Keňan Sawe nekompromisně drtí své soupeře

Slovácký běh

14.10. 2012

Zsolt Benedek manažer stáje keňanů v maďarském Debreczenu, přijel do Uherského Hradiště s výpravou tří běžců, kteří se od počátku závodu usadili v čelní skupině. Výborně jim sekundoval Martin Kučera(VSK Univerzita Brno).

Favorit Elisha Kiprotich Sawe z počátku ztrácel na vedoucí trio. Jak se později ukázalo, byla to součást taktiky. Postupně se na ně dotáhl. Ve třetím kole se odpoutal od čelní skupiny a postupně zvyšoval svůj náskok.
Podařilo se mu zlepšit osobák na zdejší trati o 7 vteřin na 29: 36 min. Druhý doběhl David Kipkoech Ndusu za 30:20 min. Třetím keňanem byl Wicliffe Kipkorir Biwot v čase 30:26 min.Martinovi Kučerovi v závěru došly síly. Skončil čtvrtý. Za vítězem zaostal s dvou a půlminutovou ztrátou.
Sawe každý týden absolvuje jeden až dva závody. Jeho soupeři nemají šanci. Nekompromisně je drtí a odnáší si šnůru vítězství.

Petra Kamínková před časem zvažovala ukončit běžeckou kariéru a věnovat se plně chodu rodinné restaurace na Svatém Kopečku u Olomouce. Vloni její forma šla dolů, navíc jí limitovalo zranění kotníku.
Proto bylo pro mne velikým překvapením, když se objevila na startu nedělního závodu. V nohou měla úspěšný čtrnáctikilometrový běh Vokolo Príglu ( 52:49 min.).
V prvním kole běžela čtyčlenná skupinka běžkyň Kamínková, Pastorová a Slovenky Maníková a Berešová.

Petra Kamínková ( AK Olomouc ) se ve druhém kole odhodlala k úprku. Podařilo se jí odpoutat od svých soupeřek o několik metrů. Petra Pastorová ( MK Seitl Ostrava ) se jí rozhodla stíhat, ale bez žádoucího efektu.
Petra Kamínková zvítězila v čase 16:56 min. Její jmenovkyně doběhla s desetivteřinovou ztrátou.

Slovenská olympionička Katarína Berešová doběhla třetí, s dalším sedmivteřinovým odstupem. V cíli mi řekla:
,, Veškeré úsilí jsem věnovala v letošním roce přípravě na olympiádu v Londýně. Pak jsem si dala menší pauzu a teď se začínám postupně rozbíhat. Dnes jsem si otestovala tempovou vytrvalost.“

Je potěšitelné, že v dětských a dorosteneckých kategoriích se před hlavním závodem zůčastnilo na 160 závodníků. Dost často se mezi nimi odehrály těsné souboje.
O to víc stojí za povšimnutí výkon předžákyně Michaely Knotkové (AK Hodonín), která zaběhla 600 m trať za 2:19 min. a porazila svoji oddílovou partnerku Viktorii Koženou s 25-ti vteřinovým rozdílem.
¨
Dorostenec Libor Bucifal ( Hvězda SPK Pardubice) již od startu si vytvořil náskok. Dvou a půl kilometrovou trať zdolal za 7:31 min. Věřím, že do budoucna o něm uslyšíme.

Třešničkou na dortu byl závěrečný Lidový běh. Rodičé s kočárky, účastníci předcházejících běhů, senioři, tvořili pestrobarevnou škálu závodního pole.
Nedalo mi to. Vyfotil jsem je na startu a pak jsem se rozběhl.Záhy mě vstřebala do svých útrob masa běžců…