Christmas night run Olomouc

Na sobotu 10. 12. 2022 byl připraven další závod ze seriálu Christmas Night run. Tentokrát se běželo v Olomouci , v areálu výstaviště Flora, ve Smetanových sadech za zvuků cimbálové kapely a předvánoční atmosféry. Kromě dětských závodů byl na programu hlavní závod na 5 km. Startovalo se v 17:00 hodin za svitu čelovek, které byly v povinné výbavě. Na start hlavního závodu se postavilo přes 500 běžců a běžkyň.

Z Atletického klubu Emila Zátopka se zúčastnili 3 členové.
Martina Mazáčová, která doběhla do cíle v čase 19:24 , zvítězila v kategorii žen a rovněž vyhrála svou věkovou kategorii. Jako jediná žena se dostala pod 20 minut, což je výborný výkon. Oproti loňsku zlepšila svůj čas o 1:04 minuty.

Marika Hanke, absolvovala trať v čase 23:36 , v celkovém pořadí všech žen skončila na 12. místě a ve své věkové kategorii obsadila 2. místo. Svůj loňský čas zlepšila o 2:17 minut, což je nevídaný a obrovský posun vpřed. Takže opět výborný výkon.

David Hanke, proběhl 5 km trať za 18:23, v celkovém pořadí obsadil 3. místo a svou věkovou kategorii vyhrál, ale těsně, o pouhých 5 sekund. O pořadí rozhodlo posledních 250 metrů. Svůj loňský čas zlepšil o 55 sekund.

Naši zástupci o závodě řekli :

Martina Mazáčová – Olomoucké tratě mám ráda, jezdíme sem často celá rodina. Letos tedy v nekompletním složení, takže jsem běžela poprvé sama bez svého tradičního parťáka v rodinných týmech, ale bylo to moc fajn. Předvánoční atmosféra, spousta známých tváří na trati i podél tratě, diváci hodně povzbuzovali, cimbálovka…, svářák v cíli. Prostě paráda.

Marika Hanke – Letošní Christmas run Olomouc je pro mne osobně velkým vánočním dárkem.
Závod se odehrává v sadech Výstaviště Flora, které jsou nádherné. Je to opravdu zážitková 5 km trať, kterou jsme díky Martině společně s manželem poznali minulý rok.
Na báječnou atmosféru závodu, který se běží za tmy s čelovkami a ve vánočních doplňcích, jsem se těšila. I když po třech neprospaných nocích kvůli nemoci syna a po operaci kolene jsem neměla žádné osobní ambice. Jen si to prostě odběhnout pro energii a radost a doufat, že „koleno vydrží“.
Bylo krásné zase sledovat běžce nabité touhou „konečně už přeletět přes startovní čáru a vydat ze sebe to nejlepší.“ Většina běžců opravdu vyletěla jako raketa a mihli se kolem mne a já to brala, tak jak říká můj muž „jako nejlepší trénink“, protože díky zdravotnímu výpadku jsem nestihla na „pětku“ potrénovat.
Trať je opravdu různorodá- na jedné straně široký bulvár a na straně druhé plná zatáček, úzkých uliček, výběhů na mosty a seběhů z nich. Bylo krásné sledovat světýlka ve tmě a poslouchat pravidelný rytmus běžeckých bot a svůj zrychlený dech. A ani vlastně nevím, jak to rychle uteklo, jen jsem na okamžik zaregistrovala v prostisměru svého muže „v lentilkovém trikotu a čelence“ a pak až když na mne něco volal až těsně před cílem. Vnímala jsem, že cca 1 km před cílem mě předběhla Jarmila Gavlíková MK Seitlu, což je zkušená matadorka a nakonec s devíti sekundovým náskokem zaslouženě vyhrála. Nevěděla jsem kolik žen „v mé věkové kategorii“ je přede mnou a ten večer to prostě pro mne nebylo důležité.
Důležité prostě bylo „BĚŽ přes čáru a DOBĚHNI za čáru“ ve zdraví.
Vánoční zázrak se stal, koleno vydrželo, dokonce čas byl lepší- to spočítal přesně můj muž a jako vánoční dárek jsem si odnesla druhé místo v kategorii právě za Jarmilou Gavlíkovou.
Touto cestou posílám Veliké poděkování Sašovi Neuwirtovi za tréninky, Pomalým šípům a Pohodářům, obzvláště Kačce Bortlové a fyzioterapeutce Janě Minářové, že mi pomohli postavit se znovu na nohy a mít chuť běhat.

David Hanke – výborná atmosféra, spousta běžců a běžkyň, hodně povzbuzujících diváků.
A v takové atmosféře se velmi dobře závodí. A opět se mi běželo výborně. Tentokrát bylo tempo rozložené pravidelně, tak i ke konci závodu bylo z čeho brát a závěrečný 250 metrový finiš přinesl pro mě výborné umístění. Rád bych poděkoval organizátorům za bezchybný průběh závodu.

Všichni 3 členové našeho klubu zanechali v Olomouci skvělý dojem a je vidět, že náš klub má dost výborných běžců a běžkyň.