35.ročník Hornické desítky

Jednoho z tradičních vrcholů silniční běžecké sezóny se v jubilejním ročníku zúčastnilo také několik běžců z našeho klubu.

Celý den odstartovaly závody dětí a mládeže, kde na stupních vítězů byly vidět i kopřivnické dresy. Z našich nejmladších závodníků se nejvíce dařilo na 300 m trati Viktorii Kelnarové (Dívky 2013) 0:51, která si odvezla stříbro a Michalovi Staníkovi (Hoši 2016) – 5. místo 1:08.

Na trati 836 m nechal za sebou celé startovní pole zlatý Michal Mazáč – 2:44 (Hoši 2010), stříbro brala po těžkém souboji až do cílové čáry Agáta Holubová – 2:43 (Dívky 2009), na stupních ji doprovodila bronzová Barbora Máchová – 2:48 (Dívky 2009), těsné 4. místo si odvezla Olívie Pešatová – 2:54 (Dívky 2011)  a  6. místo Klára Máchová – 3:07 (Dívky 2012).

V závodě mílařů jsme zastoupení neměli, zato v hlavním běhu na 10 km byly vidět krásné výkony. Největší úspěch zaznamenala Anička Slívová, která stylem start – cíl nedala šanci ostatním juniorkám a časem 39:13 vybojovala zlato. O minutu později dorazila do cíle Martina Mazáčová, která časem 40:18 brala v novém osobním rekordu stříbrnou medaili v kategorii Ženy 45-54.

V mužích jsme měli zastoupení daleko větší. Na pódiová umístění dosáhli shodně oba Davidové – 4. místo David Mikala – 35:52 (Muži 40-44 let) a 4. místo David Hanke – 37:48 (Muži 50-54 let). Pod čtyřicetiminutovou hranici se dostali i Ivan Karas 37:50 a Jiří Kozubík 38:41,  Josef Kvita výkonem 51:05 obsadil 5. místo v kategorii Muži 70-74 let.

Co nám řekli o závodě?

Anička Slívová: Závod se mi běžel skvěle. Cílem bylo zaběhnout čas pod hranicí 40 minut. V prvním kole jsem tempo rozběhla téměř podle plánu, jen mírně rychleji. Druhé kolo bylo krizové, ale měla jsem štěstí a chytila se početnější skupiny běžců. To mi pomohlo tempo udržet. Na osmém kilometru jsem se podívala na čas a věděla jsem, že by to mohlo vyjít. Cílovou čáru jsem protnula v čase 39:13 a se svým výkonem jsem byla nadmíru spokojená. Koncem sezóny jsem si značně vylepšila osobák na 10 km, a proto doufám v co nejlepší umístění také na MČR v krosu, které proběhne poslední listopadový víkend.

David Hanke:  Závod byl rozběhnutý velmi rychle. Po prvních 2 přepálených kilometrech začalo tempo padat. druhé kolo bylo velmi těžké, tempo spadlo až k 3:59 min/km. Tak to bylo až do 8 kilometru. To mě doběhl oddílový kolega Ivan K. S ním jsem se 500 metrů držel a potom jsem dokázal tempo stupňovat a až do cíle se už běželo relativně dobře. Na 3.místo jsem ztratil 1 sekundu, což byla velká taktická chyba. Místo, abych se zaměřil na běžce před sebou, tak jsem si jen hlídal pozici, což nebylo správné rozhodnutí. S časem panuje spokojenost.
Rád bych vyzdvihnul výkon svěřenkyně Marti Mazáčové za skvělý čas atakující 40 minutovou hranici a  všech dalších kolegů z Atletického klubu Emila Zátopka – Anička Slívová – výborný výkon, Jirka Kozubík, Ivan Karas, David Mikala – Ti všichni se dostali pod 40 minut a  jejich dosažené časy jsou taktéž výborné.

Pepík Kvita: Hornická desítka je ikonický závod, který patří mezi největší v našem kraji. Je to okruhová trať divácky atraktivní, jsou nastaveny příznivé kategorie. Z mého pohledu – po maratonu v Třeboni jsem omezil běh kvůli plánovanému závodu na lyžích, na který se připravuji, trénuji teď převážně na kolečkových lyžích. Na H10 jsem neočekával převratné výsledky, byla silná konkurence. Chtěl jsem běžet pod 50 minut, to se mi nepovedlo, ale zklamaný nejsem. Atmosféra se mi líbila, užil jsem si to. Na tento závod přicházejí i ti běžci, kteří již dávno neběhají, potkal jsem spoustu známých, se kterými jsem se rád viděl.

Jirka Kozubík:  Letos jsem se premiérově zúčastnil Hornické desítky. Speciální trénink jsem tomu ale moc nevěnoval – v týdnu před závodem pouze v pondělí tempo 5 km po vodě (mírně z kopce), v úterý pětistovky v rámci společného tréninku na dráze a ve středu noční sprint orienťák v Porubě. Do samotného závodu jsem šel s cílem doběhnout v čase 39 až 40 minut, protože poslední desítku jsem běžel na dráze dva měsíce zpátky za 39:50.
Po startu jsem běželi s kolegou Andrzejem spolu. Za druhým kilometrem jsme vedli asi desetičlennou skupinku běžců, která se ale postupem časem rozpadla (viz foto). Tempo jsem celkem držel i ve druhém kole, ve třetím jsem ke konci ještě dokázal zafinišovat a pár běžců před sebou předběhnout. S výsledným časem 38:41 jsem nadmíru spokojen a samotný závod je opravdu nadprůměrně organizačně povedený. V neděli jsem se jako mnoho dalších sobotních běžců zúčastnil prologu nového ročníku Lysacupu s trasou od skokanských můstků ve Frenštátě s cílem na Velké Javorníku – únava byla znát, ale všichni jsme se nahoru nějak dostali.

David Mikala: Můj premiérový závod na H10, organizačně skvěle připravené včetně vyhlášení, trať rovinatá s minimálním převýšením, ideální k pokoření si osobních rekordů a to jsem si v mém případě splnil. Příští rok rád opět zúčastním.