Dvě stříbra z Hranic

Seriál dopoledních běhů dětí v parku skončil. Stačí přejíít přes cestu a již se ocitám u startu hlavní závodu. Málokterý závod jako Hranická dvacítka, se může chlubit s takovou tradicí. Na své pažbě má čtyřicet zářezů.
Ve stánku s dominantním nápisem Asics, Ondra Němec hbitě obsluhuje zákazníky. V rámci dvojrole se po chvilce přemísťuje o několik metrů dál ke startu závodu. Přebírá mikrofon.Rázem je z něho moderátor. Ondra je ve svém živlu. Chrlí žhavé novinky o běžcích, favoritech, které často obalí poutavým bonmotem.
Start se blíží a řada kondičních běžců, zůstává netečně klidná. Rozmlouvají, špičkují mezi sebou. Jen občas zavadí pohledem na hodinky. Jinak to berou rozklusávající běžci na silnici. Jsou ponoření do sebe. Rozcvičují se dle zažitého rituálu.

Je jedenáct hodin. Stopatnáct běžců se vydává na náročnou trať. Divácky lákavá je otočka, kdy se po kilometru vrací běžci a probíhají opětovně startem a cílem závodu.
Je neuvěřitelné, jak se po pár minutách roztrhalo celé běžecké pole. Jsou rozsypaní po trati jako korálky…. V následujících minutách je čeká zdolávání náročné kopcovité tratě. Asfalt vystřídá šotolina, lesní chodníčky.
S Otou Seitlem se vydávám do lesa s cílem pořídit atraktivní záběry na trati. Po půlhodině chůze to vzdávám. Myslel jsem, že je to blíž. Chci zaznamenat záběry v cíli. Mám obavy, z promarnění tohoto okamžiku. Raději se vracím.

Přicházím včas. Ondra Němec při moderování poutavě graduje vyprávění: ,, Za chvíli se objeví první běžci. Kdo to bude, zatím nevíme. Je tu řada potenciálních favoritů . Bude to Blaha, Vymazal, Pelíšek? Mezi favority se řadí i Bitala. Uvidíme“.
Za chvíli se naplňuje očekávání mistních bookmakerů. Do dlouhé cílové rovinky vbíhá vítěz předcházejících ročníků Tomáš Blaha. Po chvilce s z rozestupy finišuje trojice závodníků. Druhý je Vašek Bitala. Jsem natěšený. Soustředěně mačkám spoušť foťáku. Pořizuji další záběry s podvědomým očekáváním druhého našeho běžce. Když vidím zelenooranžový dres, cítím úlevu. Jirka Bednařík v závěru vystupňuje tempo a je v cíli. Máme dvě druhá místa.

Na Vaškovi není vidět v cíli evidentní únava. Zpovídám jej. ,, Jsem spokojený, i když mohlo to být o něco lepší. Štvalo mě, že po obrátce nespolupracoval v naši čtyřčlenné skupince Polák. Jenom se vezl“.
Jirka na závodech taky málokdy zklame. Když se necítí, raději zůstane doma. Dnes si zaběhl svůj standart.,, Na trati mi nejvíc vadil vítr. Již jsem se těšil na obrátku, že mě popožene dopředu. Na potvoru, foukal opět v protisměru“.

44.ročník Hranické dvacítky
Kategorie mužů do 39 let:
1. Tomáš Blaha ( AK Asics Kroměříž ) 1: 09: 48 hod.
2. Václav Bitala ( Lašský běžecký klub ) 1: 10: 26 hod.
3. Tomasz Chawawko ( Shemir PI ) 1: 10 : 32 hod.

Kategorie mužů od 60 – 69 let:
1. Josef Smola ( MK Seitl Ostrava ) 1: 33 : 08 hod.
2. Jiří Bednařík ( Lašský běžecký klub ) 1: 35:54 hod.

Kategorie žen:
1. Adéla Esentiérová ( Baláž vExtreme Team ) 1: 24 : 04 hod.
2. Jana Žaludková ( Autor Tufo Zlín ) 1: 28: 09 hod.
3. Lenka Planičková ( AK Olomouc ) 1: 30: 31 hod.

Označeno v Nezařazené, Reportáže
Facebook
AK EZ Kopřivnice