Jubileum ozdobil traťový rekord

Sobotní mrazivé ráno neodradilo  maratonce od jejich  dlouhodobého záměru účastnit se jubilejního 15. ročníku Hervis půlmaratonu. Dopoledne se hrnuly davy výprav z hotelů,  ubytoven, od vlaků směrem k srdci dění k startu  závodu Hervis ½  Maratonu Praha u Rudolfína. Lavičky u Vltavy postupně obsadily skupiny běžců. Při převlékání se většina z nich svá zkřehlá těla oživila hřejivou masážní emulsí. Pak již většina z nich si navlékla elasťáky a termoprádlo.

V pravé  poledne se vydala rekordní masa 12 500 běžců  na trasu dlouhou  21,0975 km. I přes nachlazení a příznaky začínající chřipky se v závodním poli objevil  největší favorit Zersenay Tadesemu (Eritrej). Již od počátku si hlídal čelo závodu. Na desátém kilometru se vytvořila pětičlenná skupinka afrických běžců. V závěru vystupňovalo tempo duo eritrijců -Tadese, Mesel. V urputném souboji těsně zvítězil Tadese v čase 1:00:10 hod. Druhý Mesel doběhl ve stejném čase. Na dalších pozicích se umístili  keňané – Kipsang ( 1:00:16 hod.),  Kiprop (1:00:18 hod.), Kiplagat (1:00:21 hod.). Nejúspěšnějším českým běžcem byl Jirka Homoláč (AK Kroměříž) v čase  1:05:41 hod. Jirka v cíli zářil štěstím. Stal se terčem pozornosti  médií. „ Vylepšil jsem si osobák, navíc jsem splnil limit na světovou univerziádu. Přitom ve středu jsem se necítil zdravotně v pořádku. Zřejmě mi pomohl odpočinek“- chrlil ze sebe gejzíry šťastných vět.

V kategorii žen nasadila již od počátku ostré tempo Gladys Cheronová (Keňa). V první části závodu se jí držely tři africké běžkyně, které postupně začaly odpadávat. Cheronová stupňovala tempo a postupně si získala náskok před svými soupeřkami. Až do cílové  rovinky měla vodiče  ukrajince Matvichuka, který pár metrů před před doběhem galantně zvolnil a nechal jí vychutnat si pocit vítězství. Gladys v cíli nevěřícně kroutila hlavou. Ohromila jí  informace, že o patnáct vteřin zlepšila traťový rekord své krajanky Chepkiruiové časem 1:06:48 hod.„ Nejvíc mi vadil chlad. Vůbec jsem nečekala za těchto podmínek být mezi prvními, natož zvítězit“- dojatě se svěřila v cíli. S odstupem na Cheronovou doběhla Degefaová (Etiopie) za 1:08:12 hod. Ochichiová (Keňa) byla třetí v čase 1:09:19 hod.

Z našich žen byla nejlepši Ivana Sekyrová (AK Sokolov) v čase 1:15:58 hod. Pouhých 9 vteřin za ní doběhla Petra Pastorová (MK Seitl Ostrava). Petra si výrazně zlepšila osobák ( 1:17:18 hod.). Navíc získala skalp své věčné rivalky Petry Kamínkové (AK Olomouc), která doběhla třetí v čase 1:17:30 hod.

Hervis ½ Maraton Praha je minulostí. Jeho přímý účastníci si odnesou z dějiště  závodu  nesmazatelné vzpomínky, které budou v nich dlouho rezonovat. Za měsíc se v Praze poběží Volkswagen maraton. Přijďe si opět vychutnat neopakovatelnou atmosféru  v neděli 12. května!