Kuba vyrovnal traťový rekord

Sobotní odpoledne na náměstí  v Karviné – Fryštátě  patřilo dětem. Již tradičně běžecký prolog obstarali nejmladší caparti ročník 2007 a mladší. Doprovázeli je rodičé. Některé z nich  odmítaly poslušnost  a vzdorovitě  se zastavily. Po chvilce přemlouvání se rozběhly za halasného  povzbuzování  početného davu diváků. Na závěr se na 800 metrovou trať vydali kondiční běžci. Neklusali. Snažili se běžet co nejrychleji, aby dokázali že  udržují solidní výkonnost.

Pak byl v 17.00 hod odstartován hlavní závod – 9.ročník Městského běhu Karvinou. Z náměstí si to namířilo 196 běžců do  zámeckého  parku, kde běželi klikatými cestičkami  pod korunami vzrostlých javorů, habrů, borovic a širokou  plejádou vzrostlých stromů. Desetikilometrovou trať tvořily čtyři okruhy. I proto byl závod divácky atraktivní.

V kategorii mužů se do posledního okruhu přetahovala o prvenství dvojice běžců  Jakub Bajza ( AK Kroměříž)  a Lukáš Petr (SSK Vítkovice). V závěrečném kole  se urval  Jakub. Jeho čas 31:46 min. byl totožný s loňským rekordem Aleše Mika  31:46 min.  Lukáš doběhl do cíle druhý  za 32:03 min. Třetí byl  Tomáš Lichý (Třinec) v čase 32:59 min. Náš Vašek Bitala ( AK EZ Kopřivnice) doběhl na solidním čtvrtém místě  za  33:17 min.

V kategorii žen zvítězila Marie Miličková ( Hvězda SKP Pardubice) v čase 38:51 min. Adéla Esentiérová ( Baláž Extréme Team) běžela s ní kontaktní závod až do posledního kola. Nestačila však vystupňovanému tempu své soupeřky a doběhla za ní v čase  39:27 min. Naše Kristina Čablová (AKEZ Kopřivnice) od počátku se snažila držet své tempo. Hlídala si svou pozici a doběhla na hezkém třetím místě za 41:27 min.

Z dalších našich běžců  uspěl  Pavol Fogaš, který zvítězil v kategorii superveteránů  v čase 50:28 min. Jirka Bednařík doběhl ve své veteránské kategorii pátý za 47:05 min.

Po ukončení závodu  se spustil vytrvalý déšť. Vlivem nepohody selhalo i ozvučení. Většina závodníků nečekala na vyhlašování vítězu a rozprchla domů. Zůstalo z nich pouze torzo medailistů a pár fandů. I když mi po objektivu foťáku stékaly čúrky vody, zázrakem se mi podařilo pořídit několik záběrů.

Cestou k autu jsem potkával  skupinky běžců, kteří se bavili veselými průpovídkami. I já jsem se cítil fajn. Bylo to příjemné odpoledne, které  nezkazilo ani  chmurné  počasí.