Běh rodným krajem Emila Zátopka

Je sedm hodin a před místním kulturákem je živo. Pořadatelé vytyčují tratě Běhu dětí Kopřivnicí. Je to první ročník. Děti poběží v šesti kategoriích.Od nejmladšího potěru až po starší žačky a žáky. Pavel Baběrád staví se svým týmem reklamní podkovu. Moderátor se zahřívá a zkouší mluvit k hloučku přihlížejících kolemjdoucích…

Pořadatelé se navzájem utěšují při pohledu na oblohu. ,, Bude to dobré, pár mráčků na obloze, nemůže ohrozit závod.“ Po deváté hodině přijíždí autobus z Rožnova. Přiváží běžce. Ve vestibulu je najednou husto. Někteří si nechávají proměřit krevní tlak na servisním stanovišti VZP, jiní zase diskutují, navzájem se hecují. Řada běžců se snaží uzavřít do své ulity, vyhledává oázu klidu v okolí školy.

První sportovní akcí je Lidový běh. Kilometrová trať bude pro mnohé z nich jenom lehkým proklusnutím, pro jiné zas vzájemným bojem o co nejlepší pozici v cíli. Závod startuje Jarmila Kratochvílová a houf běžců vyráží na trať. Hned v první zatáčce je těsno, ale postupně se trhá závodní pole, jako rozsypané korálky.V cíli na každého doběhnuvšího účastníka čeká drobná odměna, která má hlavně pro mladší účastníky významnou hodnotu.

Záhy se soustředí pozornost přítomných na Běh dětí Kopřivnicí. Hned na prvním ročníku je účast přes 152 dětí.Těm nejmladším jsou oporou při jejich cupitání rodičé. U školáků je vidět evidentní snaha uspět co nejlépe. Po rychlém startu je čeká často nemilé překvapení. Dochází jim dech, zkracuje se krok, je to daň za špatně odhadnuté tempo. Po doběhu do cíle, ale již jsou většinou rádi, že to mají za sebou a promítají si kde se stala chyba.Smutek záhy zahladí tričko závodu, suvenýr který je bude motivovat jejich mysl k návratu na tento den.

Jedenáct hodin je čas, kdy startuje paní Dana Zátopová hlavní závod, Běh rodným krajem Emila Zátopka. Na trať dlouhou 22,3 km se vydává 188 běžců z Ukrajiny, Polska, SRN, Maďarska, Keni.
Především posledně jmenovaní Keňané jsou hlavními favority.Lepší z dvojice Henry Chirchir dokázal letos zaběhnout desítku za 28:18 min. Přesto svým časem nestačí pokořit traťový rekord Jakuba Burgharda (1:11:21 hod.). Do cíle dobíhá za 1:12:59 hod. Druhý je jeho krajan Ernest Kibet a třetí v cíli je Erkolo Ashenafi naturalizovaný Etiopan z Benedek Teamu za 1:14:00 hod.
Sílu Maďarů dokazuje Katalin Farkasová, která vítězí v kategorii žen v čase 1:31:24 hod.před nestorkou českých vytrvalkyň Janou Klimešovou z USK Praha v čase 1:33:11 hod. S téměř tříminutovým odstupem za ní doběhla Michaela Manová za 1:36.08 hod. Největší aplaus při vyhlašování výsledků sklízí 82-letý František Zikeš, který obdržel cenu nejstaršího účastníka závodu.
V týmové soutěži tříčlenných družstev suverénně zvítězilo družstvo AK Kroměříž, před běžci z Trenčína a třetím týmem z Maraton klubu Kopřivnice.
V rámci statistiky je obdivuhodný fakt, že všech osm ročníků absolvovali čtyři běžci: Jiří Engliš ( CVK Opava), Miroslav Vrobel ( MK Kopřivnice), Zdeněk Zeman (Všechovice), Libor Karásek ( Frýdlant nad Ostravicí).

Ani delší článek nepodchytí řadu dalších zajímavých skutečností z této akce. Co dodat na závěr: ,, 8. ročník Běhu rodným krajem Emila Zátopka“ je za námi. Zůstala po něm další stopa, která se vryla do paměti běžců, organizátorů, diváků. Věřím, že za rok se sejdeme opět na další ročníku tohoto význanného běžeckého klání.

Označeno v Nezařazené, Reportáže, Reportáže - závody 2010
Facebook
AK EZ Kopřivnice