Dobrý signál: „Mládí se dere vpřed“

Štramberská desítka  21.květen 2016

Zpravidla  v závěrečné dekádě května se koná na Štramberku běžecký svátek –  „Běh dětí Národním sadem“ a  „Štramberská desítka,“ která  udělala ve své historii již šestatřicátý zářez. Počasí se letos vydařilo, ale nahrávalo spíš relaxačnímu odpočinku a ne fyzické zátěži  v náročném kopcovitém terénu podbeskydí. Bohužel tento faktor se nedá  naprogramovat. Nižší  účast  ovlivnilo i konání dalších konkurenčních závodů….

DSC_0237

Těsně po  jedenácté hodině se vydalo na trať 67 běžců.Hned po startu bylo vidět, že mnozí závodníci mají zakódován respekt z tratě a volným poklusem zdolávali  seběh k  retenční nádrži. Byli mezi nimi i harcovníci, kteří se rozběhli bez jakýchkoliv zábran. Následná rovinka je ale záhy vyvedla z rytmu. Po čtvrtém kilometru se běžci dostali do nejnižšího bodu. Prudký stoupák byl pro většinu z nich krutou prověrkou a někteří přešli raději v rychlou chůzi. Poté se běželo kolem bývalého očního. Další náročnou prověrkou bylo vyšplhat chodníčkem do zahrádkářské osady. Po seběhu následovala relativně volnější pasáž na Záhumenní ulici. U Palárny je čekal poslední zlomový stoupák,  s cílem u štramberské Sokolovny.

DSC_0279

První v závěrečném stoupání před cílem se objevil teprve devatenáctiletý Ondřej Dobiáš (Kopřivnice), který doběhl  v čase 37:07 min. Druhý byl  Jan Fousek (MK Seitl Ostrava) za 37:53 min. Tomáš Blabla ( Janovice Bystré)  na třetí pozici doběhl za Honzou s více jak minutovou ztrátou  za 38:54 min.

V kategorii žen chyběla výraznější běžecká osobnost, proto byly dosaženy slabší časy. Navíc zvítězila  běžkyně z kategorie 35+ Ludmila Trávničková (Pepa  Team F-M) za 52:54 min. Patří ji za to uznání! Druhá byla Veronika Kusá (Hlučín) v čase 54:10 min. Třetí  doběhla  Kateřina Klepáčová (TJ Slezan F-M) za 55:07 min.

DSC_0461

Naši běžci  se prosadili 3x ve svých kategoriích.  Jirka Zátopek zvítězil v čase 44:07 min. Saša Neuwirth (43:47 min.)  a Jirka Bednařík  (1:00:53 min.) Druhá místa brali : Tomáš Jurák  a Petr Navara. Třetí byli Pepík Kvita a  Lucie Krisová.

Několikaměsíční příprava tohoto závodu se vyplatila. Děkuji za vstřícnost Městskému úřadu Štramberk, sponzorům, moji manželce,  Jirkovi Zátopkovi,  manželům Sopuchovým, Mojmírovi Kramolišovi a řadě dalších dobrovolníků, kteří vytvořili korálek s názvem ,, Štramberská desítka – memoriál Ing. Petra Bayera.“

Výsledky:

Stramberska_desitka 2016

Jeden komentář “Dobrý signál: „Mládí se dere vpřed“
  1. Saša Neuwirth napsal:

Pěkně zorganizováno, počet běžců úměrný, pamatuji doby, kdy nás běželo 20-30, není třeba lámat rekordy v počtu účastníků. Pro většinu je tento běh srdeční záležitostí, a proto tady vládne
    vždycky pohoda.. Trošku jsme se opálili, příští rok třeba zmokneme, ale přijdeme zas 🙂

2. Ivo Nedoma napsal:

Ahoj. Souhlasím se Sašou nechápu proč brečet nad nízkým počtem účastníků. Závod byl parádní a já si ho užil. Kdo neběžel jeho chyba. Trochu jsem se pousmál při zdolávání zábrany v Národním sadě 🙂 Příští rok určitě poběžím zase. Vždyť je to skoro pod nosem. Tak proč se trmácet na závod někam daleko.