Běžci o(c)hromili Prahu

Volkswagen  maraton Praha  5.3.2015

Do startu Volkswagen maratonu zbývá hodina a Staromák  postupně začíná pulzovat zrychleným tepem.  Běžci kličkují mezi stánky, vyhledávajíc  vhodnou nabídku  zboží. Na poslední chvíli se osvěžují, další stojí  stojí v TOI frontě,  nebo se rozklusávají v přilehlých uličkách.  Japonci  obsadili část plochy, na které je  pokřiky a svižnými pohyby ,,probouzí“  podsaditý trenér.

DSC_0143

Splašené hodiny  odměřují v těchto  okamžicích  rychleji čas a proto se i já v poklusem vydávám po Pařížské ulici  na své  oblíbené stanoviště.  Je devět hodin. Ulicí se  rozjíždějí auta  a motocykly . Za nimi se valí houf Afričanů.  V mžiku si přede mne stoupne pořadatel, hromotluk  s ostře řezaným oblíčejem a  vykazuje mě z okraje silnice na chodník. ,, Je to v háji.  Přišel jsem o atraktivní záběry!“ Kolem mne se  prožene  čelní skupina a já se ocitám v roli  statisty….

DSC_0383

Vítězný Felix Kandie (Keňa)

Hned po startu se odpoutala od čela závodního pole skupina favorizovaných  afrických běžců. Po prvních kilometrech, udával tempo  závodu Hillary Kipchumba  (půlmaraton  za 1:04:00 hod.) Po polovině závodu se něj dotáhl  Evans Chebet ( Keňa).  Felix Kandie (Keňa) si  ze čtvrtého místa hlídal čelní pozici. Po 35. kilometru se odhodlal k ostrému nástupu,  který  nezachytil již nikdo z jeho pronásledovatelů a doběhl v čase 2:08:32  a tím překonal svůj dosavadní nejlepší výkon o dvě minuty. ,, Můj cíl byl zaběhnout co nejlepší čas, s tím že začnu opatrně. Protože jsem  se cítil v druhé polovině závodu dobře, zrychlil jsem“ – řekl stroze po závodě  vítěz. Evans Chebet (Keńa).  Doběhl druhý (2 :08:50 ),  přestože v závěru dotahoval  náskok svého krajana na vítězství  mu to nestačilo.  Deribe Robi (Etiopie)byl  pasován  za největšího favorita. Nasvědčoval  tomu čas 2: 06:006.  Nakonec se musel spokojit se třetím místem ( 2:09:05).

V závodě žen až do 25. kilometru udávala tempo jedna z favoritek Janet Rono (Keňa). Nebyla žádným překvapením, vždyť půlmaraton zvládla v čase 1:11:43. Půlminutu za ní ztrácela Portugalka Sara Moreira. Podobně jak v závodě mužů, rozhodl závěr. Nejlépe si rozložila síly Yebrgual Melese (Etiopie). V úseku mezi 25. a 30. kilometrem se posunula do čela prvenství si vybojovala časem 2:23:49. „Již před závodem jsem se rozhodla, že začnu pomaleji a tato taktika se v závěru ukázala správnou,“ řekla v cíli vítězka závodu.

DSC_0461

Sara Moreira po doběhu do cíle

Portugalka Sara Moreira rozbila blok afrických běžkyň. Doběhla druhá v čase 2:24:49 v osobním rekordu a nejlepším evropským výkonu historie maratonu v Praze.„Dnes mi vyhovovala rovinatá trať a příznivé počasí. Naopak mi vadily úseky, kdy se běželo po dlažebních kostkách. S dosaženým časem jsem velmi spokojena, snad  se mi do budoucna podaří překonat i letitý portugalský rekord 2:23:29, který drží legendární Rosa Motaová z roku 1985, kdy jsem se narodila“  svěřila se nejlepší Evropanka závodu.

Soutěžilo se i o mistrovské tituly v maratonu. Muži se již od počátku seřadili v pořadí Jiří Homoláč, Vít Pavlišta, třetí běžel zkušený Petr Pechek. Vít se postupně dotáhl na Jirku. Na 30. kilometru již figuroval na prvním místě a udržel jej až do cíle. Výrazně si posunul osobní maratonský rekord, když se cílová časomíra při jeho průběhu cílem zastavila na čase 2:17:51 (dosud 2:20:42, Praha 2012).

DSC_0431

Mistr ČR v maratonu Vít Pavlišta

„Mezičasy jsem nesledoval. Běžel jsem si  svoje tempo. Věděl jsem, že se mezera mezi mnou a Jiřím Homoláčem zmenšuje. Když jsem ho doběhl a nezachytil se mě, začal jsem si věřit, že zvítězím. Po mistrovství republiky v půlmaratonu jsem cítil, že mám na to zaběhnout dobrý čas, a že když zaběhnu na úrovni osobního rekordu, mohl bych zvítězit,“ uvedl v cíli Pavlišta.

Jiří Homoláč řekl po závodě: ,,Chtěl jsem to prostě zkusit, začátek jsem rozběhl na čas 2:15:00. Bohužel se dostavily žaludeční potíže a postupně docházely síly.“  Časem 2:19:37 si vyrovnal osobní rekord z maratonu ve Frankfurtu 2013. Mezi ženami si pro domácí titul od startu běžela ostravská architektka Macháčková v průměrném čase  za 2:51:01.

