V Mořkově se prosadili zkušení běžci

Mořkovský zajíc 9.3.2019

V sobotu  9. března se uskutečnil prolog devítidílného seriálu Lašské běžecké ligy, pod pořadatelskou taktovkou Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice. Zahajovacím závodem byl tradičně Mořkovský zajíc, který měl na programu už svůj 12. ročník.

Přes chmurné počasí, se postupně u prezentace začal zhrocovat dav závodníků. Protože se pak museli  přesunout na konec obce za vlakové nádraží, se startovalo o půl hodiny později, v 10 hodin. Pak se 131 závodníků vydalo na desetikilometrovou trať. V první polovině závodu se běželo po lesní asfaltové cestě. Po pěti kilometrech, následovala odbočka vpravo a v Hostašovicích se napojila trať na cyklostezku. V Mořkově u bývalého vlakového nádraží odbočovali běžci vpravo na silnici mezi Hodslavicemi a Mořkovem. Cíl byl v areálu místního víceúčelového  sportovního  hřiště. Již od úvodu  se usadil na čele závodu  veterán Tomáš Blaha (AK Kroměříž). Postupně zvyšoval tempo na čele závodu. Do cíle doběhl v novém traťovém rekordu 34:23 min. Na druhé pozici doběhl s minutovým odstupem náš Kuba Ambros (Atletický klub Emila Zátopka Kopřivnice). Třetí byl Tomáš Jakubec z Kopřivnice. v čase 35:43 min..

Kuba Ambros  je čtyřnásobný vítěz tohoto závodu, ale tentokrát  ho porazil soupeř, který má letos víc natrénováno jako jeho soupeř a to rozhodlo o konečném pořadí.  Po doběhu mi řekl:„Do závodu jsem nastupoval bez velkých očekávání. Před startem jsem si říkal, že běžet pod 40 min. bude super. Ihned po startu jsem běžel druhý za Blahou a soupeři se drželi do cca 2. – 3. km, pak jsem je odpáral. Sám jsem byl zadýchaný a nevěděl, zda vydržím v nasazeném tempu. Nakonec jsem se rozeběhl a druhou příčku s přehledem udržel. S výkonem jsem vzhledem k aktuálnímu nesystematickému tréninku moc spokojený. O to víc, že má partnerka Kačka necelých 5 měsíců po porodu zaběhla tento závod  za 47 min.“ Z dalších našich běžců se tradičně prosadil náš veterán Saša Neuwirth v kategorii 60+ který zvítězil v čase 38:48.

Podobně jak u mužů i  i v kategorii žen se prosadila veteránka. Zvítězila Helena Kovařčíková (Poličná)  v čase 43:12 min. Druhá doběhla  Lenka Peterková (1.Běžecký Jablunkov) za 43:32 min.  a třetí  naše Darina Krausová (AK EZK)  v čase 43:57 min .

Pak odstartovaly běžecké soutěže dětí a mládeže pod názvem  Mořkovský zajíček. Účast 89 závodníků vzhledem k nepříznivému počasí pořadatele řádně překvapila. Nejobsazenější byly nejmladší věkové kategorie s velkým příslibem do budoucna. Soutěže probíhaly pod taktovkou Lenky Kociánové, která vytyčila tratě závodů od 50 do 720 metrů v sedmi kategoriích. Všichni účastníci obdrželi v cíli sladkou odměnu.

Veliké poděkování patří i celému organizačnímu týmu z Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice, generálnímu  sponzorovi akce p. Machačovi, dále  Oldřichu Kuncovi – restaurace Společenský dům Mořkov.Poděkování patří  místnímu Klubu českých turistů, TJ, Obci Mořkov a místní ZŠ.  Běžci, na závěr přijměte srdečné pozvání za rok na 13. ročník  tohoto závodu!