Střípky vzpomínek na Lašskou běžeckou ligu 2021

Vládní opatření na ochranu před šířením koronaviru vyvolala v letošním roce vlnu rušení konání běžeckých závodů. Novým podmínkám jsme se museli přizpůsobit i my. Stačilo pár povzbudivých  vět od několika běžců a pustil jsem se do zhmotňování představ v reálnou podobu.  Kladl jsem si otázku: „Co když se zruší  z důvodu pandemie řada závodů?“ Proto jsem  jich zařadil  do soutěže až patnáct ( bohužel dva z nich se z důvodu přísných opatření vlády  zrušily). Ve svém příspěvku, bych se rád pozastavil nad některými  závody v rámci této soutěže.

Zahajovací   Běh kolem Libotína byl vloni úspěšně obnoven po osmi letech, proto jsme jej i letos zařadili do naši soutěže. Trať tvořil  6,5 km dlouhý okruh. 49 přihlášených běžců startovalo  v půlminutových intervalech. Roli favorita potvrdil Kuba Ambros z našeho AK Emila Zátopka Kopřivnice, který zvítězil  v čase 22: 45 před dalším našim klubovým běžcem  Milanem Vinklárkem  za 23:11. V ženách zvítězila  veteránka  Petra Pastorová z MK Seitl Ostrava v čase 26:53.

Pomyslný štafetový kolík jubilejního  40. ročníku  Štramberské desítky převzal po mně bez váhání Mojmír Kramoliš. V den konání závodu, již  od brzkého rána pršelo, ale ani tento fakt neodradil závodníky. Naštěstí v regionu je spousta běžců, které láká podhůří  Beskyd  s touhou poprat se s nástrahami kopcovitého terénu. Na start se postavilo až 106 běžců. Štramberská desítka  se řadí  svým profilem mezi náročné závody.  Pro mnohé běžce je to martyrium. Stačí přepálit tempo a do strmého svahu  kolem restaurace Dallas  již řada běžců cupitá anebo jde vrávoravým krokem. Desetikilometrovou trať  nejrychleji zdolal  Jiří Petr ze Salomon  Suunto (34:40)před našim Milanem Vinklárkem (37:17). Kategorii žen ovládla naše juniorka Anna Slívová (43:24).

Běh okolo Červeného kamene.  O  zorganizování tohoto závodu se postaral náš Jirka Kozubík. Trať tvořil šestikilometrový okruh s převýšením 150 metrů.  Start i cíl byl v Janíkově sedle. Zvítězil náš Tomáš Jakubec  (22:27) před  Robinem Kramářem (23:04) z Brose Run. V ženách dominovala  Magdaléna Drastichová (25:42) z MK Seitl Ostrava.

Žoržovy hrby.  Ředitel tohoto závodu  Kuba Ambros přistupoval k jeho organizování svědomitě, podobně jako ke své přípravě na závod. Vytyčil trať, pro běžce zajistil sociální zázemí  a v den závodu se ujal prezentace, pak odběhl závod s vítězným koncem, zpracoval výsledky a záhy je zveřejnil na klubovém webu. Trať  vedla po hrázi kolem stadionu Emila Zátopka, zpestřená o seběhy a výběhy v terénu. Muži  absolvovali  6 okruhů (5,4 km) a ženy  4 okruhy  (3,6 km).Vítězný Kuba  (19:09) neměl velikou konkurenci.  Za ním doběhl  tradičně druhý Milan Vinklárek (19:36). V ženách zvítězila Anežka  Pražáková (14:10) z Bordovic.

Po  jednoroční  odmlcese uskutečnil  Běh oborou. Martin Hrnčárek věnoval  přípravě tohoto závodu  několikaměsíční úsilí , což se ve finále odrazilo i na kvalitě. Desetikilometrová  trasa vedla zalesněnou krajinou s nádhernýmí  rozhledy. Za obcí následovala odbočka vlevo  do Hukvaldské obory, k symbolické soše  lišky Bystroušky, kde byla obrátka, s doběhem na místo startu.  Hned od úvodu se na čele vytvořila skupinka běžců, ze které se postupně odpoutal Tomáš Štverák  z týmu TOP4 Running TNFa zvítězil v čase 36:29. V dosažení lepšího výkonu ho přibrzdilo horko a náročný terén. Tomáš  po doběhu řekl: „ Překvapilo mě, jak byl tento menší závod skvěle a bezchybně zorganizovaný.“  V kategorii žen zvítězila Magdaléna Drastichová (41:11).

Jak napovídá název dalšího závodu  3 x 1 km,  běžci  absolvovali tři jednokilometrové trasy  v různých místech  v lokalitě stadionu.  Autorem této myšlenky byl Saša Neuwirth. Trať prvního kilometru tvořila silnice v  Ptačí čtvrti. Pak se  běžci  přesunuli  na hráz v objektu stadionu Emila Zátopka, kde absolvovali krosový závod. Závěrečný kilometr se běžel na dráze. Tato atypická akce se setkala  s příznivým ohlasem a proto jej zařadíme do soutěže i v příštím roce.

Naše Darinka Krausová  již patnáctým rokem  organizuje  Běh novojičínským parkem. Daří se jí to i zásluhou silné podpory Okresního sdružení  České lékařské  komory a  Střediska volného času Fokus v Novém Jičíně. Tradičným prologem této akce bývá Běh dětí.  I přes nepříznivé počasí, pořadatelé letos zaznamenali  rekordní účast. Do sedmi kategorií se přihlásilo 224 dětí. Hlavní závod absolvovalo  74 běžců. V kategorii mužů na 10 km  zvítězil náš David Mikala (35:42) a v ženách na 5,5 km  dominovala opět  Magdaléna  Drastichová  (24:06).

Lašskou běžeckou ligu tradičně uzavírá Běh kolem koupaliště, který se koná  17. listopadu. Letos se mi podařilo zajistit zázemí pro běžce ve Správní budově stadionu Emila Zátopka, což bylo kvitováno s povděkem. V další reportáži Kristinky Čablové viz níž, se dozvíte nejen  o detailech tohoto závodu, ale i závěrečném vyhodnocení Lašské  běžecké ligy.

Děkujeme Městskému úřadu v Kopřivnici, za dlouholetou podporu Lašské běžecké ligy. Poděkování patří i  všem ředitelům jednotlivých závodů, rozhodčím a pořadatelským týmům. Obzvlášť si ceníme práci Kuby Ambrose, který zpracovával výsledky a bodové hodnocení této soutěže. Běžci, těšíme se na Vaši účast na dalším 29. ročníku Lašské běžecké ligy!

Jiří Harašta

1 komentáře “Střípky vzpomínek na Lašskou běžeckou ligu 2021
  1. David Hanke napsal:

Jiří všem poděkoval, což je určitě na místě. Všechny to stojí dost času a energie. Ještě bych chtěl směřovat své díky i všem fotografům, kteří nám zprostředkovávají fotodokumentaci a Jiřímu za toto zhodnocení.