Kebede a Jeptoová dominovali v Londýnském maratónu

Na start sobotního  33. ročníku  Londýnského maratónu se postavilo  přes 37 000 běžců, kteří  uctili památku obětem útoků  při maratonu v Bostonu. Přestože v průběhu celého závodu  bylo zvýšené bezpečnostní opatření, mezi závodníky, pořadateli i diváky panovala zvláštní atmosféra…

V silně nabitém  poli si zvláštní pozornost upoutal britský běžec Mo Farah, rodák z Mogadišu. Věhlas si získal na loňských LOH  v Londýně dvojnásobným olympijským vítězstvím. Již od počátku držela zásluhou vodičů čelní skupina vysoké tempo.  Nasvědčovali tomu časy na desítku ( 28:55 min.)  patnáctku  (43:43 min.).  Ke zklamání britů Mo Farah po hodině odstoupil ze závodu.

Na pětadvacátém kilometru diktoval tempo čtyřčlenné skupinky již jen jeden vodič. Po třicátém kilometru nastoupil 27 letý Keňan Biwot. V den závodu slavil narozeniny. Načas si  získal náskok. Ale maraton se rozhoduje až v závěrečné fázi. Po  35 kilometru nastoupil  Keňan Mutai. Jenomže i jemu  každým krokem docházely síly. Pomyslnou hozenou rukavici uchopil Etiopan Kebede. Nahrávali  mu je fyzické dispozice: výška 160 cm a váha  49 kg. Na čtyřicátém kilometru měl  půlminutovou ztrátu, kterou záhy vymazal  a s přehledem udolal své soupeře. Zvítězil v čas 2:06:04 hod. Druhý v cíli  Mutai (Keňa) doběhl v čase 2:06:33 hod. Třetí byl další Etiopan  Abshere za 2:06:57 hod.

Nasazené ženy startovali hodinu před  hlavním závodem. Dvacet minut za nimi startovali vozíčkáři. Občerstvovací  stanice na 15 km se stala osudnou pro Etiopanku Tiki Geleanovou. Zezadu do ní najel vozíčkář. Kanaďan Cassidy. Tiki  Geleanová  upadla.. I když se po kolizi  vzpamatovala, ale  srážka ji poznamenala. Do cíle doběhla se ztrátou na 17. místě.

Na  dvacátém kilometru se vytvořila sedmičlenná skupina běžkyň. Zásluhou vysokého tempa  začaly z ní postupně odpadávat závodnice. Na třicátém kilometru  na čele běžely dvě Keňanky Kiplagatová a Jeptoová, Z nich známější a úspěšnější je 28 letá Jeptoová. Získala stříbro na londýnské olympiádě. Navíc je světovou šampionkou z půlmaratonu. Podařilo se jí držet tempo až do cíle poblíž Buckinghamského paláce. Do cíle doběhla v čase 2:20:15 hod. Kiplagatová ( Keňa) si udržela druhou pozici v čase  2:31:32 hod. Japonka Akebaová se  v závěru prodrala   na 3 .místo. Doběhla za  2:24:43 hod.