Jakubu Ambrosovi neodolal další traťový rekord

O téměř tři měsíce později začal ve středu 24. června Frenštátský běžecký pohár, který již patnáctým rokem pořádá lyžařský oddíl TJ Frenštát pod Radhoštěm a jehož se pravidelně účastní i naši běžci. Poznamenán koronavirovou pandemií však letošní ročník musel být částečně upraven. Běh Papratnou ze začátku dubna byl zrušen a neuskutečněný květnový závod Přes mosty byl přesunut namísto červnového Letního testu, který se kvůli přestavbě hřiště, kde bývalo zázemí závodu, a stavbě cyklostezky na trase závodu nemohl konat. Další závody již proběhnou v obvyklých termínech, 8. července je na programu Tichavká tůňka, 9. srpna Cena SK Valašského království (oba závody jsou letos zařazeny do naší Lašské běžecké ligy), 16. září přijdou na řadu Pustevny nahoru dolu a FBP zakončí 7. října Podzimní pětka. Do celkového hodnocení se letos budou započítávat všechny tyto závody (žádný se nebude škrtat).

Ve středu 24. června se na start u trojanovické základní školy postavilo ke 14. ročníku závodu Přes mosty celkem 49 běžců v kategorii dospělých. Trať, měřící 3,6 km, vedla především terénem a naštěstí po vydatných víkendových deštích stihla jakž takž proschnout. Hlavu si s tím ale nelámal náš Kuba Ambros, který má letos opravdu fazónu. Po vylepšení traťového rekordu v Běhu na rozhlednu Bílá hora tentokrát posunul čas v tomto závodě, a to na 11:48 min. (Pozn. pokud by někdo pátral v historii časů závodu, tak trať se cca před šesti lety měnila). Druhý Marek Tretera (Sportguides Rožnov p. R.), vítěz kategorie mužů 40-49 let, na něj ztratil téměř minutu. Třetí doběhl do cíle v čase 13:12 min. další náš zástupce Lukáš Kvak, o osm sekund zpět pak zůstal rovněž AK EZ reprezentující Tomáš Jurák, druhý mezi čtyřicátníky.

Mezi šedesátníky naši běžci obsadili kompletní stupně vítězů – zvítězil Jiří Zátopek (16:26 min.) před Josefem Kvitou (17:07 min.) a Petrem Jelínkem (18:55 min.). Petr Navara byl jediným účastníkem mezi sedmdesátníky (25:38 min.) a Veronika Hajdušková skončila čtvrtá (17:05 min.) v kategorii žen do 34 let.

Závodu dospělých předcházely souboje mladých běžců, kterých se na start postavilo v šesti kategoriích celkem 51. Takový vysoký počet je určitě potěšující. A v této konkurenci vynikl i náš Michal Mazáč (r. 2010), jenž doběhl celkově čtvrtý (před ním byly pouze r. 2004, 2005 a 2007), svou kategorii žáků však vyhrál.