Ani náročný závod a nepřízeň počasí neodradilo běžce

Štramberská desítka 23.5.2015

Těžká duchna oblohy leží nad krajinou. Tým pořadatelů bezděčně vzhlíží vzhůru ve smutném očekávání brzkého deště.  Před osmou hodinou začíná u štramberské sokolovny mravenčení lidí. Z předcházejících let již má každý z nich zakódovaný rituál. Ustavování stolů, číslování cen tomboly, vylepování informačních letáků.

Před startem hlavního závodu se houf diváků přemísťuje z Národního sadu k místní Sokolovně. Je mezi nimi i bývalý běžec Pavol Fogaš. Tragedie osudu mu způsobila částečné ochrnutí. Řadí se k lidem, kteří nezanevřeli na sport a chtějí zůstat propojeni pomyslnou pupeční šnůrou s jeho dlouhodobou láskou – běháním. Pavol nezatrpknul, pere se se svým osudem. S povděkem se ujal role startéra.  V jedenáct hodin se vydává na náročnou trať  10 281 metrů,  85 běžců.

Asfalt, šotolina, i blátivý terén. Náročné seběhy  střídají prudké výběhy, to je charakteristika tohoto závodu, zasazeného do kouzelného prostředí podbeskydí. Zdejší běžci jsou zvyklí i na obtížnější  terén.  I když netrénují pravidelně, přesto spousta z nich si přišla ověřit v sobotu svoji kondici.

DSC_0130

Vítězný Tomáš Blaha (AK Kroměříž) se startovním číslem 77

Tomáš Blaha ( AK Kroměříž) se hned  po startu se prodral do čela závodu  a bezpečně si hlídal pozici. Do cíle doběhl  v čase 36:07 min.  Za ním se rozpoutal souboj o medailové umístění mezi Janem Rečkem (Vlčovice), Tomaszem Wróblem (MKS Centrum Dziegielów) a Tomášem Sosnou (Triatlon klub Ostrava). Polák Tomasz Wróbel, přestože je ve veteránské kategorii, si nejlépe z nich rozložil síly. Odpoutal se od svých soupeřů a v závěru se přbližoval k vítězi. Doběhl v čase 36:50 min. Tomáš Sosna byl celkově třetí.

V kategorii  žen do 34 let se přihlásily pouze dvě závodnice  Andrea Krstevová (Pearl Izumi) a Veronika  Kusá (Havířov). Mezi nimi byl propastní výkonnostní rozdíl. Andrea zvítězila v pohodě za  46: 01 min.  Druhé Veronice na stříbro stačil čas 58:55 min. Pravým opakem  byl závod veteránek, kde se sešla konkurence deseti běžkyň. Zde zvítězila naše Darina Krausová (Atletický klub Emila Zátopka Kopřivnice) za 46:25 min. a celkově obsadila druhé místo!

DSC_0414

Jirka Bednařík nejstarší účastník závodu, vítěz kategorie běžců nad 70 let

Kromě Darinky se prosadili i další běžci z našeho klubu. V kategorii mužů nad 40 let obsadil druhé místo Tomáš Jurák  časem 40:07,4 min. V šedesátnících  jsme měli  několik ,, želízek v ohni.“ Ani jeden z nich nezklamal. Zvítězil Saša Neuwirth ( 44:36min.), třetí byl Pepík Kvita (47:02 min.) a těsně pod pódiem zůstal Petr Jelínek ( 49:17 min.) Jeho výkon je o to obdivuhodnější, že musí zvládat ,,enormní  dědečkovské vytížení.“ V kategorii nad 70 let zvítězil  Jirka Bednařík. Navíc  si odnesl cenu pro nejstaršího účastníka.

Několikaměsíční příprava tohoto závodu se vyplatila.Děkuji za vstřícnost Městskému úřadu Štramberk, sponzorům, moji manželce, Jirkovi Zátopkovi, manželům Sopuchovým, Daně Holubové a řadě dalších dobrovolníků, kteří vytvořili korálek s názvem ,,Štramberská desítka – memoriál Ing. Petra Bayera.“

Výsledky- Stramberska_desitka_2015

Jeden komentář “Ani náročný závod a nepřízeň počasí neodradilo běžce
  1. Saša Neuwirth napsal:

Výborná organizace, zvládnout takový blázinec včetně závodu dětí, tak to smekám. Běžel jsem to po delší době a musím říct, že všechno klaplo tak akorát, jen jsem po příjezdu domů nešikovně položil výhru a šampáňo bouchlo samo, tak snad budu mít po zbytek roku štěstí. Saša

• Žorž napsal:

Příprava závodu mi trvala cca tři měsíce. Potřeboval jsem na to sehnat šest razítek k povolení závodu, sehnat sponzory, změřit trať atd. Týden před akcí se mi zčásti rozpadl tým pořadatelů. Obvolal jsem desítky lidí a v den D jsem měl obsazeny všechny posty.Zářil jsem štěstím, co se odrazilo i při „snad vtipném moderování.“ Mezitím jsem fotil a řešil nečekané záludnosti.
      Sašo, díky za pochvalu! Mám odběhnutých 63 maratonů, ale mohu Vás všechny ujistit, že zorganizovat podobný závod, je mnohem obtížnější, než uběhnout trať dlouhou 42 195 metrů. Žorž