„Běželo se mi výborně, prostě jsem si to užila, s cílem získat titul. Do budoucna se chci stále zlepšovat a poznat v maratonu hranici svých možností,“ uvedla v cíli česká šampiónka, která získala svůj mistrovský maratonský titul.

Dlouho až třetí, v cíli však druhá z českých běžkyň, Tereza Zuzánková, připravila nakonec časem 2:55:26 o stříbro Radku Churaňovou (2:57:53).

Výsledky Volkswagwn Pražského maratonu

Muži: 1. Kandie 2:08:32, 2. Chebet (oba Keňa) 2:08:50, 3. Robie 2:09:05, 4. Assefa (oba Et.) 2:10:01, 5. Ronoh 2:10:52, 6. Chemungor (oba Keňa) 2:12:09, …14. Pavlišta (Slovan Liberec) 2:17:51, 15. Homoláč (AK Kroměříž) 2:19:37, 16. Pechek (Maratonstav Úpice) 2:22:42.

Ženy: 1. Meleseová (Et.) 2:23:49, 2. Moreirová (Portug.) 2:24:49, 3. Haylayová (Et.) 2:25:24, 4. Ronová (Et.) 2:26:31, 5. Bekereová 2:26:55, 6. Mogesová (obě Et.) 2:27:20, …14. Macháčková (X-Air Ostrava) 2:51:01, 15. Zuzánková (TEPO Kladno) 2:55:26, 17. Churaňová (Lokomotiva Trutnov) 2:57:53.

Maratonské  perličky

Jen v Praze loni návštěvníci maratonu  utratili 276 milionů korun. Není to pouze  28 000 turistů, kteří přijedou k nám utrácet peníze. Volkswagen maraton se stal akcí, který zlepšuje obraz Česka. Žádnou jinou událost, která se pořádá u nás, nesleduje ve světě tolik televizních diváků . Vysílal se v  170 zemích světa.

V poli deseti tisíců startujících běžela řada zajímavých osobností. Donedávna profesionální boxer Lukáš Konečný absolvoval první maraton a blýskl se časem 3:29:36. Bývalá česká reprezentantka v atletice, mistryně světa v běhu na 800 metrů Ludmila Formanová doběhla za  3:31:19.

bezec3-kag_r6918-r538-st.ir3-_t600

35 letý Vojtěch Belo Spišák  přiběhl na maraton až z Košic! Co to pro něj znamenalo? V uplynulých patnácti dnech uběhl bezmála 700 kilometrů. Každý den pět až osm hodin v doprovodu několika věrných musely jeho nohy zvládnout průměrně 50 kilometrů. Po cestě se k němu přidávali další běžci, aby mu vyjádřili podporu a zároveň podpořili dobrou věc. Svým během po Slovensku podporoval  autistické centrum Rubikon v Košicích. V Česku běžel pro dvě nemocné holčičky. Pro Rebeku, která trpí nemocí motýlích křídel, a pro Stelu, jež má Rettův syndrom. „Největší krize přišla na trase z Mírova do Litomyšle. Na vrcholu jednoho prudkého stoupání si tělo samo řeklo už dost. Najednou jsem nemohl běžet, bolel mě žaludek, nohy se mi chvěly, tak jsem si lehl na dvacet minut do auta, tělo se zregenerovalo a mohl jsem běžet dál“ – svěřil se po doběhu  Vojtěch. I když v neděli  zaběhl v Praze  svůj nejhorší čas ( 5:2935), byl to jeho nejkrásnější zážitek…

Nechyběli ani takzvaní sběrači maratonských čárek. Pro Petra Hrčka byla Praha 454. dokončeným maratonem.

Nejstarším účastníkem maratonu byl jedenaosmdesátiletý Jiří Přidal z Pardubic.

DSC_0479

Vítězná štafeta Juniorského maratonu

Volkswagen Maraton Praha byl zároveň finálovým kolem Juniorského maratonu. První doběhlo do cíle družstvo z Gymnázia Jilemnice (2:32:16), na druhém místě skončili studenti z jabloneckého Gymnázia Antona Randy (2:34:53), třetí bylo v cíli Gymnázium Vincence Makonského z Nového Města na Moravě (2:35:47).

Jeden komentář “Běžci o(c)hromili Prahu
  1. Martin Hrnčíř napsal:

AHOJ JIRKO .VNEDELI JSEM TE VIDEL V PRAZE FOTIL JSI MARATON VTUNELU .ZAHLID JSEM TE JA UŽ BĚŽEL DO CÍLE MARTIN HRNČÍŘ

2. Žorž napsal:

Martine, po doběhu vytrvalecké špičky do cíle, se obvykle vydávám zpět na trasu závodu. Kromě pořizování snímků, se snažím povzbudit běžce a tak jim dodat energii v jejich úporném snažení. Škoda, že jsem Tě nezahlédl v Těšnovském tunelu…. Potkal jsem zde plno známých běžců z regionu. Dodatečně Ti blahopřeji k pokoření tohoto „ proklatě náročného cíle!“ Jiří.