z „druhé vlny“

Běh rodným krajem Emila Zátopka je nejen významnou sportovní akcí, ale také připomínkou jednoho z nejlepších světových olympioniků v historii. Tento závod je věnován  odkazu slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století Emila Zátopka. Na úspěchy zdejšího rodáka Emila Zátopka by se nemělo zapomínat. Často se setkávám s mylnými  údaji, které se vážou k jeho jménu.

Zátopek vybojoval  čtyři zlaté olympijské medaile (Londýn 1948: 10 000 m, Helsinky 1952: 5000 m, 10 0000 m, maratón), k tomu jedno stříbro (Londýn 1948: 5000 m). Za svoji kariéru vytvořil 18 světových rekordů, stal se prvním člověkem na světě, který uběhl trať 10 km pod 29 minut (28:54) a  trať 20 km zaběhl první na světě pod jednu hodinu (59:51,8 ).

Letošní  18. ročník BRKEZ ovlivnila  pandemie koronaviru, Vlivem zpřísněných  vládních  opatření  jsme se museli obejít bez mezinárodní  účasti vyiímkou byli pouze  tří poláci  a slováci, žijící v ČR. Vzhledem k tomu, že spousta pořadatelů  přesunula z důvodu  koronaviru  své závody na  září, jsme očekávali   slabší účast. Bylo pro nás velikým překvapením , že na start  hlavního závodu – 18. ročníku Běhu rodným krajem Emila Zátopka se  postavilo  celkem 237 běžců (z toho 9 vzdalo ). Závod  odstartoval  předseda Českého klubu olympioniků Oldřich  Svojanovský. Před ním jsme uctili minutou ticha vzpomínku na  paní Danu Zátopkovou, která zemřela letos v březnu.

Hned po startu v 11 00  hodin se vyrojily skupinky běžců z touhou dobýt prémiovou metu na druhého kilometru.  Po  pár desítkách metrů začalo  diktovat tempo  bratrské duo Lukáš  a Martin Kučerovi, kteří si spravedlivě rozdělili  o vítězství  na druhém a desátém kilometru. Vzhledem k tomu, že neměli  na trati konkurenci, doběhli do cíle s výrazným náskokem. V čase  1:19:45 zvítězil  Martin Kučera (Eleven RunTeam) Jeho bratr Lukáš, byl  o sedm vteřin pomalejší. Čtyřiačtyřicetiletý veterán Tomáš Blaha (AK Asics Kroměříž)  doběhl  třetí  za 1:22:18.

Náš Ondřej  Dobiáš  obsadil hezké páté místo v čase 1:24:26 Ondřeji, blahopřejeme Ti dosaženému výkonu!. Po závodě mi řekl: „Dnes se mi běželo poměrně dobře. Nejtěžší byly pro mne závěrečné kilometry, kde jsem vydal poslední zbytky sil. Navíc jsem před skanzenem  nechtěně vybočil z tratě. Naštěstí jsem to včas postřehl a doběhl do cíle.“

V ženské kategorii nenašla konkurenci veteránka Petra Kamínková, která  se začala věnovat atletice již ve svých dvanácti letech. Ze začátku sbírala úspěchy na středních tratích. Záhy  se zaměřila na vytrvalostní disciplíny. Celkem získala 40 republikových titulů. Petra již několikrát pověsila maratonky na hřebík, ale nedá jí to  a běhá pod hlavičkou Svatý  Kopeček,  pro udržení kondice.

V sobotu se jí podařilo na našem závodě poprvé zvítězit, z čeho měla  velikou radost. Vyhrála  v čase 1:32:24 hod.  Celkově druhá byla Magdaléna  Drastichová (MK Seitl Ostrava) za 1:37: 45 a třetí Elen Šimonová (X Trail Orlová) za 1:39:33.

Vzhledem k tomu,  že některé  kondiční běžce v minulosti  odrazovala od účasti na BRKEZ  náročná   kopcovitá trať s délkou  22.3 km  s převýšením 375 metrů, se rozhodli pořadatelé vloni  zařadit novinku, štafetový běh mužů a žen. Délka prvního  úseku byla deset kilometrů s cílem ve Veřovicích. Zde byla předávka. Druhý člen absolvoval trať dlouhou 12,3 km v náročném kopcovitém terénu s cílem v rožnovském  Valašském muzeu v přírodě.  V kategorii mužů zvítězilo s výrazným  náskokem   naše  duo (AK EZK) Radek Raška – David Hanke   čase 1: 35:13, před dvojicí  Martin  Hrnčářek – Jiří Grill (Slow arrows)  1:46:32.

V kategorii žen se výrazně prosadilo duo Darina Krausová – Martina Mazáčova (Běh nad zlato)  v čase 1: 49:37 ,Monika Máchová – Anna Slívová( M+A Šípy)   1: 57:29 doběhly na druhé pozici. Třetí  bylo duo Lucia Stránská, Marika  Jančová (Pomalé šípy)  2:00:26.š

Na  závěr patří veliké poděkování celému organizačnímu týmu BRKEZ. V obcích na trase závodu perfektně pracovaly sehrané týmy na občerstvovacích stanicích a závodníky  neúnavně povzbuzovali diváci. Běžci, těšíme se za rok na Vaši  účast na tomto věhlasném závodě!