Běh na Kubánkov

Prolog
Tepna silnice z Příbora do Frýdku- Místku pulsuje rychlým tepem. Auta sviští kolem nás. Každým okamžikem může dojít ke kolapsu. Stačí když některému z řidičů v nesnesitelném horku ochabne pozornost…

V Chlebovicích odbočuji do úzké uličky. Při stoupání do svahu mě ovane bezbřehý klid. Po pár metrech vstupuji do místního multifunkčního areálu. Na přelomu tisíciletí zde bylo rušno. Projekt nového sportovište byl na papíře, ale přívalové tsunami nadšení zablokoval nedostatek financí. Rok 2009 dal impuls k dalšímu rozjezdu. Dotace z EU otevřely cestu k dobudování vysněného areálu, za necelých 6 milionů korun. Vedle fotbalového hříště je univerzální plocha, kde se dá hrát, házená tenis, nohejbal. Třešničkou na dortu je budova se sociálním vybavením.

Vystupuji po schodech. V bufetu si objednávám pivo. Ve funkci dvorního paparatzza si to mohu dovolit, popoženu se v rozletu. Jsem tu mezi prvními návštevníky. Zkušenost mě naučila, probádat si terén a pak se pozvolna vrhnout do víru dění. Bob Najdek má v podvědomí zafixovány body, které jsou před ním. Instalace bannerů, příprava cen pro závodníky, nezbytné úkoly pro pořadatelský tým. Po půl čtvrté přijíždí s doprovodem Pepík Nejezchleba, mozkový trust celého závodu. Po něm se hrnou k prezentaci skupinky běžců.

Start
Hned po startu se odpoutá od čela závodního pole Dan Šindelek a běží si svůj závod. Po chvilce zahlédnu stíhající dvojici: Rosťa Trávníček, David Hanke. Před startem jsem rozmlouval s Davidem.

,, Prudké výběhy, zvlněný terén, horko, čtrnáct kilometrů, to jsou překážky, které se musí brát s respektem. Přepálit se dají i krátké tratě. Proto poběžím již od úvodu s rozvahou“ – sdělil mi rozvážně.
Zřejmě mu to nedalo a již od úvodu si hlídal čelo závodu. Běžel podle pocitu a nezklamal se, doběhl celkově na páté pozici.

Naštěstí úmorné vedro netrápilo běžce, větší překážkou byl členitý terén, s ostrým kilometrovým stoupáním na Kubánkov. Šotolinu, výmoly, zdolávali s opatrností běžci kteří mají problémy s kotníky. Komu zbyly síly mohl to rozbalit závěrečném seběhu. Jenomže, dosti často to byla pouze labutí píseň. Prostě to nešlo.

Až do cíle si uhlídal svou pozici šestačtyřicetiletý veterán Daniel Šindelek ( Slezan FM). Na vítězství mu stačil čas 57:31 min. Druhý byl jeho oddílový kolega Rostislav Trávníček za 58:19 min. Třetí doběhl vítěz kategorie mužů do 39-ti let, Petr Karkoška ( BK SAK Karviná ) v čase 58:44 min.

Bylo zajímavé sledovat trojici veteránů Smola, Kvita, Strakoš. Po celý rok jezdí na závody na kterých svádějí boj o čelní pozice ve své kategorii. I teď hned po startu se oddělili od chumlu běžců a vytvořili navzájem hlídající se trio. Tentokrát ze souboje vzešel vítězně Jirka Strakoš. Náš Jirka Bednařík doběhl čtvrtý za 1:13:22 hod. Za jeho bojovnost mu patří veliký obdiv!

Respekt z náročnosti tratě a kulminující horko odradily ženy od účasti v tomto závodě. Bob pro ně udělal maximum. Zařadil je do tří věkových kategorií. Bylo jich devět a pouze jedna z nich nestála na pomyslném stupni vítězů.
Jasná hvězda Petry Pastorové ( MK Seitl Ostrava ) září na pomyslném regionálním běžeckém nebi. Opět to dokázala svým excelentním výkonem. Zvítězila v čase 1:00: 46 hod. Druhá Ivana Zbořilová ( Baláž Extréme Team ) doběhla za ní s výraznou ztrátou za 1:09:24 hod. Třetí byla ze stejného klubu, Lenka Hájková za 1:14:35 hod.

Finále
Místní bufet okupují běžci. Ti co mohou ochlazují své útroby pivem, čajem, nealkem. Jako přílohu si vychutnávají klobásku. V debatních kroužcích se probírají žhavé zážitky. Po krátké chvilce následuje slavnostní vyhlašování výsledků a pak již cesta domů.

Na závěr chci citovat výrok ředitele závodu Boba Najdka:
,,Pro mne jsou všichni účastníci Běhu na Kubánkov běžecké hvězdy, bez rozdílu.“

Tato slova mají ještě větší váhu po náročném závodě. Obzvlášť proto, že vše se odehrálo v poklidu, bez excesů. A to dává smysl našemu nekonečnému setkávání…