Honzovy vytrvalecké postřehy

Maraton start

Hradecký půlmaraton a maraton

V sobotu 11. října se v Hradci Králové konal již třetí ročník Hradeckého půlmaratonu a poprvé se v tomto městě běžel i maraton.  Trať je to velice krásná, neboť 10km z půlmaratonu a 30km z maratonu se běží v lese. Jak sám pořadatel uvádí: „Pravděpodobně nejhezčí trasa městského půlmaratonu v ČR.“ Má však i své záludnosti a tím je výškový profil, kde na půl maratonu je převýšení 80 metrů, což není mnoho, ale větší část je zhruba mezi sedmým a desátým kilometrem. Kamaráda, který má lepší osobní rekord, toto převýšení celkem rozhodilo a v cíli jsem ho nakonec doběhl. Další záludností je závěrečných 200 metrů, které jsou do prudkého kopce. Závěrečný sprint dá tedy pořádně zabrat.

Náš klub měl na startu dvě želízka v ohni, a to Petra Mrklovského na maratonu, který zaběhl čas 3:28:12 a skončil celkově na 65. místě a na 30. místě ve své kategorii M49.

Druhým želízkem jsem byl já, Jan Zámečník, a to na dětské trati (alespoň tak ji Petr označil, když se dozvěděl, že běžím „jenom“ půlmaraton). Můj výkon na půlmaratonu byl v novém osobním rekordu 1:22:39, celkově to bylo 41. místo a 18. místo v kategorii M39. Poprvé jsem zaběhl půlmaraton v tempu pod 4 minut na kilometr.

Pro zajímavost ještě uvádím, že půlmaraton vyhrál Jan Kohut s časem 1:06:18 a prvním maratoncem se stal Jiří Čivrný, vítěz prvního ročníku Hradeckého půlmaratonu, a to v čase 2:36:12.

Mrklovsky1

Náš Petr Mrklovský (na druhé pozici), vypadá v pohodě

Fotografie: František Sychra.

Půlmaraton Moravským krasem (PMK)

Sobota 24. října patřila v Blansku již dvacátému ročníku Půlmaratonu Moravským krasem. Řekl bych, že je to jeden z obtížnějším půlmaratonů, neboť polovina se běží do kopce a polovina z kopce. Člověk by si řekl, že první polovinu nějak vyběhne a druhou to z kopce dolů dožene, ale tak jednoduché to není. Z kopce už těch sil zas tolik nezbývá, jak by si jeden na začátku myslel. Kdo běžel Běh rodným krajem Emila Zátopka, mi dá jistě za pravdu. Tam bylo převýšení 450 metrů. V Moravském krasu bylo převýšení „jen“ 275m, ale i to dá celkem zabrat.

Závod se sice nekonal v obvyklém termínu koncem srpna díky opravám na komunikacích a demolici hotelu na náměstí, ale ani Petra Kamínková ani Daniel Orálek si nenechali tento závod ujít.

Já jsem skončil s časem 1:25:09 na 55. místě celkově a na 37. místě v kategorii MA.