Běh na rozhlednu ozdobily dva rekordy

Běh na rozhlednu Bílá hora   10. června

Již od brzkého rána byla obloha zatažena chmurnou oponou. Nejvíc nás tížila předpověď meteorologů, že v podvečer se má v našem regionu spustit liják  doprovázený bouřkou. Tento fakt mě neodradil a ani pochroumaný kotník v rozhodnutí zdolat vrchol Bílé hory. Při došlapu na šotolinu jsem občas pocítil píchnutí. Na vrcholu, vedle rozhledny, se již pečlivě připravovali rozhodčí na zvládnutí tohoto důležitého úkolu.

V 18,00 hodin odstartoval závod v době, kdy ještě nepršelo. Na dvoukilometrovou trať s převýšením 197 metrů se vydalo rekordních 61 běžců. Hned od začátku diktoval tempo náš Kuba Ambros (Atletický klub Emila Zátopka Kopřivnice). Ze začátku mu sekundovalo několik běžců.Pak  asi po 300 metrech se Kuba odpoutal od nich a běžel si svůj závod.  Do cíle doběhl v novém traťovém rekordu  9.02 min a tím překonal dosavadní rekord Ondřeje Schwarze  9:21 min. z roku 2014. Druhý byl Tomáš Bátrla (Za sebe)  v čase  9:44 min.  třetí doběhl Jan Valošek  (Veřovice) za 9:52 min.

Jakub Ambros při doběhu na vrchol Bílé hory (Ilustrační foto)

Kuba mi po doběhu řekl: „K tomuto závodu mám blízký vztah, protože bydlím  nedaleko od jeho místa konání.  Kopcovitý terén mi docela vyhovuje. Důkazem je moje několikanásobná  účast v Lysacupu. Nahrávalo mi i vlhké počasí. Jsem rád, že se mi podařilo pokořit stávající traťový rekord. O víkendu budu trénovat a již se těším na středeční Běh na Červený kamen.“

V kategorii žen byla velikým překvapením na našem závodě účast pětinásobné mistryně ČR v maratonu Petry Pastorové, která odjela v březnu do Maroka  se svým trenérem Ottou Seitlem, ještě před vyhlášením nouzového stavu. Jejím letošním cílem bylo uspět na pražském maratonu  a  probojovat se na olympijské hry v Tokiu. Pak nastaly koronavirové nesnáze, vlivem kterých se třítýdenní pobyt proměnil ve dvouměsíční horor. Domů se pak dostali náhodně po dvoudenních strastiplných trablech…

Petra Pastorová (MK Seitl Ostrava) zvítězila ve středečním závodě v čase 11:29 min. Druhá byla Helena Kovařčíková  (Poličná) 12:05 min.a třetí naše Darina Krausová za 12:19 min.

Z našich běžců uspěl  David Hanke, který zvítězil v kategorii 40+. Závod si  otestoval i ředitel závodu Jiří Zátopek. Přestože v průběhu dne musel řešit spoustu organizačních povinností obsadil v kategorii  60+ třetí místo.

Těsně před vyhlašováním výsledků se spustil liják a tak spousta  závodníků  odjela domů. Celkově se jubilejní desátý ročník tohoto závodu vydařil. Největší poděkování patří  organizátorům rodinného týmu Jiřího Zátopka, rozhodčím Petrovi Navarovi a Jirkovi Bednaříkovi.

Vzhledem k mrholení a pozdějšímu lijáku jsem pořídil z mobilu  pár záběrů, které se mi jakžtak povedly, ale momentky běžců, to byl problém. Proto se Vám omlouvám, že tentokrát nezveřejňuji  ucelenou fotogalerii.

Další den z rána mě okouzlila nádherná blankytně modrá  obloha. Údolí okolní krajiny zahalila mlha, která ve mne vyvolávala příjemné emoce. Škoda, že tak nebylo den předtím…

Autor reportáže a fotogalerie: Jiří Harašta