Na Libotíně se běžci utkali s nelehkou tratí i horkem

Z důvodu zrušených závodů v jarní části sezony, což bylo zapříčiněno vládními nařízeními kvůli šířícímu se onemocnění covid-19, byl po osmi letech obnoven závod na Libotíně. Ten se jako čtvrtý díl letošní Lašské běžecké ligy konal ve středu 1. července se skvělou účastí 59 závodníků.

Po mnoha deštivých dnech se koncem června počasí začalo lepšit a první prázdninový den provázelo doslova tropické počasí. Některým běžcům nevadí, mnohým však výkon v závodě zhoršuje. Nicméně každý, kdo se postavil na start 6,5km běhu Kolem Libotína, začínajícího u místního koupaliště, se s tím musel smířit. Jak těžký závod to byl, nakonec ukázaly výrazy v tvářích běžců přibíhajících do cíle. K horku se totiž přidala i náročnost trati, převýšení činilo 159 m a asfalt se střídal se šotolinou.

Jak už je v tomto roce zvykem, opět si pro prvenství suverénně doběhl náš Jakub Ambros, a to v čase 22:25 min. Tentokrát svůj vlastní traťový rekord nepřekonal, zaostal za ním o 37 s. „Věřil jsme si na něj a myslel, že jej vcelku snadno překonám. Ale začátek byl pomalejší, ve druhé půlce už jsem to pral, co to šlo, jenže už to nestačilo. Možná i zapůsobilo horko. Přece jen se závod tenkrát běhal v říjnu, kdy už bývá chladněji,“ dodal ke svému výkonu Kuba. Druhé místo obsadil časem 23:37 min. další náš běžec Tomáš Jakubec, který se vrací zpět k závodění po zranění, a třetí skončil Tomáš Bátrla z Kunína v čase 23:45 min. (všichni tři kategorie muži 18-39 let).

V ženách zvítězila podle předpokladů pětinásobná mistryně ČR v maratonu Petra Pastorová z MK Seitl Ostrava v čase 26:08 min., který je sice téměř o minutu horší než traťový rekord Ireny Šádkové z roku 2005, ale jak zmínil Kuba, tehdy se běhalo v chladnějším podzimním počasí. V čase 27:11 min. doběhla druhá Veronika Srníčková z Veřovic (vítězka kategorie žen 18-34 let) a třetí skončila výkonem 29:46 min. naše Darina Krausová (druhá v kategorii žen od 35 let).

Ze zástupců AK EZ Kopřivnice se na stupně vítězů prosadili ještě čtyři běžci. Kategorii čtyřicátníků ovládl Tomáš Jurák (25:15 min.) a třetí byl David Hanke (26:10 min.), téhož umístění dosáhl Jiří Zátopek (31:19 min.) v mužích od 60 let a opět jediným juniorem byl Adam Hrček (30:11 min.).